muhammet_cubuk

Kilit sorunu

Böyle bir sorunla ilgili konu bulamadığım için mekanik bölümüne açmayı uygun buldum. 2005 model mazda 3 aracımın sağ arka kapısı kapandı ve artık açılmıyon, ne içerden ne dışardan. kilitçiye götürdüm iki saat uğraştı ancak açamadı. çocuk kilidinin yarım halde kaldığını düşündük ancak diğer kapıda denedim bu sorun olmuyor kapı dışardan her türlü açılıyor. böyle bir sorunla daha önce karşılaşan arkadaşlar varsa çözüm yolunu iletirlerse çok memnun kalıcam, kapı döşemeleri kaplamaları falan içerden açık, mekanizma ortada fakat açamıyoruz. kapıyı sökmeyi dahi denedim ancak kilit tutuyor. kırma haricinde başka bir önerisi olan varmı acaba...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

biraz araştırma yaptım 3-4 şekilde kapıyı açmayı başaran olmuş başka marka araçlardan onların yazdıklarını buraya alıntı yapıyorum sizde bu yöntemleri bir deneyin isterseniz

1-Buna benzer bi sorun eski aracım 2000 model focus ghia'da başıma gelmişti.lakin onda çift kilit olayı yoktu.kilit motoruna giden kabloya elektrik vererek açmıştı usta.hasarsız bi şekilde.sizin araçta'da o yöntem işe yaraya bilir.kapıya giden fişler çıkarılıp denene bilir.

2-Nihayet arka kapıyı aracıma zarar vermeden açabildim. Nasıl mı? Anlatayım.

Sanıyorum; ya bu forumda yada internette kilitlerle ilgili sorunları araştırıken, rastladığım bir uygulamayı denedim .kapı açıldı .müthiş sevindim. Çünkü hem aracım hasar görmedi hemde bir aydır? nasıl açarım? diye kafamı meşgul eden sorunu hallettim.

Öneriilen uygulama şöyleydi: kumanda ile kilitleme ve açma düğmelerine basarken aynı zamanda aracın dışından kilitleme mandalına yakın biryere yumruğun yanı ile ardarda vurup açma kumandanın açma butouna basılı tutup,açmak için kapı kolunu dışardan çekilecek .

Bu uygulamayı yaptım .kapı açıldı. Tabii hemen kapının iç döşemesini söktüm. Soketleri birkaç defa çıkarıp taktım.oksitlenme var ise biraz temizlesin diye . Ayrıca Kapı kilidine hareket ileten parçaları penetrant yağlayıcı ile yağlayıp, kilitleme mandalınıda gres yağı ile yağladım. .yaklaşık 30 defa test ettim . şıkırşıkır açılıp kapanıyor.

3-Benzer sorun geçmişte benim başıma da geldi.Kapı ne içeriden nede dışarıdan açılmıyordu.Camı en alt seviyeye kadar indirip cam fitillerini söktüm,kapı kolunun hareketini kilit mekanızmasına ileten 5'lik çivi kalınlığındaki telin tam olarak çalışmadığını fark ettim.Uzunca bir tel yardımıyla bu telin hareket etmesini,kapı koluyla birlikte sağladıktan sonra kapı açıldı.Akabinde kapı döşemesi sökülüp o tel ve diğer mekanizma parçaları güzelce sıvı gres ile yağlandıktan sonra aradan geçen 2 sene boyunca sıkıntı yaşanmadı.Sorun yaşayan arkadaşların bilgisine....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Güzel bilgiler, umarım çözüm için katkısı olur... Bizim içinde tecrübe olur...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

malesef arkadaşlar, bu çözüm yollarının elektrik verme hariç hepsi denendi. zaten kapı içi şu anda açık mekanizma ortada tüm kabloları çıkartılmış vaziyette duruyor. sorun kilidin kendisinde, onu açan düğmeleri çektiğimizde hiç bi işe yaramadı. mekanizmanın içinde bi problem var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kolların nasıl bi tepki verdiğini size tarif edeyim. hani kapı kilitleme butonunu kilitlersinizde içten veya dıştan çektiğinizde kol boşta olurya , aynı hissi veriyor. zaten kapı kilidi içerden kilitlenmiş vaziyyette kaldı. onu açmaya çalıştığımda açılmıyor. kemik gibi sert. biraz zorlasam kırılcak sanki,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

elektrik vermeyi deneyin o zaman başka çözüm yolu malesef ki bilmiyorum yaptığım araştırmalardada başka birşey bulamadım bir servise götürseniz diyorum belki orada bi çaresini bulurlar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracı önce sultanbeylide bir kilitçiye götürdüm. iki saat uğraştı kilit kırılacak dedi. daha sonra ümraniye de hemen çözer diye düşündüğümüz bir ustaya götürdük. kendisi yoktu elemanı baktı. oda yarım saat uğraştıktan sonra ilk bana getirseydin kilidi açardım ancak bir önceki usta bu kilidi kırmış, bu kilit artık açılmaz kilidi komple kırıp açmamız lazım dedi. kapı direklerindeki çürükleri o gün yaptırmam gerektiğinden ben de mecburen peki kırın dedim. o ara oraya başka bir araç geldi. usta o araçla ilgilenirken bende bir bakayım şu aracın kilide dedim kancayı kilidin içine sokup çektiğimde kilit açıldı. herkes şaşkın tabi. (güya kırılması gerekiyordu). daha sonra usta kilidi yerinden çıkardı. servisten yeni bir kilit alın bu kilit artık olmaz, kilit hariç 150 tl ye her iki kapıyı toplarım dedi. kilitin tamir edilip edilmeyeceğini sordum özellikle bu pahalı bişeydir tamiri mümkün değilmi diye. kesinlikle tamir olmaz olsa tamir etmezmiyim dedi. peki dedik bizde aracı aldık çürükler için kaportacıya bıraktık. servisi aradım kilit ne kadar diye 368 TL. anlaşıldı iş başa düştü dedim. araçtaki bozuk kilidi aldım eve geldim yalansız tam onbeş dakika da kilidi tamir ettim. otomatik mekanizmanın çarklarının birinin içinde bulunan pekte bi işlevi olmayan yay kırılmış ve mekanizma kapalı halde iken sıkıştırmış, yayı çıkarıp attım. ertesi gün ustaya gittim bayağı bi konuştum. orda olmayan usta mahçup oldu haliyle ama güven sarsıldı tabi. kapı kırılacak dendi kırılmadan açıldı. kilit değişecek dendi değişmeden ben kendim yaptım. öyle böyle 100 TL ye toplattık kapıyı ve tamir ettiğim kilit şu an aracın üzerinde ve sorunsuz çalışmakta. kıssadan hisse arkadaşlar siz siz olun aracınızdaki kilidi kırdırmadan önce forumda derdinizi mutlaka paylaşın. yoksa hiç yoktan 500 TL nizden olursunuz. SAYGILAR.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.