Jump to content

Mazda Neden Ucuz Değil?

berkemurat
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selam arkadaşlar;

Mazda neden ucuz değil ?

Çünkü !

Ben şimdi kalkıp sıradan bir vatandaşa desem ki ya arkadaş, sen çelik konusunda motor konusunda ne biliyorsun diye sorsam büyük bir ihtimalle sağdan soldan duyduğu bir yada iki kelime söyleyecektir. Böyle bir adama ben desem ki Çelik;  Demir elementi ile genellikle %0,2 ila %2,1 oranlarında değişen karbon miktarının bileşiminden meydana gelen bir alaşımdır. Peki her çelik aynı mukavemettemidir. Tabi ki  değildir. İş te bu noktada ben 10 yıldır çelik üzerine, mukavemet tahribat testleri yapan biri olarak. Çeliğin mikro yapısından atomik davranışlarından. akma, çekme, uzama dayanımdan bahsetsem neye yarar.  Neyse arkadaşlar burada amacım ders vermek değil tabi ki.  Söz konusu Mazda firması mühendisler tarafından yönetilen bir firma, adamlar çelik motor vs. alanında laboratuar ve yüksek teknoloji alanında çok üstünlerken, bizim memleketde cep telefonu, bankamatik kartını kullanamayan insanların araba yorumlarına gülüp geçmelisiniz bence, Dünya eğitim sıralamasında listenin neresinde olduğumuzda aşikar. Bizler Mazda kullanıcıları olarak bilinçli insanlarsınız. Ayrıcalığı olan insanlarız. Sıradan otomobil kullananların konuşacak çok az şeyleri varken, mazda kullanıcılarının %90'ı saatlerce mazda hakkında konuşabilmektedir. Her neyse arkadaşlar fazla uzatmadan mühendisler Mazdayı  yönettiği sürece hiç bir zaman kalitesiz araca binmeyeceksiniz.

saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 42
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Superas

4

• emregc

4

• fkafka

5

• domestos

5

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Bir Mazda iyi araçtır, sağlam araçtır da mühendisler yönetiyor diye övünmek biraz mantıksız :) Yönetim işinin yönetim alanındakilere bırakılması mantıklı olandır. Mazda'nın kalitesinin bana sorarsanız kimin yönettiğiyle bir alakası yok, şirket politikası olarak kaliteli orta sınıf araç üretmeyi seçmişler. Senede onmilyonlarca araç üreteyim, en çok ben satayım gibi dertleri yok, orta sınıfta kalite demişler bu yolda yürüyorlar.

Mazda pahalı çünkü vergi var. Amerikada 16450 $'dan başlayan fiyatlarla satılıyor yeni mazda 3'ler. Şuanki yüksek kurla bile 30000 TL demektir, bu fiyatla 2008-2009 Mazda 3 alırsınız ancak. Bu yeni mazda 3'lerin henüz ülkemize gelmediğine dikkat etmek lazım :) Eğer Türkiye piyasasındaki diğer araçlarla kıyaslanıyorsa, pek fiyat farkı yok. Focus'un dizel full'ü için 62000 lira isteniyor. Mazda 3 full dizel liste fiyatı 63000 TL. Hangisi daha donanımlı karşılaştırmadım, ama Mazda'nın ucuz olmasını beklemek çok anlaşılır değil, çünkü kolay kolay Ford'un altında kalmaz. Belki Türkiye'de düşük kar marjı ve tanıtım üzerinden yürüyüp, 3-4 bin lira ucuza satıp, gelecek için pazar paylarını arttırmayı deneyebilirler ama Türkiye pazarını çok önemsemedikleri net bir şekilde belli. Bunun aksini gösteren tek şeyse haziran 2013'te yeni mazda 3 tanıtımını yaptıkları 5 şehirden birinin İstanbul olması.  :) Kim bilir, belki de dediğimi yapmayı planlıyorlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben Türkiye de ucuz olup kıymeti bilinen bir arac bilmiyorum

>:D Türkiye'de öpen yaranır >:D 3 tl lik kahveye 8-10 tl istersen millet akın akın sana gelir. 30 tl lik pantolona 200 tl istersen millet sana gelir. 40.000 tl lik arabaya 70.000 tl istersen milleyine sana gelir 8) ucuz mal yaramaz bizim millete, pahalı olacak :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda ucuz aslında . Donanım / fiyat / kalite olarak bakarsanız çoğundan ucuz :) derin olan kuyu değil , kısa olan ipimiz :P

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir Mazda iyi araçtır, sağlam araçtır da mühendisler yönetiyor diye övünmek biraz mantıksız :) Yönetim işinin yönetim alanındakilere bırakılması mantıklı olandır. Mazda'nın kalitesinin bana sorarsanız kimin yönettiğiyle bir alakası yok, şirket politikası olarak kaliteli orta sınıf araç üretmeyi seçmişler. Senede onmilyonlarca araç üreteyim, en çok ben satayım gibi dertleri yok, orta sınıfta kalite demişler bu yolda yürüyorlar.

Mazda pahalı çünkü vergi var. Amerikada 16450 $'dan başlayan fiyatlarla satılıyor yeni mazda 3'ler. Şuanki yüksek kurla bile 30000 TL demektir, bu fiyatla 2008-2009 Mazda 3 alırsınız ancak. Bu yeni mazda 3'lerin henüz ülkemize gelmediğine dikkat etmek lazım :) Eğer Türkiye piyasasındaki diğer araçlarla kıyaslanıyorsa, pek fiyat farkı yok. Focus'un dizel full'ü için 62000 lira isteniyor. Mazda 3 full dizel liste fiyatı 63000 TL. Hangisi daha donanımlı karşılaştırmadım, ama Mazda'nın ucuz olmasını beklemek çok anlaşılır değil, çünkü kolay kolay Ford'un altında kalmaz. Belki Türkiye'de düşük kar marjı ve tanıtım üzerinden yürüyüp, 3-4 bin lira ucuza satıp, gelecek için pazar paylarını arttırmayı deneyebilirler ama Türkiye pazarını çok önemsemedikleri net bir şekilde belli. Bunun aksini gösteren tek şeyse haziran 2013'te yeni mazda 3 tanıtımını yaptıkları 5 şehirden birinin İstanbul olması.  :) Kim bilir, belki de dediğimi yapmayı planlıyorlar :)

Mazda 3 her ülkede satmıyor, tabiki Türkiye'yi unutmayacaklar Mazda3 ü tanıtırken ... Avrupa da Mazda 6 yı ve küçük Mazda 2 yi daha çok görüyoruz...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye'de ne kadar satılıyor ki senede :) 1000 adet satılıyordu birkaç sene öncesinde, hadi olsun 700'ü Mazda 3 olsun :) Ancak şöyle bir haber var, Türkiye'de büyümeyi amaçlıyorlarmış. İlginç olansa internetin hiçbir yerinde Nurdan Yurdakul ismiyle Mazda Genel Müdürü bulamıyorum.  :tey:

http://otoajanda.com/2701/mazda-turkiyede-buyumenin-dugmesine-2014de-basacak/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Malumun ilamına gerek yok; TR' deki satış rakamlarından gördüğümüz kadarıyla başarısız bir satış stratejisi var. Yönetimin yetersizliği, bayilerin motivasyon eksikliği, düşük reklam bütçesi, araç temininde yaşanan sıkıntılar ve Mazda-tr' den bile fazla hit alan mazdaclubtr forumuna bile soğuk yaklaşımları gibi onlarca etken sayılabilir.

Arada halkımız içinde yer edinmiş çok yakar, parçası pahalı, elde kalır, havada patlar dedikodularını es geçiyorum.

Müneccim değilim ama sayın Nurkan beyin söylediği 5 dijitli satış rakamları biraz havada bir iddia gibi duruyor...

Ucuz olmasına karşıyım; Mitsubishi Lancer 44 binlik fiyata rağmen satışlarını arttıramadı. Ama fazla da pahalı olmasın; ikinci elde yine Mazda severler zarar ediyor.

Doğuş gibi bir distribütörün elinde olsaydı, rekor üstüne rekor kırardı da...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fayda ve maliyet kriterlerinde değerlendirecek olursak bence Mazda ucuz... Ama genel olarak bakıldığında ve vergi politikası gereğince ucuz değil.

Bu konu çok su kaldırır, değerlendirme açısı çok fazla olduğu için ne tarafa yorum yapılırsa o tarafa gider gibi geliyor...

Ama şunu da, daha dün gibi hatırlıyorum, Mazda Türkiye kurulduğunda yetkili olan Hollandalı bi abimizin açıklamsında "biz ucuz fiyatlı araba satmayacağız" diye bi açıklaması vardı...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece Mazda değil tüm araçlar pahalı ne yazık ki.

Şirkete 4x4 araç alacaktık. CX-5' e ikna ettik yönetim kurulunu. Fakat yönetim kurulumuz Almanya' da olduğu için fiyatı görünce 'ne oluyor lan', biz o fiyata BMW x5 biniyoruz dediler. Sonra tüm 4x4 fiyatlarını gönderdim. Araç fiyatları çok fazla dediler. Farklı yöntemler deneyeceğiz diye şimdilik susturdular beni :D

Şimdilik ÖTV, KDV indiriminden yararlanabilirlerse Almanya' dan araç alıp gönderecekler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yani aslında mazda diğer avrupalı rakiplerine göre ucuz bile kalmış oluyor. Keşke avrupa yerine uzakdoğu-asya ülkeleriyle gümrük anlaşması yapılsaymış.3-5 bin daha ucuz hale gelirdi enazından.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önceki böyle bir soru için ben 70 bin civarı diye tahminde bulunmuştum...

8:)

Tahminime göre giriş modeli 48000

Full + otomatik modeli 57000

Dizel giriş modeli 58000

Dizel full + otomatik modeli 66000

Pek oranlamadım, sayılar kafadan uydurma. Ancak aşağı yukarı bir fiyatı avrupa piyasasında eski kasa satan ülkelerle kıyaslayarak bulabiliriz sanırım. Dizel model için birkaç bin daha koyun, ülkece dizeli çok severiz :)

Şimdi Amerika sitesinden başlangıç fiyatlarını karşılaştırdım. İlginç ama yeni ksa 1000 $ daha ucuz sedan modelde. Biri 20, diğeri 19 bin dolar.  Sanırım donanım olarak daha fakirleşmiş yeni kasa. HB ise fiyat aynı 16500 $.

Ben kütüğümü Florida'ya aldırmaya gidiyorum. 22000 $'dan CX-5 veriyorlar. Benim arabayı satar, üstüne üç dört bin dolar koyup CX-5'e binerim  :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi full olanların fiyatını da buldum. Full donanım gerçekten full mü değil mi bilmiyorum ama oranlarsak;

Sedan eski kasa--->16700-25000$

Sedan yeni kasa--->21000-30000$

CX5'in neden bu kadar ucuz olduğunu anlamadım; 21000-29000$ arası değişiyor fiyatlar, Yeni mazda 3 sport sedan diye satılan modelle aynı fiyat.

Uzay aracı olan CX9 ise 30000-36000 arası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

60.000e kadar veririm ammavelakin 70.000 vermem, değmez. (konum mazda olayı değil, konum bu sınıftaki bi arabaya verebileceğim en üst değer)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...