Jump to content

2012 Mazda 3 Dizel Çözülemeyen Tıkırtı Problemi

emrullahberat
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

s.a arkadaşlar ben 2012 mazda 3 dizel sahibiyim.arabayı mayıs 2013 te aldım.araba 8000 km de.arabada son zamanlarda ön göğsün cama yakın yerinde ortalarda bir plastik titreme sesine benzer sess oluştu.dün servise gittim mekanikçi ve kaportacı ustalarla beraber teste çıktık.ustalar sesi duydu.araba dün serviste kaldı bugün sabah gittim usta bazı işlemler yapmış ön göğüsün sağ köşesinde de bir plastik sesi vardı onu gidermiş fakat ortadaki ses aynen duruyor.servis görevlisi arabayı 1 2 gün bırakmam gerektiğini bütün mekanik aksamın kontrol edilip sesin bulunacağını söyledi fakat vaktim olmadığı için bayramdan sonraya kaldı.bende bu arada siz değerli arkadaşlarıma bir danışayım dedim.bu yada buna benzer sorunla karşılaşan oldu mu?oldu ve bulunduysa neyde kaynaklı ve nasıl bir işlem uygulandı?

not:ses büyük ihtimal içeriden değil çünkü içeriden el ile her tarafa bastırdım seste hiç değişme yok.

not2:konu daha iyi anlaşılsın youtubeye bir video ekledim linki koyuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cok ilginc bir ses sanki pervane sesi gibi geldi bana yada bir sey yerinden cikmisda o bir ses cikariyor gibi birde ilginc hareketsiz konumda bu ses geliyor

HTC Butterfly cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu arada ses sadece 2000 devirde geliyor.ister hareket halinde olsun ister sabit olsun 2000 devirde bu ses geliyor diğer devirlerde bu ses yok.video da gaz vermemin sebebi de o.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Orbitus

Oyle bir anda acilmis ki bu konu artik iki satir yazalim.

Zaten konu 2012 Dizel olunca forumda bir sessizlik olusuyor. Ben bozayim sesssizligi.

Oncelikle endise etme, daha ne sesler var, bu sadece bir tanesi. Bu modellerde seslere zamanla alisacaksin. Araca mumkun oldugunca senden baskasini bindirmeyeceksin ki rezil olmayasin. Umarim sorun sadece sesle kalir.

Servisin iyi ise sanslisin; Mazda bu dizelleri biraz aceleye getirmis. testlerini tamamlamadan nasilsa Turkiye diye doldurmus gemiye gondermis. Tabi is aceleye gelince cesitli sesler ve sorunlar bitmiyor. Bu arada bu sesi yaparken baska bir yeri bozmasinlar, dikkat et.

Bu sesi hallettikten sonra baska sorun cikmadan en azindan bir iki yil devam edebilirsen Allah`in sevgili kulusun demektir.

Fabrikada is acele olunca robotlari da biraz hizlandirmislar galiba, robot kollari hizli calisinca arada sagi solu unutmuslar, senin ses de bir gevseklikten kaynaklaniyor olsa gerek. O vidayi bulup sikarlarsa sorun cozulur.

Allah yardimcin olsun...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Durum bu kadar vahim mi yani korktum bak şimdi ben herkese mazdanın en öne çıkan özelliği sorunsuz olması diye anlatıyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı ses benim araçta mevcut.aynen 2000 devirde giderken de dururken de var.bir titreşim sesi.muhtemelen iç kısımda gevşek birşeyler var.servise gitmeme  2 ay var.ben de çözemedim.serviste gösterecem artık o da çözebilirlerse.bu arada oraları söküp daha başka sesler çıkar mı bu servisin becerisi.gelişmleri paylaşırım.siz de haberdar edersin memnun oluruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de soğuk asfaltta giderken (zift üzerine çakıl atılmış asfaltlar) araç içi zorul zorul ses çıkarıyor. Yolcu koltuğunun kafalığına tokat attığımda da benzer ses çıkıyor. Koltuktan geliyor olabilir benim ki, tam kestiremedim.

Sizinki gibi devire bağlı değil benim ses.

Benim bozuk bir pejom vardı benzinli, gaza basınca sizinki gibi ses çıkıyordu. V kayışının geçtiği kasnak bilyelerinin klima olanında sorun çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim 97 Lantisim var 8 senedir biniyorum.Daha önce ön göğüsten takırtı geliyodu ve çok can sıkıcıydı.Sırf bunun için döşü söktürdüm ve içinden eskidiği için kırılmış plastik parçalar çıktı.Bir daha hiç bir ses çıkmadı , yıllardıda zevkle biniyorum ve ben bile inanamıyorum , sanki fabrikadan yeni çıkmış gibi sessiz bir araba bu konuda ,tabi yol sesini kastetmiyorum.Ayrıca diğer forumlarada baktımda bu ses olayı her markada sorun , Wolkvagen forumlarında , fordda felanda baya bir şikayetçi var.Teknoloji arttıkça başka bir yerlerde açıklar çıkıyor sanırım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda 3 için bahsedilen ses kroniktir. bu sorun için servislere bülten yayınlanmıştır ama servisdeki ustalar bihaber. ön camın dış tarafında silecekleri üstünde durduğu plastik malzemeden geliyor ses. o parçanın tırnaklarındaki boşluk buna neden oluyor...

bu alttaki de servis bülteni...

45408_4fb1007944fb8c8f6ec31fb7484ebb041964bd4d.pdf

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu bültendeki ses benim arabadaki değil.bendeki video da dikkat edersek sadece 2bin ile 2bin 250 devir arasında geliyor.diğer hiçbir devirde bu ses yok.

Ayrıca birşeyi merak ettim.ben bu konuyu açınca benzer sesten bir sürü şikayet eden arkadaşım oldu ama hiç çözüm bulana denk gelmedim.yarın öğlen servise gideceğim.inşallah bu sese bir çözüm bulunursa usta ile ayrıntılı görüşüp sonucu ve nedeni buradan paylaşacağım.

Birde kaporta ustası kendisi ile ilgili heryeri inceledi ve sesin kaporta aksamı ile ilgili olmadığını söyledi.bu gidişimde araba mekanik yönden incelenecek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu bültendeki ses benim arabadaki değil.bendeki video da dikkat edersek sadece 2bin ile 2bin 250 devir arasında geliyor.diğer hiçbir devirde bu ses yok.

Ayrıca birşeyi merak ettim.ben bu konuyu açınca benzer sesten bir sürü şikayet eden arkadaşım oldu ama hiç çözüm bulana denk gelmedim.yarın öğlen servise gideceğim.inşallah bu sese bir çözüm bulunursa usta ile ayrıntılı görüşüp sonucu ve nedeni buradan paylaşacağım.

Birde kaporta ustası kendisi ile ilgili heryeri inceledi ve sesin kaporta aksamı ile ilgili olmadığını söyledi.bu gidişimde araba mekanik yönden incelenecek.

Gelişmeleri merakla bekliyoruz...

Bir sürü şikayet eden derken konuya yazan iki kişi olmuş, ikisinin de konumu farklı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben sadece bu konu için değil ses ile ilgili diğer konuları da okudum.benimkine benzer birsürü ses şikayetleri var ama tam çözümünü bulup bendeki ses şundan kaynaklı ve şu şekilde çözüldü diyen olmamış.onu demek istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben bu konuyu açınca benzer sesten bir sürü şikayet eden arkadaşım oldu ama hiç çözüm bulana denk gelmedim.

Diğer konulardan ya alıntı yapmanız gerekirdi ya da belirtmeniz... Bu konu olunca sadece iki kişi var...

;)

Ben merakla servis sonucunu bekliyorum. Kolaylıklar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tamam işte, motorun en sarsıntılı devri neredeyse. motordaki titreşim o kapağı titreştirip içeriye ses veriyo. diğer devirlerde ses alamamanızın nedeni motorun o devirlerde daha vibrasyonsuz olmasıdır. videoda ses gayet açık...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tamam işte, motorun en sarsıntılı devri neredeyse. motordaki titreşim o kapağı titreştirip içeriye ses veriyo. diğer devirlerde ses alamamanızın nedeni motorun o devirlerde daha vibrasyonsuz olmasıdır. videoda ses gayet açık...

Büyük ihtimalle Abdullah teşhisin doğru ve bunu teyit etmek çok basit sanırım... Birisi aracı 2 bin devire yani sesin geldiği devire gelinceye kadar gaz verecek, sorunu olan arkadaş bahsedilen kapağın üzerine veya sağına soluna her neyse elini koyacak, büyük ihtimalle de ses kesilecektir...

Yani sorunun kaynağı tespit edilmiş olacaktır, çözümü zaten basit...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diğer konulardan ya alıntı yapmanız gerekirdi ya da belirtmeniz... Bu konu olunca sadece iki kişi var...

;)

Ben merakla servis sonucunu bekliyorum. Kolaylıklar.

haklısın arkadaşım ben anlatırken yanlış anlatmışım.

Düzeltiyorum

ben benim açtığım konu ve diğer konularda benzer şikayetleri gördüm ama tam çözümünü bulup sebebi ve çözümünü yazanı görmedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Henüz servise gitmediğim için çözümü de ne bilmiyorum.servis çözebilir mi?Bir umut?o devir aralığında nereyi bastırdıysam da ses kesilmedi.ama Apo Beyin yorumu mantıklı geliyor, ulaşamadığımız bi noktada gevşeklik vd. var gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi evde denemesini yaptım.sileceklerin olduğu plastik yerin her tarafını sırayla üzerine bastırarak tuttum seste hiçbir değişiklik olmadı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...