Jump to content

Mazda3 Almak Üzereyim, Benzinli mi Dizel mi?

alperg2

Tavsiye Edilen Mesajlar

benzinde 100km de 7,4lt lerdeydi şehir içi kullanımım bu değer tabiki kocaelinde istanbul gibi keşmekeş trafiklerde yükselir!

Ben kutahyada ikamet ediyorum zaten km cogunu sehirici yapiyorum senede 2-3 defa memlekete gidip geliyorum tabi ulkemizde maalesef dizel birinci oncelik buda su goturmez bir gercek burda 2010 mzda 3 imp benzinli manuel vites kullanan bir arkadas ile konustum sehirici 7 lt ustune cikmadigini soyledi hatta aracini satip sifir citroen c5 dizel almis ama hala mazda 3 aradigini aktardi bana

HTC Butterfly cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 184
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Ben kutahyada ikamet ediyorum zaten km cogunu sehirici yapiyorum senede 2-3 defa memlekete gidip geliyorum tabi ulkemizde maalesef dizel birinci oncelik buda su goturmez bir gercek burda 2010 mzda 3 imp benzinli manuel vites kullanan bir arkadas ile konustum sehirici 7 lt ustune cikmadigini soyledi hatta aracini satip sifir citroen c5 dizel almis ama hala mazda 3 aradigini aktardi bana

doğrudur benim aracım otomatik vites olduğu için illa tüketim manuele göre yüksek olacaktır fakat otomatiğin verdiği şehir içi konforuda tartışılmaz yaşanır :) manuelde bayırlarda mazdanın bayılacağını düşünmüyorum. kendim için konuşursam çok dik bayır da manuel mod a alıyorum tabiki 105 hp okadar mutlu etmesede çok da üzmüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben otomatik benzinli kullanıyorum şehir dışı 90 km hızla 5.5 ortalama tutturuyorum.140 km hızla gidince ort. 7 inin üzerine çıkıyor. rampalarda gaza basarsan gitmem demiyor ama o zaman yakıt değerleri fırlıyor. arabayı ilk aldığımda şehiriçi 11 lt iken şu an 9 lt. bundan daha aşağısı da imkansız. ben benzinliyi tercih ederdim sunrof rvm koltuk ısıtma ve özellikle hız sabitleyici imp ve touring arasında farklar. senede 1000-1500 tl yakıt farkın olur. bunu amorti etmen 6 seneyi bulur. diyecekler ki şimdi benzinli dizel arasındaki fıyat farkı da olacak satınca ama 90000 km.deki dizelin fiyatı bayağı bi düşer onu da hesap etmek lazım. lpg olayını ben hayatımdan çıkardım, daha da giremez. sahibindende 2010-2011 mazda 3 fiyatlarına bakarken birbirine yakın km.de boyasız değişensiz araçlara bakarken lpglilerin 2000 tl daha ucuz olduğunu gördüm 2000 tl daha pahalı olması gerekirken. buda demektir ki lpg 4000 tlye mal oluyor. patlama riski(kimse bişey olmaz demesin eski mazda 626 aracımda az daha gümlüyorduk) ve çıkaracağı arızalar da cabası. bunlar benim tecrübe ve yorumlarım. inşallah senin için en hayırlı kararı verirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben otomatik benzinli kullanıyorum şehir dışı 90 km hızla 5.5 ortalama tutturuyorum.140 km hızla gidince ort. 7 inin üzerine çıkıyor. rampalarda gaza basarsan gitmem demiyor ama o zaman yakıt değerleri fırlıyor. arabayı ilk aldığımda şehiriçi 11 lt iken şu an 9 lt. bundan daha aşağısı da imkansız. ben benzinliyi tercih ederdim sunrof rvm koltuk ısıtma ve özellikle hız sabitleyici imp ve touring arasında farklar. senede 1000-1500 tl yakıt farkın olur. bunu amorti etmen 6 seneyi bulur. diyecekler ki şimdi benzinli dizel arasındaki fıyat farkı da olacak satınca ama 90000 km.deki dizelin fiyatı bayağı bi düşer onu da hesap etmek lazım. lpg olayını ben hayatımdan çıkardım, daha da giremez. sahibindende 2010-2011 mazda 3 fiyatlarına bakarken birbirine yakın km.de boyasız değişensiz araçlara bakarken lpglilerin 2000 tl daha ucuz olduğunu gördüm 2000 tl daha pahalı olması gerekirken. buda demektir ki lpg 4000 tlye mal oluyor. patlama riski(kimse bişey olmaz demesin eski mazda 626 aracımda az daha gümlüyorduk) ve çıkaracağı arızalar da cabası. bunlar benim tecrübe ve yorumlarım. inşallah senin için en hayırlı kararı verirsin.

Dogru dedigin gibi diger marka araclarda lpg li fiyati yuksekken mazdalarda durum tam tersine amorti etmem aradaki farki en az 5 sene

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler tabloyu inceledim lakin benim ilkel hesabımda bu aradaki farkı en erken 3 senede amorti edebiliyorum tabi bunu hesaplarken bakım ücretlerini hesaba katmadım.Arabadan ne bekliyorum sorusuna gelince eski aracım 2008 auris mmt 125 bg olmasına rağmen araç yokuşlarda at arabası gibi kalıyordu dizelde bunu yaşamayacağıma eminim lakin mazda 3 benzinlide durum nasıldır onu bilmiyorum

Tamam iste zaten cevabi bulmussun. Artik dusunmeye gerek yok ki....

Birincisi, 3 yil amortisman icin kisa bir sure yani dizel almaya deger. Ikincisi yokus performansi diyorsan zaten dizel alman gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

al benzinli imp. tadını çıkar sorun dizel ve lpg problemleri ile uğraşmazsın. bi de imp. deki özellikler başka arbalarda bile yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Touring dizel kirmizi renkli araci almaya karar verdim imp de olupda touring de arayacagim tek sey hiz sabitleyici onuda sonradan takabiliyoruz gerisi cok muhim degil

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamam iste zaten cevabi bulmussun. Artik dusunmeye gerek yok ki....

Birincisi, 3 yil amortisman icin kisa bir sure yani dizel almaya deger. Ikincisi yokus performansi diyorsan zaten dizel alman gerekir.

Abi oyle diyosunda yasadiklarini okuyunca korktum dizel almaktan

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o senin hislerine tercüman olmuş :) kendi sıkıntısı ortada arkadaşımızın Allah kolaylık versin gerçekten okuduğum en sıkıntılı yazıydı bu sitede inşallah sorunlarını çözer.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle ne alırsanız alın Allah kazasız belasız kullanmanızı nasip etsin..

Eğer rampa performansı diyorsanız mutlaka dizel alıcaksınız.Ama ben olsam benzinli impresive  alırım.Özellik adına ne ararsanız var..Erzurumda yaşayan biri olarak sadece ön cam ısıtma için bile alabilirim.İyi bir ustayada lpg taktırır ekonomik olarak binerim.Bunları lpgli 2009 model mazda 3 sahibi olarak yazıyorum.

Ama herşeye rağmen kendi ihtiyacınızı ve hassasiyetlerinizi göz önünde bulundurup ona göre kendiniz karar verin..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi ama sorunun araba değil serviste olduğu anlaşıldı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi ama sorunun araba değil serviste olduğu anlaşıldı.

Anladim bugun eskisehire gidip bir arkadasin tuplu imp.test ettim performansi gayet iyiydi keske test etmeseydim diyorum yine kafam karisti yine tuplu ve ofkeli gunlerimemi donsem diyorum

Neyse hayirlisi simdi arac izleme sistemi ve lastik basinc zimbirtisi gercekten gereklimi yani aktif olarak ise yariyormu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anladim bugun eskisehire gidip bir arkadasin tuplu imp.test ettim performansi gayet iyiydi keske test etmeseydim diyorum yine kafam karisti yine tuplu ve ofkeli gunlerimemi donsem diyorum

Neyse hayirlisi simdi arac izleme sistemi ve lastik basinc zimbirtisi gercekten gereklimi yani aktif olarak ise yariyormu

Yılda 10-15 bin km yapan kullanıcı için dizel eziyetten başka bir şey olmaz... Al impressive'yi geç derim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yılda 10-15 bin km yapan kullanıcı için dizel eziyetten başka bir şey olmaz... Al impressive'yi geç derim...

Hay yasa abi aliyim  impressivi 1 yil biner tupu cak diyosun yani abi ozelden cep telefon numarani yazarmisin bana

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizel Mazda test ettin mi bilmiyorum ? Ama kesinlikle karar vermeden once test et.

Lastik basinc sensoru ve RVM icin surekli aktif kullanilan seylerdir diyemeyiz; bunlar acil durum fonksiyonlari. Belki hic isine yaramaz ama belki de bir kez seni bir sorundan veya kazadan kurtarir.

Iki kez lastik basinc sensoru beni yolda kalmaktan yada lastik degistirmek zorunda kalmaktan kurtardi. Cok hassas calistigi icin lastik basinci birkac psi dustugunde hemen uyari veriyor ve is isten gecmeden en yakin lastikciye gidip sorunu hallediyorsun.

RVM ise daha ziyade acemi ya da cok dikkatsiz arac kullananlar icin cok onemli bir ozellik. Benim pek isime yaramadi ama yine de, sanirim bir kez kor noktadaki bir aractan beni kurtarmisti. Zaten bu ozellik oyle her dakika ise yarayacak dersek yanlis olur, bir kez dalarsin, iste anda seni uyararak muhtemel kazayi onleyebilir.

Nihayetinde teknolojik gelismeler bunlar, olmazsa olmaz seylerdir diyemeyiz. O nedenle oncelikli beklentiler daha onemli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.

• Yeni Oluştur...