Jump to content

Mazda3 Direksiyon Titremesi

hasankarayakali
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese selamlar.

Uzunca bi araba arayışından sonra 2 ay önce bi tanıdıktan 2006 model Mazda 3 1.6 Dynamic satın aldım.Arabamdan çok memnunum.Fakat ufak bi sıkıntısı var:Biraz bozuk yola girdiğim zaman direksiyon titremek bi yana tak tak tak diye vuruyor.Bulunduğum ilde yetkili servis olmadığından sanayide aracımı elletmek istemedim.Aracıma bu sıkıntıdan sonra şu işlemleri yaptırdım fakat düzelme olmadı.

1-Yazlık lastiklere geçtiğim zaman rot-balans yapıldı.(Sorun kışlık lastikler takılıykende vardı.)Hatta balans 3 kere yapıldı :)

2-Ustanın birine aracı sürdürdüğümde jant yamuk dedi,jantı düzeltti.Yine düzelmedi.

Yani aracımın yürüyen aksamından hiçbir parçasına müdahele ettirmedim.Yaz tatilinde memlekette yetkili serviste yaptıracağım inşaallah fakat merak ediyorum neden böyle olabilir?(Not:Arabayı aldığımda sağlamdı bende böyle oldu :))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rot balans bildiğim yüksek hızlarda(80-90 üzeri) titremeye sebep olur ama jantta eğilme yamulma vs olmuş ve oynanmış ise o janttan korkarım ben eskisi gibi kesinlikle olmuyor balans ayarını bozuyor hatta öndeyse takımlara zararda verir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rot balans bildiğim yüksek hızlarda(80-90 üzeri) titremeye sebep olur ama jantta eğilme yamulma vs olmuş ve oynanmış ise o janttan korkarım ben eskisi gibi kesinlikle olmuyor balans ayarını bozuyor hatta öndeyse takımlara zararda verir

İşin açıkcası hangi jantın düzeldiğini bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracı İzmitten aldım.Aracım şimdiye kadar sürekli servis bakımlıymış.Ben kocaeli haldızları aradım.Ordaki ilgili ilk defa böyle bi durumla karşılaştım dedi.İncelemeden birşey diyemeyiz dedi.İstanbul daki 2 tane servisi aradım.Onlarda aynı şeyi söylediler.

Sizce neden olabilir ki Sevgili Mazda Sevenler?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

direksiyon milide aklıma geldide çok uzak ihtimal herhalde valla ya oralarda mazda ustası ara yada servise bi şekilde yolun düşsün daha büyük sorunlara yol açmasın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burda usta bulmak çok ama çok zor.Yaz tatilinde inşaallah izmit haldızlar a götüreceğim arabayı.Fakat mazda servisleri hakkında bi bilgim yok.Gidip alakasız bi parça bozuk falan demesinler.Korkum bu.Gereksiz masraf çıkması.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servislere güvenebilirsin, öyle gereksiz masraf çıkaran görmedim henüz.

sorununa gelince: sanayide asla asla arabanı elletme. Bpzuk yolda yapması , ro balans, jant sorunu olmadığı anlamına gelebilir. rot başı, kolu sorunu olabilir. Sana en yakın servis Elazığ. İyi ustalar var, problemini çözerler . Ellerinde parça yoksa en azından teşhis konulur, için rahat eder. Gereksiz risk almazsın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servislere güvenebilirsin, öyle gereksiz masraf çıkaran görmedim henüz.

sorununa gelince: sanayide asla asla arabanı elletme. Bpzuk yolda yapması , ro balans, jant sorunu olmadığı anlamına gelebilir. rot başı, kolu sorunu olabilir. Sana en yakın servis Elazığ. İyi ustalar var, problemini çözerler . Ellerinde parça yoksa en azından teşhis konulur, için rahat eder. Gereksiz risk almazsın.

Teşekkür ederim.Kocaeli de baktıracam servise çünkü yazın orda olacağım.Halızlar hakkında bilgisi olan varmı acaba ustaları nasıldır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim.Kocaeli de baktıracam servise çünkü yazın orda olacağım.Halızlar hakkında bilgisi olan varmı acaba ustaları nasıldır?

Fahrettin bey diye hatırlıyorum servis müdürünü, ilgili ve sıcak bir kişilik kendileri... Tavsiye ederim, ayrıca özel servis tavsiyesi istiyorsanız o da mümkündür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fahrettin bey diye hatırlıyorum servis müdürünü, ilgili ve sıcak bir kişilik kendileri... Tavsiye ederim, ayrıca özel servis tavsiyesi istiyorsanız o da mümkündür.

Özelden mesaj atabilir misiniz?Bi seçenek olarak kalsın aklımda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Özelden mesaj atabilir misiniz?Bi seçenek olarak kalsın aklımda.

Genel olarak yazayım ben, ihtiyacı olan başka üyelerimiz de faydalansın...

http://www.mazdaclubtr.com/28589/kocaelide-servisustaelektrikci-tavsiyesi

Kocaeli'de ikamet ederken böyle bir konu açmıştım, incelemenizi tavsiye ederim.

Kocaeli Körfez Yarımca Sanayi Sitesi'nde Gülünce otomotivi özel servis olarak tavsiye ederim. Bilgi ve tecrübeleri, insanlıkları sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Yine konu içinde geçen elektrikçiyi de elektrik ve klima işleriniz için tavsiye ederim.

Kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Genel olarak yazayım ben, ihtiyacı olan başka üyelerimiz de faydalansın...

http://www.mazdaclubtr.com/28589/kocaelide-servisustaelektrikci-tavsiyesi

Kocaeli'de ikamet ederken böyle bir konu açmıştım, incelemenizi tavsiye ederim.

Kocaeli Körfez Yarımca Sanayi Sitesi'nde Gülünce otomotivi özel servis olarak tavsiye ederim. Bilgi ve tecrübeleri, insanlıkları sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Yine konu içinde geçen elektrikçiyi de elektrik ve klima işleriniz için tavsiye ederim.

Kazasız günler.

Bilgiler için teşekkür ederim.

Bugün bi öğretmen abinin arabasını sanayiye götürdük.Belediye sağolsun öyle bi tümsek yapmış ki guzucuğumun altı sürttü.Bende evhamlı biri olarak hemen tanıdık bi ustanın orda aracı kanala soktum.Allah'a şükür bi sıkıntı yoktu.Lakin ön takımın oraya da bakayım dedim.Bi baktık ustayla sağ ön tekerin aksına giden bi parça var ismini bilemiyorum maalesef o parçada boşluk var elle tutulunca hemen farkediliyor boşluk olduğu.Usta bu normal bişey değil dedi.Belki de titremeye bu neden oluyordur,bilemiyorum.O parçanın ne olduğunu bilen varmı ve sizce normal mi?Şimdiden teşekkür ederimi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Değerli forum üyeleri sürekli soru soruyorum farkındayım kusura bakmayın 8:) İçinizde aks bilyası değiştiren oldumu acaba ve ne kadara mal oldu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir kere başıma gelmişti, ön disklerin torna yapılması gerekebilir, 10-15dk lık bir işlem, eğer disklerde yamulma varsa(çok sıcakken, soğuk bir suya girmeyle olabiliyormuş) o direksiyon titremesini yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

stabilizede giderken ses geliyorsa bir çok sebebi olabiliyor.

Mitsubishi L200' lerde eski kasalarında sürekli oluyordu bu ses, direksiyon kutusundan kaynaklıydı hatırladığım kadarıyla.

Fiat Siena' da aynı sıkıntıyı yaşamıştık amortisörlerden kaynaklanıyordu. Hortum gibi bir şey taktılar ses ve titreşim gitti.

Yani servisin detaylı bakması lazım. Akslardan da olabilir....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sat kurtul Ben çok sevdiğim Mazda 3 ümü bitmeyen sorunlarından dolayı satmak zorunda kaldım gerçi ben çok takıntılı bir adamım birde izmirdeki servis 1 tane olunca ve bu servis araçlarından anlamayınca aracımı sattım kurtuldum şimdi rahatım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sat kurtul Ben çok sevdiğim Mazda 3 ümü bitmeyen sorunlarından dolayı satmak zorunda kaldım gerçi ben çok takıntılı bir adamım birde izmirdeki servis 1 tane olunca ve bu servis araçlarından anlamayınca aracımı sattım kurtuldum şimdi rahatım...

Öneriniz için teşekkür ederim ama ben aracımı seviyorum.Sorun da halledilmeyecek bi sorun gibi gözükmüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel bir öneri ama uygulanabilirliği ülkemizde çok olmasa gerek...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Herkese hayırlı Ramazanlar.Dün aracımı İzmit Haldızlara götürdüm ve sorunum halledildi şükürler olsun.Fatih usta aldı aracı deneme sürüşüne çıktı.Geldiğinde ön amortisörlerin patlak araç çukura girince ne tarafa gideceğini şaşırıyor,amortisörler özelliğini kaybettiğinden direksiyonda titreme oluyor dedi.Ben de değiştirelim o zaman dedim.Ön iki amotisör değişti,araçta sola çekme var dedi Fatih usta,rot balansada girdi araç.Bilgi olması açısından faturadaki detayları kalem kalem yazayım.

2 adet ön damper        : 2*270,19=540,38

Rot ayarı                      : 25,00

Balans ayarı                  : 25,00           

Ön amortisör r&r(işçilik) : 1,7*79,00=134,3

Kdv                                :130,44

Toplam                          :855,12 TL

Bu arada amortisörler 1 sene garantiliymiş sınırsız km ve patlamaya karşı,nasip olup seneye yine ercişte olursam ben onları patlatıp ücretsiz değiştirmeye gelirim dedim Fahrettin beye :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...