ömür

Mazda 323 Aracımın Aküsü Uzun Süren Yağmurda Boşalıyor

merhabalar arkadaşlar 96 model lantis uzun süre yağmurda kalınca akü boşalıyor akü sıfır yaklaşık 8-9 aydır bi sorun yoktu şimdi araç şiddetli yağmur yiyince akü boşalıyor sebebini bilebilen varmı şimdiden tüm mazda severlere teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arabanda elektrik kacagi var. Su cok iyi bir elektrik tasiyicisi oldugundan, yogun yagmurda kacak olan yer islanarak toprakla temas sagliyor ve akunun elektrik enerjisini topraga akitiyor, kaciriyor. Yani aku topraga elektrik veriyor.

Kacak olan yer siyrilmis bir kablo, saseye temas eden bir kablo ucu vs. olabilir.

Yani evlerde toprak kacak rolelerini dusun, kacak oldumu elektrigi keser.

Senin aractaki de toprak kacagi gibi dusunulabilir.

Kafasi calisan bir elektrik ustasi isi cozer.

Yalniz kacak ciddi boyutta olmali ki aku bitiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bende senin gibi düşünmüştüm ancak araçta bu iş için bir role yokmudur ve son tesbitim ön camın altındaki su kanalı şeklindeki pilastiğin ucunda bir conta var ve su contanın altından aküde (-) nötr bağlı bir şaseye damlıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bende katılıyorum bir yerden bir kablodan kaçar var demekki ama bu muhtemelen akü ve yakın çevresi artı suyun gelebileceği yada geçebileceği yerleri izlemek mantıklı olabilir.

arkadaşın aracında akü su eksiltmiş zamanla oda su eklerden taşırmış akünün yanlarına altına kaçmış oda saf suyun gücünü hafife alıyor hemen akünün altndaki kalın kablo serisinde 4-5 kabloyu eritmiş aracı her yıkadığımızda ya sigorta atıyordu yada fan çalışıyordu elektrikçide aküyü söker sökmez gördü yeniledi şuan sıkıntısı yok bilginiz olsun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kaçak olduğu kesin fakat yağmurlu hava ile ilgisi var mı bir şey diyemem...

Aracımı üç dört gün çalıştırmadığımda akü basmıyordu, ilk gittiğim elektrikçi direkt akü değişecek dedi, bende daha önceki sahibinin ne zaman değiştirdiğini bilmediğim için inanmıştım fakat değiştirmedim...

Kendi elektrikçime götürdüğümde hemen ölçüm yaptı ve akü kaçırıyor dedi, ilk önce sonradan takılmış cd çaları kontrol etti ve kaçağın oradan olduğunu buldu ve cd çaları kontağa bağlayarak sorunu çözdü, aküyü şarj etti ve sorun çözüldü... Şimdi 10 gün çalışmasa bile ilk marşta sorunsuz çalışıyor...

İyi bir elektrikçi kaçağın nereden olduğunu rahatlıkla bulacaktır, ölçüm yapmadan akü değişecek vs. gibi söylemlere kanma sakın.

Geçmiş olsun, kolaylıklar, sonucu bekliyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

merhabalar arkadaşlar 96 model lantis uzun süre yağmurda kalınca akü boşalıyor akü sıfır yaklaşık 8-9 aydır bi sorun yoktu şimdi araç şiddetli yağmur yiyince akü boşalıyor sebebini bilebilen varmı şimdiden tüm mazda severlere teşekkürler

Sonuç ??

8:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.