ibomaz

Mazda3 Dizellerde Kontağı Kapatırken Gelen Cızırtı, Tısss Benzeri Ses

Bu konuda 27 ileti var

2012 model 115 hp dizel mazda 3 aracımdan, araç çalışırken kontağı kapattığımda kaput altından 1-2 sn süren cızırtı, tıısss şeklinde bir ses geliyor.Acaba turbo ile mi ilgili, anormal bir durum mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Anormal bir durum yok bence, ama bu tip sorunlar icin servise gidin., sorun.

Ben kendi aracimda boyle bir ses duymuyorum, belki var ama ben duymuyorum.

Genelde Mazda 3 dizel alanlarda bir ses hassasiyeti goruyorum; bende yoktu ama basima gelenler beni de ses manyagi yapti. Ama sonucta foruma baktigimda ( kacirdigim basliklar olabilir ) birkac baski balata ve trigger degisimi disinda arabada bir sorun gorunmuyor.

Yine de her turlu ses kayginizda burada uzun uzun tartismaktansa servise goturun, olmadi baska bir servise sorun. Huzurlu olmadiginiz surece duydugunuz her ses insana batar.

Bir de bu ses meselesi bizim Mazda`larin iceri motor sesini diger araclara gore biraz fazla almasiyla ilgili. Hassas bir kulak her turlu sesi duyuyor. Fakat denedigim diger dizeller bu kadar ses almiyor gercekten, dolayisiyla kullanici ivir zivir hicbir sesi duymuyor. Kafa rahat oluyor...

Bir ara anlatmistim, dizel fluence`in dizel oldugunu iceriden ilk basta anlayamadim, belki benim yetersizligim ama anlamadim iste. Ama disaridan dinlediginizde her turlu ses var. Ayni sekilde yeni dizel ford`da aracin icinde dizel oldugunu surmeden anlayamadim. Fiat linea dizel`i yan koltukta otururken anlayamadim.

Biz gercekten dizel mazdalardaki zaten bilinen izolasyon sikintisindan dolayi her sesi duyuyoruz.

Aslinda uzun sure kullanacak olanlar motor mahhali icin ses izolasyonu yaptirsa iyi olabilir. Garanti suresi bitiminde ben yaptirmayi dusunuyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2012 model 115 hp dizel mazda 3 aracımdan, araç çalışırken kontağı kapattığımda kaput altından 1-2 sn süren cızırtı, tıısss şeklinde bir ses geliyor.Acaba turbo ile mi ilgili, anormal bir durum mu?

Peki sen normal misin İbomaz?

Bir konu 50 farklı yere açılır mı?

Anlayış sorunu mu var?

Yoksa bizle dalga mı geçiyorsun?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sadece aynı konu mu diye sormakla yetineceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sn Orbitus mazda dizeli gerçekten çok güzel çözmüşsünüz.paylaşım için tşk ler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2500 cc motorlu ford ranger kamyonet bile daha sessiz.gerek motor ve gerekse konsol gerekse yol sesi.bizim bindiğimiz ise bir otomobil

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cumartesi bir yaylada pikniğe gittik.kalabalıktık.şekil olarak ordakilerden arabam iyiydi tabi.ama 4-5 saat sonra hava biraz soğuktu tabi arabayı çalıştırdım.gaz verdikçe tam bir traktör ve onun da ötesi bir sesle çalışıyo araba.ya o ne öle dedi millet.çok dizel araba kulladım.böylesini görmedim.forumda bu paylaşımlar bazılarının zoruna gidiyor.sebebi nedir bilemedim.önemli değil...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gittiğiniz yaylada rakım kaç metrelerde idi ? Rakımın yüksek olduğu yerlerde bırakın aracın sesli çalışmasını. Araç stop edip, zor çalışıp yada çalışmayabilir bile.

Örnek verecek olursam kayak merkezi Uludağ'a tırmanan araçların yakıt sarfiyatları anormal denecek şekilde artar. Motor sesinde değişiklikler olur, stop edenleri, zor çalışanlar ve hatta hiç çalışmayanları bile olabiliyor. Oksijen karşımından kaynaklı bir durum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

forumda bu paylaşımlar bazılarının zoruna gidiyor.sebebi nedir bilemedim.önemli değil...

Sizde olmasa da Mazda markasıyla duygusal bağları olan insanlar var. Sorunlarınız mutlaka vardır ama düzgün bir şekilde ifade edilmeliler. "tam bir traktör ve onun da ötesi bir sesle çalışıyo araba", "2500 cc motorlu ford ranger kamyonet bile daha sessiz" gibi ifadeler kullanırsanız, pek tabii tepki çekersiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sizde olmasa da Mazda markasıyla duygusal bağları olan insanlar var. Sorunlarınız mutlaka vardır ama düzgün bir şekilde ifade edilmeliler. "tam bir traktör ve onun da ötesi bir sesle çalışıyo araba", "2500 cc motorlu ford ranger kamyonet bile daha sessiz" gibi ifadeler kullanırsanız, pek tabii tepki çekersiniz.

Ve bunu 50 farklı alakasız konuda zırt-pırt yaparsanız dahada çekersiniz.

Aynı soru bu kadar sorulur mu? Daha neyi anlamadınız. Aç bir konu adam gibi yazılsın çizilsin. İyide bunlar ne arkadaşım?

http://www.mazdaclubtr.com/31686/115-hp-dizel-6-ileri-duz-vites-1-viteste-neden-20-km-hizi-gecmiyor/msg518972/#msg518972

http://www.mazdaclubtr.com/31864/ayipli-otomobil-degisimi-hakkinda/msg522841/topicseen/#new

http://www.mazdaclubtr.com/31117/3-vites-veya-uzerinde-1800-devirden-sonra-kompresyonda-gelen-tikirti-sesi/msg522849/topicseen/#new

http://www.mazdaclubtr.com/22730/2010-ve-sonrasi-manuel-mazda3-dizel-yakit-tuketimi/msg522618/#msg522618

http://www.mazdaclubtr.com/27355/dizel-mazda3-de-2-viteste-silkeleme-sorunu/msg522310/#msg522310

http://www.mazdaclubtr.com/23882/mazda-3-dizel-rolantideki-ses/msg521601/#msg521601

http://www.mazdaclubtr.com/31946/mazda3-dizellerde-kontagi-kapatirken-gelen-cizirti-tisss-benzeri-ses/msg523342/#msg523342

http://www.mazdaclubtr.com/31947/mazda-yol-yardimi/msg523204/#msg523204

İşte bunlar rahatsızlık veriyor.

Umarım bunları a n l a y a b i l m i ş i n d i r.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Geçenlerde cümbür cemaat pikniğe gittik, dönüşte hava karardı kararacak derken hafif bi ses duymaya başladım hafiften inilti gibi, hani sivrisinek sesi olur ya aynı öyle aklıma ibomaz hocam geldi, Allah Allah dedim kendimce, neyse eve de gelmiştim aracı park ettim... Sesi dinledim yok...

İki gün sonra araca bindim, çalıştırmadan önce yine bu sivrisinek sesini duydum, nedir bu ses diye araştırırken, ön camdaki sivri sineği gördüm ve uçmaya başladı yine aynı ses... Meğer duyduğum ses sivrinin sesi değilmiymiş...

:D

Ülen dedim ibomaz hocam ne kadar haklıymış dedim kendi kendime...

:2funny:

Not; yazı fena halde geyik içerir...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2500 cc motorlu ford ranger kamyonet bile daha sessiz.gerek motor ve gerekse konsol gerekse yol sesi.bizim bindiğimiz ise bir otomobil

Ne kadar doğru bir tespit yapmışsın hocam... Evet sen sadece biniyorsun, oysaki bu aracı kullanmış olsaydın çoğu sesi, cızırtıyı, ıvırı zıvırı anlayabilirdin ve forumda her seferinde aynı yere dönmezdin...

:tey:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ne kadar doğru bir tespit yapmışsın hocam... Evet sen sadece biniyorsun, oysaki bu aracı kullanmış olsaydın çoğu sesi, cızırtıyı, ıvırı zıvırı anlayabilirdin ve forumda her seferinde aynı yere dönmezdin...

:tey:

Mazda 3 dizel mükemmel bir araç.bu kadar harika bir aracı daha önce ne gördüm ne de kullandım.süper ötesi.neden daha önce almadım ki...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İbomaz arkadaşım, aracına iyi bir izolasyon yaptır. Garantiyi bozuyor mu bilmiyorum ama oldukça fark ediyor... Biraz daha rahat edersin...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tşkler Sn.Orbitus.Siz ses izolasyonu yaptırdınız mı, yaptırdı iseniz nerde ve kaça maloldu.paylaşabilir misiniz.Ben de tuhaf sesleri çözdükten sonra özellikle yol sesi için davlumbazlara ve alta zift benzeri bir malzeme attırmayı düşünüyorum.ama motor ses izolasyonu nasıl yapılır bir fikrim yok.bu defa da sağı solu söküp takıp yeni seslerle uğraşmak istemiyorum.Çok şükür tavandan gelen sesi hallettim ordan artık tık ses yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben yaptırmadım, fiyatları konusunda nereyi yaptıracağınızla ilgili olarak değişiyor. Ankara'da çok yer var bu işi yapan, bir araştırmak lazım....

Günsa aslında Mitsubishi bayii, ama aynı ses sorunu onlarda da olduğunda aracı teslim etmeden önce ses izolasyonu yaptırıyorlar isteyenlere... Çalıştıkları izolasyoncu işi bilen birisi. Ama yerlerini bilmiyorum. Günsa'dan açıp sorabilirsin: 0312 213 20 20

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kısa süreli ses gelmesi normal olabilir, ben çok dikkatli dinlemedim ancak bazı araçlarda araç stop edince veya çalıştırmadan önce motorinin hortumlardaki hareketinden dahi ses gelebiliyor. En kötü ihtimalle motorun herhangibir kısmındaki bir rulman ömrünü doldurmuş olabilir. Bu sebepten durana kadar geçen sürede ses olabilir. Ben çok dizel araç kullandım, sınıfı dahilinde içeri motor sesini en az alan araçlardan biri Mazda 3 ki aynı motora sahip 308 ve focus da dahil. Ancak yol sesi dersen ben böyle ses görmedim arkadaş, ham asfaltta ticari araçlardan daha çok yol sesi alıyor ama gülü seven dikenine katlanır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aslında aracı teslim alırken ses izolasyonu yapıyoz isterseniz yaplaım dediler.ben de nasıl yapıyosunuz dedim.aracın davlumbazlarına ve altına zift benzeri bir malzeme sıkıyoruz, bu malzeme boşukları dolduruyor çok işe yarıyor dediler.dedim yapın.yani böle bi izolasyon yaptılar ama işe yaramamış görünüyo.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aslında aracı teslim alırken ses izolasyonu yapıyoz isterseniz yaplaım dediler.ben de nasıl yapıyosunuz dedim.aracın davlumbazlarına ve altına zift benzeri bir malzeme sıkıyoruz, bu malzeme boşukları dolduruyor çok işe yarıyor dediler.dedim yapın.yani böle bi izolasyon yaptılar ama işe yaramamış görünüyo.

O aracı vinç ile zift kazanına daldırıp çıkartsalar sizin için yine bir önemi olmazdı zaten...

:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracı kapattığımda, kaput altından vınn diye bir ses geliyor ama hemen susuyor, yani araç kapanma ile ilgili bir işlem yapıyor belli, ama nedir bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.