Jump to content

Otomatik Şanzıman Tipleri, Avantaj ve Dezavantajları İle Karşılaştırmaları

Guest Orbitus
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

DSG'nin o kalkıştaki titremesi yok mu, ne artısı varsa götürüyor bence. Bahsedilen tüm otomatik şanzımanları kullandım. En son da yeni Mazda 6'yı test ettim. Bana göre bunların arasında skytactiv şanzıman önde ama ZF 8 ileri şanzımanı hiç denemedim. Muhtemelen ondan sonra en iyisidir skyactiv.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

DSG'nin o kalkıştaki titremesi yok mu, ne artısı varsa götürüyor bence. Bahsedilen tüm otomatik şanzımanları kullandım. En son da yeni Mazda 6'yı test ettim. Bana göre bunların arasında skytactiv şanzıman önde ama ZF 8 ileri şanzımanı hiç denemedim. Muhtemelen ondan sonra en iyisidir skyactiv.

Özkan 2-3 ay önce Onur'la Bmw 5.25d Xdrive kullanma fırsatımız olmuştu. Çok uzun süreli bir test kullanımı olmasa da. Bu süreçte ne bir vites geçişi, ne bir titreme, ne bir ses..Hiç bir olumsuz  şeyle karşılaşmadık. Aracın gaz pedalına yüklendiğin anda, anında tepkiyi veriyor. 9 - 9,5 saniye gibi bir sürede, 100-Km hıza ulaştık. Bence oldukça başarılı ve performanslı bir şanzıman.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peugeot'un auto6r şanzımanı çift kavrama değil. O şanzıman tek kavramalı robotik şanzıman. Kısacası normal bir manuel şanzımandan tek farkı  auto6rde bir de sizin yerinize debriaja basan ve vites atma kararı veren robotçuk var. Peugeot o şanzımanı porsche ile beraber geliştirmiş(diyorlar).

Tek kavramalı bir şanzıman olmasından dolayı çift kavramalı şanzıman problemlerinin hepsi var ve üstüne üstlük aşırı derecede rahatsız vites geçişleri ile sürüş keyfini mahveden bir şanzıman.

1 çift kavrama

2 tek kavrama

3 tork monvertörlü

4 cvt

Olmak üzere 4 tane şanzıman tipi var :D

Teşekkürler Ege, böylece konu daha da netleşti.

Bu durumda en iyi tercihin tork konvetörlü'ler olacağını anlıyoruz. Mazda'nın bu sistem üzerine geliştirmeler yapması iyi olmuş. Böylece Mtutun kardeşimin eksi olarak notlandırdığı iki konuyu artıya çevirmiş olmaları gerekiyor.

Bu arada ben sordum ben cevaplayım; Mitsubishi'nin TC-SST'si de özel olarak geliştirilmiş sportif bir çift kavramaymış; önemli handikapı şehir içi dur-kalk sürüşlerde ısınma problemiymiş.

Biraz tarihin derinliklerine yol alırsak; benim sürekli kullandığım iki otomatik arabam oldu; birincisi, çoğu kimse hatırlamaz şimdi; Opel Commodore C, tek kapılı, 6 silindirli 3000 cc motoru vardı ve otomatiği oldukça keyifli idi. Diğeri ise çok eski bir dönemde Ford Taunus idi. Onun da sürüşü bence keyifli idi, tabii o tarihe göre... Elbette ikisi de tork konvertörlüydü.

Bu arada Auto-6R'yi denedim ve hiç beğenmedim. EDC'si beğendim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle şöyle söyleyeyim. 4 şanzıman tipi yok. Tek veya Çift kavramalı olsun farketmez, bu şanzıman ailesinin adı; Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman. Tek kavramalılar bu neslin ilk evresidir. Çift kavramalılar ise, onların hataları ve negatif yönlerini gidermek üzere geliştirilmiş 2. evredir.

Bu arada Özkan ve İlhan'a katılıyorum. Dünya'da çalışma karakteri olarak en başarılı şanzıman şu an için BMW/ZF ortak dizaynı ve ZF üretimi olan ZF8. Vites değiştirme konforu, zamanlaması, sürati, güç iletim verimliliği, her şey mükemmel. İşin içine sorunsuzluk ve uzun ömür girerse Skyactiv Drive öne geçer bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Skyactiv Drive'ın sorunsuzluğu ve uzun ömrü şimdiden tespit edildi mi ? Ya da ZF8 sorunlu ve ömrü kısa bir şanzıman mı ? ZF8 ile Skyactiv Drive'ı nasıl karşılaştırdık ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne demek istediğini anlıyorum, Orbitus. ZF8 veya Skyactiv Drive, her ikisi de göreceli yeni ürünler. Demek istiyorsun ki, nasıl karar veriyorsun hangisinin daha uzun ömürlü ve sorunsuz olacağına?

Hiçbir teknik yorum veya tahmin %100 tutacak diye bir koşul olmamakla birlikte, bu yorumu yaparken firmaların geçmişteki benzer ürünleri veya donanımlarının performanslarını göz önüne alarak, geleceğe yönelik istatistiki bir tahmin yapıyorum.

Sadece firmaların da değil, bu bahsettiğimiz firmaların otomatik şanzıman geliştirmek ve üretimindeki partnerleri olan ZF ve Jatco firmalarının da rolleri ve bu firmaların ürünleri ile geçmişte yaşadığım tecrübeleri de ekleyerek, bir yorum yapıyorum.

Geçmişte bugünkü ZF8'in önceki jenerasyonları olan ZF5'e 3 değişik araçta ve ZF6'ya da 1 araçta sahip olan biri olarak, Mazda/Jatco 6 ileri activematic şanzımanı da Mazda MX-5'de sahip olmuş biri olarak kişisel tecrübeler ve sektörel bilgilerimi harmanlayarak bir tahmin yapıyorum.

Ama sonuçta bir tahmin tabi ki!

Skyactiv Drive'ın sorunsuzluğu ve uzun ömrü şimdiden tespit edildi mi ? Ya da ZF8 sorunlu ve ömrü kısa bir şanzıman mı ? ZF8 ile Skyactiv Drive'ı nasıl karşılaştırdık ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda/Jatco 6 ileri activematic şanzımanı da Mazda MX-5'de sahip olmuş biri olarak kişisel tecrübeler ve sektörel bilgilerimi harmanlayarak bir tahmin yapıyorum.

Abi, konuyla pek alakası yok ama bu skydrive, Jatco veya başka bir firmanın geliştirdiği mi yoksa Mazda'nın kendi bünyesinde ürettiği bir şanzıman teknolojisi midir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Skyactiv Drive şanzımanlar tamamen Mazda bünyesinde üretiliyor, Hofu Japonya fabrikasında. Hatta Mazda Tayland'da 2015 içinde faaliyete geçecek 400.000/yıl üretim kapasiteli yeni bir Skyactiv şanzıman üretim tesisi kuruyor.

Ancak şanzımanın gelişimi esnasında mühendislik desteği alıp, almadıkları veya Skyactiv şanzımanın eski Activematic temel alınarak mı üretildiğini bilmiyorum. Genellikle otomobil üreticileri bu tip teknolojileri ya kendilerine ait olan ya da bağımsız teknoloji geliştiren firmalarla birlikte geliştirirler. Ancak bu konuda katkı alıp, almadıklarını bilmiyorum. Çünkü Jatco bildiğim kadarıyla Nissan'ın hissedarı olduğu bir firma.

Demek istediğim Mazda'nın geçmişteki ciddi sayıda şanzımanını tedarik etmiş olan bu firmanın da geçmiş istatistiklerini göz önüne almak, ileride muhtemel sorun çıkarma istatistiklerine ulaşmak için bir veridir.

Abi, konuyla pek alakası yok ama bu skydrive, Jatco veya başka bir firmanın geliştirdiği mi yoksa Mazda'nın kendi bünyesinde ürettiği bir şanzıman teknolojisi midir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mustafa bilgiler icin tesekkur ederim; bu bilgiler cok onemli, cunku binlerce insani yonlediren, fikirlerini degistiren yorumlar. Bunlara gore elimizdeki barutu kullanacagiz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Arkadaşlar MUSTAFA BEY detaylı olarak çok güzel anlatımlarda bulunmuştu.Çorbada bizim de tuzumuz olsun diyerek okumaktan sıkılabilen arkadaşlara bir video buldum.İyi seyirler...           

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Birkaç farklı konu başlığında da bu vites türünü tartışmıştık fakat okuduğum dünyaca ünlü otomobil dergilerinden kesitler aldım. Otomatik şanzıman otomatik şanzımandır. Çalışma prensibine göre kategorize edilir. Yarı veya tam unsuru geçerli olmadığını gördüm Global'de. 

Yarı Otomatik şanzımanlar yarış tipi araçlarda (F1, WRC vs gibi) araçlarda kullanılır(Debriyaj vardır Vites geçişleri Çift kavrama prensibi ile çalışır fakat gerektiği zaman debriyaj ile kavrama kontrolü sürücü de olan şanzımanlar). Standart binek araçlardaki şanzımanlar 2'ye ayrılır benim gördüğüm bu. Manuel yada Otomatik.

ben döküman ve örnek olarak bunlar ile karşılaştım fakat Farklı örnekler bulanlar olursa da paylaşabilirler ise sevinirim.

Screenshot_20170109-224325.jpg

Screenshot_20170109-224340.jpg

Screenshot_20170109-224706.jpg

Screenshot_20170109-225051.jpg

Screenshot_20170109-225341.jpg

Screenshot_20170109-225446.jpg

Screenshot_20170109-225505.jpg

Screenshot_20170109-225622.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yarı otomatik şanzıman :  normal  manüel vitesli bir şanzımanın aynısı olup sadece debriyaj pedalı yoktur. vites kolunda yüksek çoğunlukla (P), yoktur.    bir aktivatör/robot düzeneği  sizin yerinize debriyaja basar. vitesi atar. ve debriyajdan çeker..   birebir manüel vites gibi çalışır. baskı ve balata vardır. 40 binde-60bin de...  baskı balata değişir. vites geçişlerinde güç direkt olarak kesintilidir. her bir vites atışı net bir şekilde hissedilir. manuel vitesten tek farkı debriyaj pedalı olmayışıdır.  güç kaybı yoktur. sıkışık trafikte ve rampada saçmalamaya müsaittir.  otomatikleştirilmiş şanzıman, robotize şanzıman, gibi isimlendirmesi mevcuttur.

fiat dualogic ,     opel easytronic  ,    enault bilmemne    ,   citroen dizellerde ki MCP,      toyota dizellerde multimode    bu şanzıman tipine en güzel örneklerdir. 

tam otomatik kısmına gelirsek

geleneksel tork konvertörlü (skyactiv-drive , audi tiptronic,  merco 5g-tronic 7gtronic, bmw zf8hp, active select,vsvs)

cvt (audi multitronic, renault fluence cvt, honda jazz vsvs)

çift kavrama (vw dsg, audi stronic, renault edc, hyundai dct, mitsubishi sst, )

gibi örnekler verilebilir.  hepsinde güç neredeyse kesintisizdir. çalışma prensipleri olarak da manuel şanzımana benzemezler.  

cvt ve çift kavramayı  tam otomatik kabul etmek doğru olandır.  yarı otomatik diye düşünmek bence çok büyük bir yanlış olur..   

hepsinin kendine göre artı ve eksileri vardır.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

26 dakika önce, Zealot :

yarı otomatik şanzıman :  normal  manüel vitesli bir şanzımanın aynısı olup sadece debriyaj pedalı yoktur. vites kolunda yüksek çoğunlukla (P), yoktur.    bir aktivatör/robot düzeneği  sizin yerinize debriyaja basar. vitesi atar. ve debriyajdan çeker..   birebir manüel vites gibi çalışır. baskı ve balata vardır. 40 binde-60bin de...  baskı balata değişir. vites geçişlerinde güç direkt olarak kesintilidir. her bir vites atışı net bir şekilde hissedilir. manuel vitesten tek farkı debriyaj pedalı olmayışıdır.  güç kaybı yoktur. sıkışık trafikte ve rampada saçmalamaya müsaittir.  otomatikleştirilmiş şanzıman, robotize şanzıman, gibi isimlendirmesi mevcuttur.

fiat dualogic ,     opel easytronic  ,    enault bilmemne    ,   citroen dizellerde ki MCP,      toyota dizellerde multimode    bu şanzıman tipine en güzel örneklerdir. 

tam otomatik kısmına gelirsek

geleneksel tork konvertörlü (skyactiv-drive , audi tiptronic,  merco 5g-tronic 7gtronic, bmw zf8hp, active select,vsvs)

cvt (audi multitronic, renault fluence cvt, honda jazz vsvs)

çift kavrama (vw dsg, audi stronic, renault edc, hyundai dct, mitsubishi sst, )

gibi örnekler verilebilir.  hepsinde güç neredeyse kesintisizdir. çalışma prensipleri olarak da manuel şanzımana benzemezler.  

cvt ve çift kavramayı  tam otomatik kabul etmek doğru olandır.  yarı otomatik diye düşünmek bence çok büyük bir yanlış olur..   

hepsinin kendine göre artı ve eksileri vardır.  

aynen abim bende zaten Yarı-Tam olayı mantık olarak oturmuyor. Kullanıcının İlk tahrikte, vites geçişlerinde, aragazda söz yetkisi yok. Nasıl yarı yani ? Yarı dediğimiz olay nedir yani kullanıcının da bir noktada aktif olabilmesi değil mi ancak yarı o zaman olur. Yarı otomatik denen hangi şanzımanda Kullanıcı etkisi var merak ediyorum yani net bir açıklama yok.

yarım otomatik diye bahsettiğin şanzımanlarda Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman diye de geçiyor abim sanki öyle bahsedilmişti ama yani otonom bir sistem var. Tek kavramalı Otomatik şanzıman yani yarısı çeyreğini bilmiyorum teknik olarak adlandırılması böyle olmalı kanımca.

Robotik diyoruz ee hepsi robotik yada mekatronik bir sistemle kontrol ediliyor veya düzenleniyor her neyse. Çok eski otomatiklerde robotik veya mekatronik sistem yok tamamen  mekanik düzenek. Ama değişen birşey yokki. Çift kavramada 2 şafta bağlı dişliler var. Cvt de kasnaklar  var. tork konventörde türbinler yağlar var.

Teknoloji gelişti sadece. Bana kalırsa eskiler yarım şimdikiler tam :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burdaki yarı otomatik  - tam otomatik kavramı,  kullanıcının vitesi  ne kadar kontrol edebildiği ile ilgili değil  de,  sanzimanin fiziksel yapısı ile ilgili.

Veya diğer yandan Yolcular a otomatik sanziman konforunu yaşatmasıni da en basit şekilde söyleyebiliriz..  

Yarı otomatik lerde vites  1den 2 ye atarken çok ciddi şekilde ileri geri sarsılırsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...