yetkin24

Mazda3 Dizelde Hangi Çeşit Mazotu Kullanmalıyız?

Bu konuda 30 ileti var

Arkadaşlar herkese merhabalar, yaklaşık bir aydan beri dizel araç kullanıyorum yani dizel konusunda acemiyim, bana yol gestirirseniz çok sevinirim.

Yakıtı hep shellden alıyorum, dizelde de benzinli gibi 95 oktan Shell FuelSave ve 97 oktan Shell V-Power diye iki tane yakıt var, ben daha ucuz diye 95 oktan Shell FuelSave dizel kullanıyorum, aracım henüz 1300 km de ve doğrumu yanlışmı yaptığımı bilmiyorum.

Sizce hangisini kullanmak aracın sağlığı için daha doğru olur?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dizelde oktan olmaz verdiğin değerler benzin oktan değerleri dizelde setan olur ve sayılarını bilmiyorum...

Eurodizel diye bilinen yakıt kullanmanı tavsiye ediyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

O zaman şöyle söyliyeyim, shellde iki tane dizel yakıt var. Biri Shell FuelSave Diesel diyeri

Shell V-Power Nitro+ Diesel, biri tasarruf yakıtı diye geçiyor öbürü performans yakıtı diye geçiyor, biri daha ucuz öbürü biraz daha pahalı ve her ikiside eurodizel, ben ucuz olanını kullanıyorum, doğru mu yapıyorum?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Motor zaten çok performanslı.bence normal eurodizeli kullanın.aynı yerde satılan aynı yakıtın farklı çeşitleri arasında kalite yönünden fark olmayacağını düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kaçak ve sahte olmadığı sürece yasal olarak eurodiesel olmayan yakıt satılması ,türkiye de yapılmamaktadır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yakitinin temiz olduguna emin oldugun bir yerden almaya calis... Surekli ayni yerden almaya calis... Nitro V Power islerine girme, fabrika standarlarina en yakin bildigimiz Eurodieseldir.

Mazot aldigin yeri, sayet memnunsan degistimemeye calis, her aracin yakiti ogrenme sureci var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu sorunun tek bir cevabı var benim için, tabiki

Sahte olmayanını kullanmalısınız !!!!!!!!!!

Firma vede marka mazotların çoğu zaten bir standarta vede kaliteye sahip, kalitesiz olan ise onları satanlar, mazotun markasında ziyade satan istasyonun dürüstlüğüne göre hareket edilmeli bence marka mazot diye sahte veya karışık almamak için.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yakitinin temiz olduguna emin oldugun bir yerden almaya calis... Surekli ayni yerden almaya calis... Nitro V Power islerine girme, fabrika standarlarina en yakin bildigimiz Eurodieseldir.

Mazot aldigin yeri, sayet memnunsan degistimemeye calis, her aracin yakiti ogrenme sureci var.

,

Sorun şu,

Shell 2 tip dizel satıyor.

Fuelsave Eurodiesel

Nitro Vpower EuroDiesel.

Fuelsave'i ucuz olduğu için kamyoncular/otobüsçüler aldığından, çoğu pompacı yakıt vermeyi red ediyor, aracın bozulur diye zırvalıyor.

Üzerinde eurodiesel yazmayan mazot satışı zaten Türkiye'de yok. Bu yüzden vpower vs işlerine girmeyin kısmını ben anlamadım?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bence de yaıkttan çok satan yer daha önemli, dürüst ve iyi bir istasyon olmalı, ankarada dizel araç kullanan bir çok arkadaşım ( kendileri araba sevdalılarıdır) ankara beşevlerde bulunan total ve total exelium yakıt tavsiye ediyorlar, burayı total  kendi işletiyor, bu konudaki tavsiyem petrol firmalarının kendi işlettiği istasyonları bulmak önemli diye düşünüyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kesinlikle tolgahan06 ya katılıyorum, yapılması gereken budur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aman dikkat, Full'de kendi işletiyordu istasyonları :D.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sürekli aynı yerden yakıt almakla, hangisine denk gelirse (opet,shell,total,bp) oradan almanın bir farkı var mıdır arkadaşlar..mümkün mertebe aynı istasyon kullanıldığında yakıtta ekonomiklik vs olur mu..başka bir deyişle shell,opet,total,bp nin hangisine denk gelirsem oradan almanın araçta yakıt sarfiyatının yükselmesine neden olur mu..yoksa bütün bun lar şehir efsanesi hurafe mi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sürekli aynı yerden yakıt almakla, hangisine denk gelirse (opet,shell,total,bp) oradan almanın bir farkı var mıdır arkadaşlar..mümkün mertebe aynı istasyon kullanıldığında yakıtta ekonomiklik vs olur mu..başka bir deyişle shell,opet,total,bp nin hangisine denk gelirsem oradan almanın araçta yakıt sarfiyatının yükselmesine neden olur mu..yoksa bütün bun lar şehir efsanesi hurafe mi :)

Bir noktada "evet şehir efsanesi" !!

Eğer mazot rafineri kaynaklı (kaçak değilse) hemen hemen aynı kalitede oluyor. Kaçaksa zaten söyleyecek çok fazla bir şey yok; Allah kolaylık versin demekten başka.

Reklamda görmüşsünüzdür; laboratuvar ortamında test yapıyorlar ve bir depoda şu kadar daha fazla km yaptırıyor diyorlar.

Araçlarımızı laboratuvar ortamında kullanmadığımıza göre, bahsedilen şu kadar farkı reel olarak hissedemeyeceğimize göre bu tür bilgiler ile kafalarımızı meşgul etmenin çok anlamı yok bence...

Bildiğiniz, güvendiğiniz işletmelerden alabilirsiniz, markanın çok önemi yok, sadece arada depoya temizleyici (kaliteli) katkı maddelerinden koyabilirsin, zararı olmaz. Birde depoyu çeyreğin altına düşürmeyin ki; içerideki pislik ve tortular yakıt pompası ile haşır neşir olmasın...

Kazasız günler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teşekkürler paylaşımınız için..depoyu temizlemek için önereceğiniz ürün var mıdır peki..ve hangi durum yada zamanalarda kullanmak lazım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teşekkürler paylaşımınız için..depoyu temizlemek için önereceğiniz ürün var mıdır peki..ve hangi durum yada zamanalarda kullanmak lazım

Würth

Luqoi Molly

gibi markaların ürünleri işini görür.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Burada benzinli araç ile pistte test yapıyorlar, yakıtlar arasında hatta kendi bünyesinde sattığı pahalı ve ucuz yakıt arasında fark var mı yok mu diye...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben de 1,5 aydır mazda 3 dizel kullanıyorum. ilk dizel aracım. kullanım kılavuzunda yakıt katkısı vs. kullanmayın emisyon kontrolüne zarar verir diye yazıyor. acaba shell v power nitro dizel yakıtlar katkılı olduğu için bir zarar verir mi? şimdiye kadar shell v power nitro dizel kullandım. normal eurodizel'e geçsem bir sıkıntı olur mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ne yaparsan yap, çamur gibi mazot kullanmadıktan sonra bütün yakıtlar maalesef ülkemizde motora aynı derecede zarar veriyor...

Motoru yapan Avrupa standardına göre yapıyor, yakıtı yapan ise Şark zihniyeti...

Elinden geldiğince bildiğin istasyondan al ve arada enjektör temizleyici kaliteli markalardan yakıt katkısı kullan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.