Jump to content

Uzun Yol Öncesi Bakım

kumsaati14
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar selam. arabamla yakında İstanbul-ankara ve istanbul-bolu seyehati yapacağım. aracım şu an 66 bin km civarında. en son geçen yıl 60 bin bakımı yapıldı. genelde şehir içi kullandığım için fazla kilometre yapmıyorum. sorum şu. uzun yol öncesi arabayı tekrar bakıma sokmama gerek var mı? arabamın görünürde bir problemi yok. ama yolda kalmaktan nefret ederim açıkçası. o yüzden bu riske girmemek için kontrol ettirmem gerekir mi? tavsiyeleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınızda Lpg yok ise, bakımları düzenli yapılmış ise. Arıza çıkarıp yolda kalma ihtimaliniz çok düşük.

Sizin tekrardan kontrol edebileceğiniz şeyler. Yağ seviyesi, fren hidroliği seviyesi, cam suyunuz. Lastiklerinizin durumu nedir bilmiyorum, havalarının kontrolünü yaparsınız. Araç bakımlı ise fren balatalarınızda iyi durumdadır herhalde.

Bahsi geçen İstanbul - Ankara - Bolu yolları otoban zaten. Bu güzergahlarda zaten rahat ve konforlu bir yolculuk yapacaksınız. Allah göstermesin ama yolda kalsanız da, müdahale kolay olur.

Ben geçtiğimiz 30 Ağustos tatilinde fırsattan istifade Bolu-Gölcük-Abant-Mudurnu taraflarını gezdim. 1,5 Günde orada 600 Km yol yaptım. Abant - Mudurnu yolu o kadar kötü ve tenha ki. Orada yolda filan kalsam artık, ne zaman kim gelir yardıma Allah bilir.

O yüzden sizin güzergah sıkıntısız bir yol.

Şimdiden iyi yolculuklar, güvenli sürüşler dilerim. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar selam. arabamla yakında İstanbul-ankara ve istanbul-bolu seyehati yapacağım. aracım şu an 66 bin km civarında. en son geçen yıl 60 bin bakımı yapıldı. genelde şehir içi kullandığım için fazla kilometre yapmıyorum. sorum şu. uzun yol öncesi arabayı tekrar bakıma sokmama gerek var mı? arabamın görünürde bir problemi yok. ama yolda kalmaktan nefret ederim açıkçası. o yüzden bu riske girmemek için kontrol ettirmem gerekir mi? tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu tür şeyleri aklına getirmen bile gereksiz, İlhan'ın bahsettiği kontrolleri yap ve aracına güvenle bin... Hayırlı yolculuklar.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Para/kart ve telefonunuzu alıp çıkın. Kaza bela olmadıktan sonra yolda kalmak çok nadir bir olay. iyi yolculuklar.

Ben 250bindeki aracımda bile yağı, suyu, lastiği kontrol etmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnşallah olmaz ama şayet ihtiyaç duyarsanız yolda kalanada yardımcı oluruz. Burda tanıştığımız arkadaşlarıma seve seve çay kahve ısmarlarım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

genelde yağın ömrü 10,000 km veya 1 yıldır (10,000 km yapmamış ise). buji , filtreler ve yağ bakımını yaparsanız araç için daha sağlıklı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Konu başlığı belki gezi sitesini andırdı ama maksadım acemiliğimden ötürü, bu yolculuk için sizlerden uzun yola çıkmadan 91 model bir araç için yapılması gerekenleri, son kontrolleri, alternatif güzergahları veya rotayı dahası ergonomik kullanım için yapılması gerekenleri öğrenmektir. Herkese teşekkürler ve şimdiden iyi tatiller dilerim...

Düzeltme: Konu başlığı ile mesaj içeriği farklı. Mesaj içeriğine göre, forumda var olan konu ile birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracının yağı suyu tamsa, kayışlarda sıkıntı yoksa, fren ve debriyaj balataları sorunsuzsa hiç bir sıkıntı olmaz... Yola çıkarken lastik basınçlarını ve farları kontrol etmeyi unutma... Hayırlı yolculuk iyi tatiller...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende bir kaç hafta sonra mini turlara başlayacağım, ben genelde aracı pek kontrol etmem, genellikle bagajdaki mangal ve ekipmanlarını kontrol ediyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende bir kaç hafta sonra mini turlara başlayacağım, ben genelde aracı pek kontrol etmem, genellikle bagajdaki mangal ve ekipmanlarını kontrol ediyorum :D

Şimdilik aracımda o donanımlar mevcut değil :) fakat ilerde kesin temin etmeyi düşünüyorum. Bu seferlik piknikten ziyade niyetimiz sılayı rahim yada dost ziyareti olacak, hava şartları ne gösterir bilmiyorum ama onca yoldan gelene de bi ikramda bulunsunlar dimi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

"olmayınca" derken Veli abi

10 numarasın yaaa :)

Sanırım yanlış anlaşılma var, o da benim yazım tarzımdan kaynaklı olmuş... Özür :)

Oğuzhan yedek lastiği kontrol edin diye yazınca; benim yedek lastiğim olmadığı için, yazmayı unuttum diyerek bir yerlere gönderme yapmaya çalıştım ama olmamış anlaşılan...

O zaman ben gönderme yapmayayım da; doğrudan yazayım; :D

Aracı aldığımda bir şekilde yedek lastiği sormayı unuttum, satıcı da unutmuş olmalı ki; guzumun yedek lastiği benden önceki sahibinin evinde kaldı ve 45 gündür yedek lastiğim gönderilecek !!

Hazır konuyu açmışken sevgili arkadaşlardan tavsiye bekliyorum;

Siz olsaydınız ne yapardınız ??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnsanlar konuşa konuşa abi. Arayıp telefonla lastiği gönderecek misiniz yoksa üstüne soğuk su mu içeyim, bana kesin bir şey söyler misin diye sor abi. Göndereceğim derse bana kesin bir gün ver yoksa stepne alacağım de. Ya gün verecek ya da gönderemeyeceğim diyecek. Sende ya Allah razı olsun dersin ya da, ........... boşluğu uygun kelimelerle doldurursun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnsanlar konuşa konuşa abi. Arayıp telefonla lastiği gönderecek misiniz yoksa üstüne soğuk su mu içeyim, bana kesin bir şey söyler misin diye sor abi. Göndereceğim derse bana kesin bir gün ver yoksa stepne alacağım de. Ya gün verecek ya da gönderemeyeceğim diyecek. Sende ya Allah razı olsun dersin ya da, ........... boşluğu uygun kelimelerle doldurursun.

Belki de 5-6 defa aradım, artık ben aramaktan utanıyorum, aramayı da artık düşünmüyorum... İnsanların benden isteklerini veya yapmam gereken şeyi bana 1 kez söylemeleri yeterken, benim bu durumda olmam dengelerimi alt üst ediyor...

Ben ümidi kestim... Gidip yedek lastik alacağım ya da tamir kiti işimi görür derlerse, tamir kiti almayı düşünüyorum. Kendilerini de Allah'a havale ediyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Görüşmeleriniz de size ne söyledi ki ? Belki anca zaman bulmuştur göndermek üzeredir, yine de son defa gönderecek misiniz yoksa stepne alacağınızı belirt sor bir daha

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Görüşmeleriniz de size ne söyledi ki ? Belki anca zaman bulmuştur göndermek üzeredir, yine de son defa gönderecek misiniz yoksa stepne alacağınızı belirt sor bir daha

Ne söylediğini burada afişe etmek istemiyorum, çünki önemi yok artık... Fakat; insanın cenazesi olsa bile (ki en büyük acı ölümdür, Allah herkeslere hayırlı ömür, hayırlı ölüm versin) 45 günde yedek lastik evden alınıp, kargoya rahatlıkla verilir (di), verilmesi gerekir(di)... Her gün o evden araba ile çıkılıp işe gidiliyor, araç vs. sıkıntısı da yok...

Bir daha aramayı düşünmüyorum, Allah'a havale ettim... 200-250 lira bana bu sıkışıklıkta koyar ama geçer gider, neler geçmedi ki... :) Fakat karşı taraf benim gönlümü almadan, helalleşmeden bu dava ahiret de bile devam eder... Yaradan; kul hakkı ile gelme diyor... ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne söylediğini burada afişe etmek istemiyorum, çünki önemi yok artık... Fakat; insanın cenazesi olsa bile (ki en büyük acı ölümdür, Allah herkeslere hayırlı ömür, hayırlı ölüm versin) 45 günde yedek lastik evden alınıp, kargoya rahatlıkla verilir (di), verilmesi gerekir(di)... Her gün o evden araba ile çıkılıp işe gidiliyor, araç vs. sıkıntısı da yok...

Bir daha aramayı düşünmüyorum, Allah'a havale ettim... 200-250 lira bana bu sıkışıklıkta koyar ama geçer gider, neler geçmedi ki... :) Fakat karşı taraf benim gönlümü almadan, helalleşmeden bu dava ahiret de bile devam eder... Yaradan; kul hakkı ile gelme diyor... ;)

Abi ne olursa olsun lastik şart bence sen bi lastik ve jant bak :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...