Jump to content

Kafam Karışıyor Bide Sizin Fikirlerinizi Alalım..

kuzey55
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

malum mazda motorları magnezyum alaşım diyorlar.

farzedelim doğru.

alaşım ne demek?  başka bir metal ile karışım demek. az önce merak ettim baktım magnezyumun erime sıcaklığı 650 derece ve yine merak ettim baktım ki lpg nin tutuşma sıcaklığı 530 derece. buda fizik okumuş. ısı ve termodinamik dersi almış biri olarak bana şunu anlatıyor ki lpg safi magnezyumdan yapılmış olsa bile bir motoru eritemez. 530 derecede tutuaşan lpg hiçbir şekilde 531 derece bile sıcaklık üretemezken nasıl olur da erime sıcaklığı 650 derece olan magnezyumu eritir? kaldı ki yine söylüyorum motorlar tamamen magnezyumdan yapılmıyor erime sıcaklığı daha yüksek olan demir yada çelik le alaşım oluşturulup yapılmış motorlar bunlar. demirin erime noktası 1538 çeliğin erime noktası 1450 derece

650 derecede eriyen magnezyumla 1450 derecede eriyen çelikten bir alaşım oluşturursanız oluşan alaşımın erime noktası 650-1450 arasında olur

bu iş bana çook garip gelmeye başladı çoook.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam cevap basit. Bu mg alaşımlı subap yatakları lpg ilk kez yandığında bozulmuyor öyle ilk seferde bozulsaydı şaşırmakta haklıydın ancak genelde 50 bin km ve sonrasında sıkıntı başlıyor kabaca 5000-6000 lt yakıt yandıktan sonra oluşuyor sonuçta çelik subapta ömürlük olmuyor bence olay sırf erime sıcaklığında değil parçaların hareketi ve soğumaması da önemli. Sahurda bunlar aklıma geldi:)h

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben en az 100bin yapacağım Lpg ile :) aha buraya yazıyorum :) 43bin kaldı :P pilotaj, montaj , debriyaj meselesi. Benim arabada debriyaj olmadıgı için zaten 3'te1 sorundan kurtarıyorum :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@fotifoti

Marka model nedir acaba? Bende 1 önceki kasanın otomatiği var, bu mg muhabbeti ve çekiş düşer mi korkusuyla 1,5 senedir taktıramadık. İstanbul'da 50-55 kuruştan az yakmıyor.  Ara ara bakıyorum foruma ama cesaret edemedim hala.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@fotifoti

Marka model nedir acaba? Bende 1 önceki kasanın otomatiği var, bu mg muhabbeti ve çekiş düşer mi korkusuyla 1,5 senedir taktıramadık. İstanbul'da 50-55 kuruştan az yakmıyor.  Ara ara bakıyorum foruma ama cesaret edemedim hala.

Ben cesaret ettim ve yarın 40 günlük aracıma Ankara Olgun'da Landirenzo Evo lpg taktırıyorum.

Cengiz usta peşin 1750, 10 taksit 1900 tl fiyat verdi. +300 tl de tüvturk+ruhsat vs masrafları.

Taktırmaya kararlıyım ancak fiyat forumda tartışılandan sanki biraz fazla gibi geldi. 2000 km sonra ayara çağırdı. 10-12 bin km de de bir filtre veya ayar için gelebilirsin dedi.

Mocan BRC den fiyat almadım aklımda o kaldı. Opan Ankaradan Sevgi hanım BRC ile birkaç müşterisinde sıkıntı yaşadıklarını Lamdirenzo tavsiye ettiğini söyledi ama... Ne dersiniz arkadaşlar?

Şimdi yazdıklarımı okuyunca biraz kafamın karışık olduğunu gördüm :) Fiyat ve BRC/LANDİRENZO konusunda fikirlerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdiden hayırlı olsun diyeyim hocam...

Söylediklerim kafanı karıştırmasın isterim ama bildiklerimi de tavsiye etmek görevim gibi geliyor.

Forumda ve başka forumlardan takip ettiğim kadarıyla marka olarak BRC'yi tavsiye ederim, ayrıca aracında oluşan her türlü lpg sorunlarını gidermeyi garanti eden usta varsa marka ikinci planda kalır...

Kocaeli'de Faruk Sevgili var, bu işlerin kompedanı denilebilir... O'na sorduğunda sana Mocan'ı tavsiye edecektir, Mocan'ın aşamadığı sorunları

http://forum.donanimhaber.com/tm.asp?m=20064365&mpage=102

buradan veya kendi internet sitesindeki FS otogaz'ın telefon numaralarından sorup öğrenebilirsin.

Fiyat konusu bana da; biraz yüksek gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdiden hayırlı olsun diyeyim hocam...

Söylediklerim kafanı karıştırmasın isterim ama bildiklerimi de tavsiye etmek görevim gibi geliyor.

Forumda ve başka forumlardan takip ettiğim kadarıyla marka olarak BRC'yi tavsiye ederim, ayrıca aracında oluşan her türlü lpg sorunlarını gidermeyi garanti eden usta varsa marka ikinci planda kalır...

Kocaeli'de Faruk Sevgili var, bu işlerin kompedanı denilebilir... O'na sorduğunda sana Mocan'ı tavsiye edecektir, Mocan'ın aşamadığı sorunları

http://forum.donanimhaber.com/tm.asp?m=20064365&mpage=102

buradan veya kendi internet sitesindeki FS otogaz'ın telefon numaralarından sorup öğrenebilirsin.

Fiyat konusu bana da; biraz yüksek gibi geldi.

Çok tşkkür ederim Veli Bey. Verdiğiniz link çok işime yaradı. Akşamdan beri okuyorum. Neredeyse niyeti bozup Kocaeli ye gidecektim Faruk usta için.  Sevdiklerim ve kendim için hep bir duam vardır "Allah c.c. İyilerle karşılaştırsın bizleri diye." Faruk usta da bu iyilerden birisi. Tabi ondan haberdar olmamı sağlayan siz de başka bir "iyi"siniz. Yarın ilk işim inş Mocan a uğramak olacak. Zaten aklımda kalmıştı. Hadi hayırlısı... Lpg kervanına katılan bir Mazdacı daha :)

Bir de Fotifoti bey :) Fatih Bey yani sizin lpg ne marka idi? Allah nazarlardan saklasın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle Mazda motorları Magnezyum değil, aluminyum alaşım. Bunun içinde magnezyum sadece alaşımı oluşturan elementlerden birisi.

İkincisi motorun çalışma prensibinde hiçbir yakıtın tutuşma ısısının münferiden bir önemi yok. Tutuşma demek normal şartlı bir ortamda maddenin alev ile yanması demek. Oysa motor içinde

1- Yanan LPG değil, Lpg hava karışımı. Yani yakıt tek başına LPG değil.

2- Ayrıca motor içindeki durum yanma değil, parlama.

3- Motor içinde normal şartlardan bahsetmiyoruz, aşırı yüksek basınç altında ateşleniyor yakıt. 10 hacimli bir yakıtı 1 hacme indirip ateşlediğinizde, basit normal şartlar fizik, kimya kurallarını biraz değiştiriyorsunuz.

4- Sübapları eriten alev alma esnasındaki ısı değil, yanma sonucu ortaya çıkan ısı.

Örneğin Mazda'nın Skyactiv teknolojisini okursanız, yakıtın 14/1'e sıkıştırılırken kendi kendine tutuşmaması için nasıl tedbirler alındığını göreceksiniz. Özetle motor dizaynı normal şartlarla ifade edilebilecek bir şey değil, aksine şartları anormalleştirme bilimi. Bunun sonucunda ortaya çıkanları basit fizik ile yorumlayamayız. Değişik LPG kullanan motorlarda, yanma sonrası ortaya çıkan ısı motorun dizaynına göre de fark edebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok tşkkür ederim Veli Bey. Verdiğiniz link çok işime yaradı. Akşamdan beri okuyorum. Neredeyse niyeti bozup Kocaeli ye gidecektim Faruk usta için.  Sevdiklerim ve kendim için hep bir duam vardır "Allah c.c. İyilerle karşılaştırsın bizleri diye." Faruk usta da bu iyilerden birisi. Tabi ondan haberdar olmamı sağlayan siz de başka bir "iyi"siniz. Yarın ilk işim inş Mocan a uğramak olacak. Zaten aklımda kalmıştı. Hadi hayırlısı... Lpg kervanına katılan bir Mazdacı daha :)

Bir de Fotifoti bey :) Fatih Bey yani sizin lpg ne marka idi? Allah nazarlardan saklasın.

bende gasitaly var . Size de hayırlı olsun .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Subaru forumuna ve buraya da üye çok iyi bir gastrolog dostumuz var, onu tavsiye ederim.

bende gasitaly var . Size de hayırlı olsun .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fener'li misin? O kadar kan verdiklerine göre????

fenerliyiz ama yıkılmayız :) doktor nasıl ayakta geldin dedi. Nabız 180 atıyordu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun.

Doktor arabada nasıl ayakta geldin? diye sormuştur. Yoksa biz Türkler için 180 nabız ne? Bizim ülkede şu an kimlerin neresi kaç atıyordur? Tamamen nabız bir ülkeyiz!

fenerliyiz ama yıkılmayız :) doktor nasıl ayakta geldin dedi. Nabız 180 atıyordu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Niyeti bozarak İstanbul'dan veya başka illerden giden çok, kendisi bu işin uzman ötesi ustası, insanlığı da iyidir, ben uzak kaldım o ayrı... Daha önce Kocaeli'deyken arada uğrar tecrübelerini alır, çay kahve ısmarlatırdım kendime...

Allah herkesi iyilerle karşılaştırsın hocam, sağlıcakla, kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...