Jump to content

Direksiyonu Düzeltince Sinyal Kolunun Atmama Sorunu ve Çözümü

özkan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arabayı aldıgım zamandan beri kafama takılan sinyal kolunun sola sinyal verince geri direksiyonu toplayınca atmama sorununu çözmek için baya araştırdım sinyal kolu fiyatlarını hatırlatmama gerek yok parça çok pahalı olunca ben bunu tamir ederim dedim ve bismillah diyip kolları sıvadım yaparkende resimledim inşallah birilerinin işini görür  :)

1.thumb.jpg.e1651eabd4095e0756e72cb1379a

Öncelikle direksiyonun altında iki vida var onları söküyoruz ve direksiyonu çevreleyen kapağı tırnaklarından ayırıp aralıyoruz

Sinyal kolunu tutan iki vida var bunları gevşetip soketini söküp kolu yerinden çıkarıyoruz.

Sinyal kolu artık elimizde .Kolu açıp içindeki mekanizmaya uşlaşmak baya uzun sürdü burada dikkatli olmak gerek kolun alta ve ustte iki adet kapağı var alttaki kapak bize lazım olan mekanizmaya ulaşmaya yarayan kapak bunu sökmek için resimde görülen plastik seffaf kapağı söküyoruz

3.thumb.jpg.66e3208b9e8f32df4baa272635b0

Ardından gene resimde görülen tırnaklardan kurtarıp kapağı açıp sinyal kolunun mekanizmasına ulaşıyoruz.Burada dikkatli olun ben sert davrandım komple mekanizma dağıldı parçaları toplamak için çalışma mantığını anlamam ve toplamam 3 saaatimi aldı.

2.thumb.jpg.b7f35cf9d3797a9fde27f24ceb56

Parçaları dağıttık eyvah dedim burada yıgınla kucuk kucuk parça çıktı nasıl toplucam derken incelemem soncunda kırık parçayı buldum buna sevinirken ugraşmam ve bol dusunce sonucunda tekrar toplamayı başardım Alttaki resimde numara verdim her parçaya 

1 numaralı parça üst şefaf kapak ilk başta bunu sökuyoruz

2 numaralı parçada kapak tırnakları kurtarıp kapağı çıkarıyoruz

Ve dağılıyor bizim sinyal kolu

3 numaralı parça Selektör yapmaya yarayan parça

4 numaralı parça sinyal vermemizi sağlayan parça

(3ve 4 numaralı parçalar ileri geri kayarak bu işlevi yerine getiriyor)

5 numaralı ufak çıkıntı ise direksiyon eskihaline gelince sinyal kolunun atmasını sağlayan parça bu parça direksiyonun içine giriyor kolu yerine takınca

6numaralı parça ise 5 numaralı parçan ittiriyor buda içeriyi tetikliyor sinyal kolu atıyor

7 numaralı parçada sinyal kolunun çalışmasını sağlayan parça

8  numaralı parça kırık olan parça bunu Japon yapıstırıcısıyla 7 numaralı parçanın oturdugu yuvaya yapıstıryoruz

Ve işlem tamam mekanizmayı topluyoruz artık sinyal kolumuz direksiyon eski haline gelince atıyor  :tey:

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Konuyu yeniden canlandıracağım ama bende de benzer sorun var ben sinyali sağa verince geri toplamıyor.Aslında bu konuyu görmemiştim ama kendim söktüm tekrar topladım bu konularda yeteneğim var ama sizdeki gibi kırık bir parça yok yada fark edemedim.Bu konuyu görünce tekrar sökmeyi düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...
25.07.2015 17:35:59, magrur :

Konuyu yeniden canlandıracağım ama bende de benzer sorun var ben sinyali sağa verince geri toplamıyor.Aslında bu konuyu görmemiştim ama kendim söktüm tekrar topladım bu konularda yeteneğim var ama sizdeki gibi kırık bir parça yok yada fark edemedim.Bu konuyu görünce tekrar sökmeyi düşünüyorum.

Kardeş aynı durum şu an benim başımda mevcut. Evvel zaman klima ayar düğmesini buradaki konu vasıtası ile halletmiş, baya hayır duası etmiştim. Şimdi bunu da tamir edebilirim diye düşünüyorum ama resimler çıkmadı bende.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...