ReaL35

Yüksek Devirde Seyrederken Klima Açılması Zarar Verir mi?

Mazda yedek parçacı arkadaşın dükkanındayken, bir konuşma esnasında, yüksek devirde seyrederken klimanın açılması, klimaya zarar verebileceğini söylediler.

Bu konuda pek bilgim olmadığı için kuzu kuzu dinledim..

Bunun gerçeklik payı var mı? Belki başına gelen bir arkadaş vardır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mazda yedek parçacı arkadaşın dükkanındayken, bir konuşma esnasında, yüksek devirde seyrederken klimanın açılması, klimaya zarar verebileceğini söylediler.

Bu konuda pek bilgim olmadığı için kuzu kuzu dinledim..

Bunun gerçeklik payı var mı? Belki başına gelen bir arkadaş vardır.

Klima kompresörüne zararlı diye biliyorum.Şahsen 3000 devirin üstündeyken klimayı açmam, klima açıkkende 4000 devrin üstüne çıkmam.Ama bizim araçlarımızın klima konusunda da maşşalahı var, kolay kolay arıza yapanını duymadım. Mesela VW grubunun 7 yaş üstü araçlarının kronik hastalığıdır kompresör arızası...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Böyle bir şey var... Ama klima kompresörü arızalarının böyle kullanımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemiyorum...

Mantıken düşünecek olursak da zaten zararının olduğu kanısına rahatlıkla varabiliriz... 3-4 bin devirlerde iken klimanın devreye girdiğini düşünmek gerekirse ne denilmek istediği ortaya çıkar...

Bu şekilde klimayı açmam gerektiğinde önce hızımı düşürüyorum ve aracı boşa alarak klimayı açıyorum, bir nebze faydası oluyordur mutlaka...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yüksek devirde giderken sağ koltukta oturan yolcunun ayağı yanlışlıkla klima açma düğmesine değse yandık demek ki.. Zira başka bir marka aracın klima radyatörü bu nedenle patlamış...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yüksek devirde giderken sağ koltukta oturan yolcunun ayağı yanlışlıkla klima açma düğmesine değse yandık demek ki.. Zira başka bir marka aracın klima radyatörü bu nedenle patlamış...

Bir seferle iki seferle arıza yapacağını tahmin etmiyorum ama neticede bu şekilde kullanılmaması klima motoru için iyi olur... Ayrıca kış aylarında da, klimanın haftada bir çalıştırılması gaz ömrü için faydalıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

6,5 yıl kullandığım eski kasa mazda 3 te hiç böyle bir problem yaşamadım. Sürekli de yüksek devirlerde kullanırdım. Problem olacağını da sanmıyorum. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir devirde böyle sıkıntılar yaşanmaz kanımca :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Açıkçası bunun çok fazla sorun olacağını düşünmüyorum. Sonuçta klima otomatik mod da iken aracın içi istenilen sıcaklığa geldiğinde klima kompresörü  devreye girip çıkmıyormu ? ve bu işlem sırasında araç bazen çok yüksek devirlerde olabiliyor...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Servis, haraket halindeyken klimayı açınca kompresöre birden yük binmesi oluyor buda zararlı demişti lantis için..... önlem almak lazım..... zor bir iş değil..................

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

mantıgen yüksek devirde açılması birden bencede zararlıdır şahsi fikrim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aynı mevzuyu yaşayıp herkese anlatan birinden duymuştum, o gün bu gündür aklıma geldikçe dikkat ederim yüksek devire açmamaya...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mazda 3 service manuel'de okumuştum. Hatırladığım kadarıyla gaz pedalına 2/3'den fazla bastığınızda (ani hızlanmalarda) ya da belli bir devri geçtiğinde kompresörü devreden çıkarıyor ECU. O kadar da korumasız değiliz dert etmeyin:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mazda 3 service manuel'de okumuştum. Hatırladığım kadarıyla gaz pedalına 2/3'den fazla bastığınızda (ani hızlanmalarda) ya da belli bir devri geçtiğinde kompresörü devreden çıkarıyor ECU. O kadar da korumasız değiliz dert etmeyin:)

Vay Anthony Quinn adamlar yapmış  :clap:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bende klima hep açık . Arabaya zararını görmedim ama  o yüzden hastanede olabilirim :) öksürük var geçmiyor

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.