Semih Uluca

Mazda3 Sunroof - Cam Arızası Sorunu ve Çözümü

Merhaba lar sevgili abilerim kardeşlerim :)Konuyu fazla uzatmadan giriyorum direk.Bugün gün içinde aracımı işlerimden dolayı fazlaca kullandım,herzaman ki gibi evin önüne her zaman aracımı bıraktığım yere bıraktım arabadan inerken sunroofumu kapattım sandım çünkü el alışkanlığı inerken kapatma butonuna basarım.Arabadan indim telefonumu unuttuğumu farkettim kapıyı açtım kapattım o da ne sunroofum açık kalmış neyse dedim anahtarla kapatayım.Kumanda dan kapatma tuşuna uzunca bastım hiç bir hareket yok dedim birde açma tuşuna basayım bastım ve camlarım açıldı sunroof sabit duruyor.Dedim sanırım kumandada bi problem var bindim arabaya kontağı çevirdim sunroofta hiç bir hareket yok.Şaşkınlık içinde sunroofumla 2 dk kesiştik açık kalması sakıncalı geldiği için,en yakın servisin 100 km uzağımda olduğu ve sanayide elletmek istemediğim için 444 4693 numaralı mazda yol yardım servisini aramaya karar verdim.Saolsun çok ilgili bi bey telefonu açtı ismi Aykut idi yanlış hatırlamıyor isem.Beni en yakın yer Eskişehir olduğu için oranın yol yardım hattından Levent beye bağladı.Levent beye durumu izah ettim ve bana önerisi akü kutup başlarının her ikisinide sökmem gerektiğini beyinsel bi arıza olduğunu ve yarım saat den önce kutup başlarını tekrar takmamam gerektiğini üstüne basa basa söyledi :)Neyse söktüm kutup başlarını bekledim saat tuttum yarım saat oldu kutup başlarını taktım,aracıma bindim kontağı çevirdim Sunroof eski haline tamamıyla dönmüş baktım saate yemeğe daha var diyerek benzin almaya ve arabamı yıkatmaya karar verdim tabiki kutup başları çıktığı içinde tüm ayarlarım sıfırlanmıştı onları yolda yavaş yavaş giderken ayarladım.Benzinliğe yaklaştığım sırada camı açma ihtiyacı hissettim cam tuşuna bastım oda ne cam aşşağı ya iniyor fakat tek basma ile tamamen aşşağı yukarı çıkan camlarımın hiç biri otomatik olarak inip kalmıyor auto özelliği hiç birinde yok.Büyük bir şok yaşamamla beraber benzinliğe girdim kumandadan denedim sadece sunroof açılıp kapanıyor.Tekrar yol yardım hattından Levent beye bağlandım.Aracımı servise getirmem gerektiğini söyledi dedim daha bakımıma var aslında bakım sürem geldi ama bu aralar vaktim yok arabayı servise götürücek dedi o zaman siz kodlayacaksınız hayda dedim içimden :)Meğer akü kutup başlarını söktükten sonra camların da ayarları sıfırlanmış dediklerini harfi ile yaptım aynen şu şekilde :) Her bir cam için tek tek yapılıyor kontağı açıyoruz çalışmaya hazır konumda bırakıyoruz cam açma/kapama tuşuna basarak camı sonuna kadar açıyoruz hiç parmağımızı ayırmadan 10 saniye bekliyoruz 10-12 saniye arasında camdan hafif bi tık sesi geliyor aynı işlemi cam açma/kapama tuşuna basarak yapıyoruz yine 10-12 saniye arasında bi tık sesi geliyor kontağı kapatıyoruz tekrar açtığımız da bu işlemi yapmış olduğumuz cam eski haline dönüyor :) Tek tek tüm camlar için kontağı kapatıp açmak suretiyle bu işlemi tekrarlıyoruz :) Başınıza gelir gelmez bilemem fakat ne olur ne olmaz aklınızın bir köşesinde kalsın sizde benim gibi paniğe kapılmayın diye anlatma gereyi duydum Buradan Mazda Eskişehir yol yardım çalışanı Levent beye ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

Saygılar

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben bu cam tanımlama işini 26 km'lik işten eve dönüş yolunda kendim çözmüştüm. sanırım takıntı olarak yaptığım, cam düğmelerine cam kapalı bile olsa emin olmak için bir kaç kez daha basmamdan dolayı programı bozuyordum ;D bazen normale dönüyor, bazen bozuluyor ;D demek ki yaptığım bi hareket programı bozuyor ve tekrar tanımlıyor dedim 8) deneye deneye buldum ;D camı önce en az yarıya doğru indirip, sonra düğmeye basılı tutarak sonuna kadar kapatıp cam rölesinden "çıt" sesi gelene kadar basılı tutuyoruz ve olay bitiyor ;D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aynen öyleymiş abi bilmiyordum bende öğrenmiş oldum :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, forumda bir yerlerde bu tarz bilgi vardı... Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.