revivo73

Sahte RX-8 ateşleme bobinlerine dikkat

Bu ay eBay üzerinden Avrupa'dan aldığım RX-8 ateşleme bobini sahte çıktı! Ne ambalajından ne kendisinden ne de araca taktıktan sonra sahte olduğunu anlayabildim cunku ambalajı, görüntüsü ve malzeme kalitesi orjinaliyle aynı. Ayrıca araca taktıktan sonra performansı da orjinaliyle aynı fakat RX8Club.com'da yeni gönderileri incelerken Amerika'da RX-8 kullanıcılarının uygun fiyatlı old için eBay'den aldıkları bobinlerin sahte çıktığının anlatılıldığı bir konu başlığına rastladım. Konuyu biraz inceleyince benim aldığım bobinlerin de sahte olduğunu tespit ettim. RX8Club.com'a konuyla ilgili birkaç resim de gönderdim, sahte ile gerçeğini karşılaştıran. Bir resim de burda: Soldaki sahte, sağdaki orj bobin alt kısımları görülüyor. soldaki sahtesinde alt kaplama orjinaline göre daha sığ. RX8Club.com'da daha ayrıntılı diğer resimler var. Sahte bobinleri aracımdan söktüm bugün geri iade için kargoya veriyorum. eBay bu gibi durumlarda müşteriyi sonuna kadar koruyor. Bu sahte bobinlerle neyse ki fazla yol yapmadım en fazla 50-60km yapmışımdır. Bir uzun yola falan çıksaydım ne olacağı belli değil. İade işlemi tamamlanınca RX8Club.com'da gerçek orjinal uygun fiyata satan bir kişi ile iletişime geçeceğim, Türkiye'de tanesi 320TL olan bu bobini Amerika'dan 120TL + kargo'ya alma ihtimalini değerlendireceğim.

qq4l5.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Black halo racing ignition kit i tavsiye ederim.BHR diye de geçer forumlarda fiyat pahalı ama en iyisio diyorlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Diğer marka bobinleri bir ara ben de düşündüm fakat uzun vadede Mazda 'nın bobinleri ile daha iyi sonuç alındığına dair birkaç farklı yazıya rastladım.  Sadece RX parçaları satan şu sitede dahi o yönde ufak not düşülmüş: http://atkinsrotary.com/store/04-11-Rx8-Ignition-Coil-N3H1-18-100.html

Bir de aracımdan çıkarıdığım bobinler 100 serisi yani 2004-2006 'da üretilen seriden. 7 sene boyunca kullanılmış bir tek son aylarda sadece motor soğukken egzosta tek öksürük ve 8bin devri geçince egzosta tek patlama yapıyor. 7 yıl iş gördüğü düşünülürse çok başarılılar. O yüzden de aynı Mazda markadan devam etmek istedim.

Ancak Mazda marka alayım derken bir sahteciye denk geldim o ayrı konu. Ortalıkta uyanıklar geziniyor. Motorun en önemli parçasında dahi sahtecilik yaparak insanları büyük sıkıntı altına sokmakta sakınca görmeyen... RX8Club.com'da tesadüfen o gönderiyi görmeseydim bu sahte bobinleri kullanmaya devam edecektim. Ve o durumda sonuçlarının ne olacağını dahi bilmeden... Ama dediğm gibi 50km'yi geççmedim cunku zaten şu sıralarda işlerim ve yaz güneşinden dolayı aracı fazla kullanmıyordum. O 50km'de de araçta herhangi bir problem olmadı. Şu anda ne eski ne (sahte) yeni bobinler takılı olmadan duruyor araç.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu sahte parçaları iade ettikten sonra Amazon.com 'da harbiden dürüst bir satıcıdan (ilandaki yüksek çözünürlüklü resimleri incelemem ve diğer şartları değerlendirmem sonrası) orjinal OEM parçayı tanesi $58+$20 kargoya satın aldım yani parçanın tanesi $78'e geldi. Türkiye'de aynı parça için yetkili servis $160 ve 2 haftada teslim dedi. Aradaki fiyat farkı görüyorsunuz. Yani aslında Mazda pahalı değil, Türkiye'deki "yetkili servis" pahalı.

Amazon'dan aldığım parçanın sipariş fişi:

209hmdk.png

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Devlet politikası sağolsun...

Bu ülkede üretilen benzin dışarıya çok komik rakamlara satılmakta, ver kendi milletine adam gibi arabaya binelim, lpg ile uğraşmayalım, aracımız daha çok kullanılsın daha çok bakıma ihtiayacı olsun bütün esnaf kalkınsın... Ama olmaz...

Bu ülkede üretilen şeker dışarıya daha ucuza satılıyor, ne komik ki dışarıdan kaçak olarak ülkemizdeki satış fiyatından daha ucuza yine bize satılıyor, şeker şöyle bir küçük ortadoğu turu atmış oluyor... :)

Bu ülkede üretilen sigara dışarıya komik rakamlara satılmakta ki; kaçak olarak ülkeye ürettiğimiz sigara girmekte...

Yazık ki ne yazık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Devletin politikaları da muhakkak etkili, fakat bu parçadaki fiyat farkının tek sorumlusu devlet olamaz. Çünkü düşün ki, amerika'da bir satıcı bunu $58+$3 ülke içi kargo 'dan sattığı halde kâr ediyorsa bu parçanın maliyeti $40'lı birşeyler demektir. Devlet ne alır ki, tam elektronik ve son üründen 20% gümrük üstüne de 18% KDV alabilir. Bu parça tam elektronik değil, son ürün de değil, gümrüğü 5% olsa, parçanın maliyetine $45 desen, y. servis bana 2 haftada getirdiğine göre uçakla getirmiyor demekit kargosu $3, etti $48. devlet bundan 5% gümrük alsa $50.4 + 18% KDV eklesen $60 eder. Y. servis kargo ve vergiler dahil $60'a mal ettiği şeyi $160'a dayamak istiyorsa sorumlu bellidir. Aslında $160 ta değil, bana tek fiyat olarak 320TL dediler, 1.92TL $ kurundan, $168 eder. Benim $78'e mal edebildiğim şeye $168 diyeceklerine mesela $90 deseler yine de 50% kâr etmiş olacaklar. 50% nelerine yetmiyor?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.