Jump to content

2011 Mazda3 Triptronik Vites Sorunu

Yusufsinan26
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba abiler benim canımı sıkan bir mevzu var ne zamandır yazı-cam nasip şimdiymiş.

ben şehir içinde arabayı kullanırken triptonik te kullanıyorum. örneğin dururken  birinci vitesteyim tamam yola çıkıyorum zamanında ikiye atıyorum ve trafik duruyor yavaşlıyorum ama triptonik kendi birinci vitese düşürmüyor ikinci viteste kalıyor. sadece bir ve ikinci viteslerde oluyor bu arada sırada. otomatik olarak birinci vitese düşürmesi gerekiyor ama. bunun sebebi ne olabilir düşünceniz var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Isınıyor olabilir yusuf.o yüzden korumak için yapıyor olabilir. Durmadığın sürece 1'e de atmayabilir denemedim :) Neden düz vites modunda gidiyorsun ki? Daha fazla yakıyor .

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yok abi ya ısındığından değildir evden yeni çıkarken bile oyle oluyor. nasıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııılllllllllllllllllllllllllllllll daha fazla mı yakıyoooooooooooooooooooooooooo triptoniteeeeee?????????????

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eğer aracın tekerlekleri tamamen durmadığı sürece 1 e almaz birde gaza basışına görede kendini ayarlıyabilir yazılımsal bir sorunda olabilir ancak bence problem yok :) Fazla kurcalamamak lazım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bilmiyorum ki ne oldugunu cidden ama kuzu tamamen duruyor. belli bi süre bekliyprum hatta acaba 1 e atar mı diye ama atmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gerçekten bencede pek kurcalamamak lazım dıye düşünüyorum. ama yarıyıl tailinde göstericem servise de servisin benden bi farkı yok en azından eskişehirdeki servisin benden bi farkı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Arkadaşlar arabayı yeni aldığım için forumu tarıyorum,burada yazılanlara göre tiptronikte sürmektense otomatikte sürmek daha az yakıt sarfiyatı demektir diyor çoğu,bu doğrumudur?Otomatikte sürmek yakıt yönünden daha mı avantajlıdır?Neden?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar arabayı yeni aldığım için forumu tarıyorum,burada yazılanlara göre tiptronikte sürmektense otomatikte sürmek daha az yakıt sarfiyatı demektir diyor çoğu,bu doğrumudur?Otomatikte sürmek yakıt yönünden daha mı avantajlıdır?Neden?

Abi, bende aynı ikilemde kaldım... Hem manuel vitesin verdiği alışkanlık hemde daha çok hoşuma gittiği için arada Manuele alıyorum... Ben yakıt ekonomisini düşünmüyorum, şanzımana sıkıntı olmasın yeter...

Yılda 10 bin kilometrenin ne ekonomisi olur ki, kullanırken tad almadıktan sonra... (bence)

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üstadım haklısın manuele alışmış bir nesil olarak,sağ elimiz mahsun kalıyor.Ayrıca ben manuelde kullanınca daha az yakacağını biliyordum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üstadım haklısın manuele alışmış bir nesil olarak,sağ elimiz mahsun kalıyor.Ayrıca ben manuelde kullanınca daha az yakacağını biliyordum. :)

Benim otomatik tarifim şöyle abi;

Araç içinde; Sağ elimle voleybol, sol ayağımla futbol oynuyorum artık... :D

Şaka bir yana; hakikaten de rahatlıkmış ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

boşuna servise gitmeyin. anlamaz onlar böyle konulardan :2funny:

araçlarımızda akıllı/öğrenen şanzıman var. sizin sürüş karakterinize göre vites değişimlerini ayarlar...

sıkışık trafikte, tiptronik konumda viteslerin 4-5'i, nadiren de 3'ü görmediği durumlarda araç yavaşladığında vitesi 1'e almaz. şanzıman düşünür ki "bu adam sürekli 1-2 arasında geziyor, hızı da artmıyor. hem yıpranmamak hem de yakıt tüketimini arttırmamak için 1'e düşmeyeyim" der 8) o kadar akıllı yani :2funny:

tiptronikte çıkın 5. vitese kadar, öyle yavaşlayın. bakın o zaman nasıl düşecek 1'e...

bu ecu ile yönetilen bütün şanzımanlarda aynıdır. eski araçlarımdan vw passat'ta, volvo s60'da, şu anda kullandığım mazda 6'da da böyleydi ve böyledir. kuzenimin sıfır aldığı 2013 civic'de de böyle...

yani canınızı sıkmayın, durum normal. önceden düşüyodu, şimdi neden düşmüyo diyorsanız da eğer; dedim ya, akıllı, öğrenen şanzıman bunlar. demek ki sizin karakteriniz buna el veriyor >:D sizin derken sürüş karakteriniz, yanlış anlaşılmasın >:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim otomatik tarifim şöyle abi;

Araç içinde; Sağ elimle voleybol, sol ayağımla futbol oynuyorum artık... :D

Şaka bir yana; hakikaten de rahatlıkmış ;)

abi sen arabayı ne zaman değiştirdin yaa :krrsz: hayırlı olsun inşallah :dua: Allah kaza, bela vermesin :dua:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla bende çoğunlukla manuel araç kullanmış biri olarak bende benim guzuyu triptronikte kullandım çoğu ve hemde az yakar diye ama bu durum kafamı karıştırdı şimdi:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi sen arabayı ne zaman değiştirdin yaa :krrsz: hayırlı olsun inşallah :dua: Allah kaza, bela vermesin :dua:

Sanırım 2 hafta oldu... Sonsuz teşekkürler Abdullah... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gaza aaz bastığınızda yada basmadığınızda en yüksek vitese atmıyor mu hemen? Manuelde yapamayacağınıza göre nasıl daha çok tasarruf yapacaksınız?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...