Jump to content

Buyrun Bu Vitara'ya Neden Grand Deniyor, Görün!

mtutun
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ya arkadaş sen de hiç mi memnun olmazsın? Allah eşine, dostuna sabır ihsan eyleye!

Pes valla abi, Mazda forumuna Subaruyu bulaştırdın  :) , şimdi Vitaracı yapacanız milleti..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ülkemizde o yola SUV'unu sokacak insan sayısını bir elin parmaklarını geçmez diye tahmin ediyorum...

Abi meraklısı bayağı bir var aslında. Öyle ki Daihatsu Terios'unu araziye uygun modifiye edip. Bu tip arazilere giren, çıkan meraklısı, hastası çok. Bazen otoyolda görüyorum, araçlar silme çamur. Aracın tek ön camı, çamur değil :)

Aslında biraz algıda seçicilik oluyor. Çok fazla ilgi ve alaka alanımıza girmediği için böyle geliyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim SUV'umu o yola sokacak adamı öyle yollara sokarım ki, ağır araz-i olur!

Ülkemizde o yola SUV'unu sokacak insan sayısını bir elin parmaklarını geçmez diye tahmin ediyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli abi  hiç bulaşma derim bu işe :) burdan insan çıkamaz dediğim çukurlardan küçücük Jimny, Samurai gibi araçlar nasıl iniyor çıkıyor başında bende hayret ettim, hafta sonları bütün yaylalar, dere tepe bayır bu araçlarla dolu,  offroad - doğa tutkusu fena hastalık , üstelik çoğusu 15-20K gibi bütçelerle bu işleri yapıyor ve tüm işçilikleri çoğunun kendinden, araçlar lpg li,  yani bu işten anlayıp da bütçesi kısıtlı olanlar oldukça fazla...

Örnek olarak benim isteyipde katılamadığım bir organizasyon, reklam gibi anlaşılmasın :)

http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtopic.php?f=93&t=4853&sid=17ffa0eb6095c450b15d34f9c060056d

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsetmiş olduğun kitle için değildi sözüm, yana yıkıla şusu olsun busu olsun diye SUV'a para verip, asfalttan aşağı in(e)meyenlereydi...

Yani ihtiyacı veya hobisi için değil, başka şeyler için amacı olanlaraydı.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsetmiş olduğun kitle için değildi sözüm, yana yıkıla şusu olsun busu olsun diye SUV'a para verip, asfalttan aşağı in(e)meyenlereydi...

Yani ihtiyacı veya hobisi için değil, başka şeyler için amacı olanlaraydı.

;)

Bu konuda, sana kesinlikle katılıyorum. Sırf zor koşullar için yapılmış araçlar var ki, tam bir arazi canavarları. Ama bu araçları araziden, çok şehir içinde asfalt üzerinde görüyoruz. Sürücülerinin geneli de bayan oluyor. :)

Bu arada Emre'nin yayınladığı videoyu izlerken. Başından, sonuna kadar. Ha şimdi araziye inerler, ha şimdi araziye çıkarlar derken. Baktım ki video sona erdi..:)

Bu arada etkinliğin amacı harika imiş. Keşke Emre'de katılabilseymiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Videonun üstündeki linkde kamp yerleri ve etkinlik resimleri görülüyor, fikir vermesi açısından tipik bir standart araçlara uygun piknik ve  kamp turu bu... Bundan ötesi kısa şasili ve çamur lastikli araçların yaptıkları harbici,  çamurlu , dereli offroad turlarına  ben katılamıyorum çünkü aracım uygun değil, uzun şaşiler için  bir arkadaş yükseltme , vinç , lastik vb herşey taktı yine de olmadı çünkü kısa şasililer daha üstün zorlu arazide :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Videonun üstündeki linkde kamp yerleri ve etkinlik resimleri görülüyor, fikir vermesi açısından tipik bir standart araçlara uygun piknik ve  kamp turu bu... Bundan ötesi kısa şasili ve çamur lastikli araçların yaptıkları harbici,  çamurlu , dereli offroad turlarına  ben katılamıyorum çünkü aracım uygun değil, uzun şaşiler için  bir arkadaş yükseltme , vinç , lastik vb herşey taktı yine de olmadı çünkü kısa şasililer daha üstün zorlu arazide :)

Vallahi Emre aracın keşke uygun olsa idi. Vallahi yan koltuğa kurulur.  Co Pilotluk yapmaya çalışırdım sana. :D Adrenalin, heyecan ne arasan var..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok yakın bir abimde Grand Cheroke 4.7 güzel bir araç var 2002 mi 2003 mü yalan olmasın modeli, sıfır aldı hala biniyor, araç kesin 100.000 i geçmiştir ama muhtemelen araç hayatı boyunca asvalttan inmedi, ya bence bu mazda RX 8 alıp 10 sene hiç asvalta sokmayıp dağa bayıra sürmeyle aynı şey. Adam onu ne için üretmiş sen ne yapıyon bilader. Aslında sormayada grek yok ne yaptığıda belli, gösteriş yapıyor ama babam yaşındaki adama da söylenmez ki bu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok yakın bir abimde Grand Cheroke 4.7 güzel bir araç var 2002 mi 2003 mü yalan olmasın modeli, sıfır aldı hala biniyor, araç kesin 100.000 i geçmiştir ama muhtemelen araç hayatı boyunca asvalttan inmedi, ya bence bu mazda RX 8 alıp 10 sene hiç asvalta sokmayıp dağa bayıra sürmeyle aynı şey. Adam onu ne için üretmiş sen ne yapıyon bilader. Aslında sormayada grek yok ne yaptığıda belli, gösteriş yapıyor ama babam yaşındaki adama da söylenmez ki bu.

Bahsetmiş olduğum şahsiyetler bu ve benzerleriydi... İlhan'ın ne demek istediğimi anlayacağını tahmin etmiştim zaten...

Teşekkürler Yetkin, Teşekkürler İlhan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Offroad yapmayanların SUV tercih etmesinde 2 neden gözlemliyorum :)

1-Yüksek ego ve korku (trafiğe yüksekten bakmak onları rahatlatıyor ve aynı zamanda egolarını okşuyor)

2- Kadın faktörü (kadınlar büyük araba istiyorlar 1. maddeden ötürü, ve çapkın erkekler de kadınları bu büyük araçlarla tavlıyorlar, range rover sportlar ile örneğin  ;)  )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

A benim güzel dostum, SUV ile offroad yapılır mı? Şu SUV ile Arazi araçlarının karıştırılması çok sık oluyor. Daha yakın bir zamana kadar Devlet de bilmiyordu bu farkı, önüne gelene arazi taşıtı yazıyordu ruhsata!

Sen Range Rover Sport ile araziye mi gideceksin? Arka takımı dangır dungur kayalara vurarak?

SUV minivan veya hb binek sınıfının altı yerden biraz yükseltilip, bazen awd de ilave edilerek araç ile yapılabilecek, gidilebilecek, altından kalkılabilecek aktivitelerin arttırıldığı modellerdir. Zaten bu adına da yansımıştır, SUV! Sportif Yetenek Aracı veya SAV! Sportif Aktivite Aracı...

Sizin dediğiniz araçlar Off Road Vehicle yani Arazi Aracı! BMW X5, Mercedes ML, Audi Q7 gibi araçlar arazi aracı değil, Büyük boy premium sınıf SUV'dir. Mazda CX-9 büyük boy orta sınıf SUV'dir.

Arazi araçlarına örnek olarak, 4x4 pick up lar, Toyota Land Cruiser, Range Defender vb. araçlar örnek verilebilir.

Offroad yapmayanların SUV tercih etmesinde 2 neden gözlemliyorum :)

1-Yüksek ego ve korku (trafiğe yüksekten bakmak onları rahatlatıyor ve aynı zamanda egolarını okşuyor)

2- Kadın faktörü (kadınlar büyük araba istiyorlar 1. maddeden ötürü, ve çapkın erkekler de kadınları bu büyük araçlarla tavlıyorlar, range rover sportlar ile örneğin  ;)  )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi tabiki safkan off-road araçlarını ayrı  tutuyoruz ancak SUV dediğin zaman işin içine offroad girdiği doğrudur , çünkü Sport Utility Vehicle , "Spor Maksatlı Taşıt" derken kastedilen sportif faaliyetler arasında sadece yol içi motor sporları değil öyle olsaydı araçlar standart araçlardan daha alçak yapılırdı, oysaki 21 cm civarı yüksekliğindeki araçlardan bahsediyoruz, dolayısıyla yol dışı aktivitilerimizde rahatlıkla kullanabileceğimiz araçlar bu SUV lar...

Şimdi arkadaşlar haklı , hiç yol dışına çıkmayıp, asfaltdan inmeyip  etiler -bebek arası dolanan Range ler vb. leri var, bunların yaptıkları spor  malum,hiç treking vb doğa sporları maksatlı işler değil, lafımız onlara yani :)

http://www.aracbilgisi.com/sss/1461-suv-ne-demek.html

Spor Aktivite Aracı (Spor Utility Vehicle)

Sport utility vehicle ya da SUV (Türkçe: spor amaçlı taşıt) hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracıdır. Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanında asfalt harici arazilerde hareket edebilir.

Bazı ülkelerde bu araçlara “arazi aracı” , “dört çeker”,ya da “4WD” (”dört çarpı dört”) denir. Ancak tüm SUV araçları dört tekerlekten çekme özelliğine sahip olmadığı gibi her 4WD yolcu aracıda SUV değildir. Off-road araçları ise tamamıyla farklı bir sınıf olup sadece asfalt veya döşenmiş yol haricindeki yollar için tasarlanmıştır. Her ne kadar bazı SUV araçları off-road özelliğine sahip olsa da bu, araçlar için ikinci sırada bir özelliktir. Birçoğunun 2WD, 4WD yüksek çekiş ve 4WD düşük çekişten birinden diğerine geçme özelliği bulunmamaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir önceki işim GSM'di. Sürekli dağ bayır arazi. Yaklaşıık 3 sene bolu ve Düzce'de lastiğimizin değmediği yer kalmadı desem yeridir. 4x4 sürmek ve helede karda kullanmanın tadı inanın bambaşka. Bu hastalık yuzunden 98 vitaram vardı. Zaten Japon hayranlığıda o arabadan kalma. Birde en güzel olayı kışın polis yol kapatınca oluyo, çek çek çek, Suzuki sen geç :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...