revivo73

Mazda RX-8 Motoru Soğukta Başlatma Videosu, Rolantide 750 Rpm. Normal midir?

Merhaba

Benim 2006 RX-8'in (123.000km motor 35.000 km) 15 derece soğukta 1-2 gün bekledikten sonra çalıştırma videosu. Sizin araçlar da şu günlerdeki soğukta 1-2 gün bekledikten sonra bunun gibi mi çalışıyor? Benim ilk çalıştırmadan sonra ~2250 rpm'e biraz nazlanarak yükseliyor. UTube'ta başka RX-8 soğuk çalıştırma videolarına baktığımda çoğu ~2250 ve yukarısı rpm'e çok daha hızlı yükseliyor.

Soracağım diğer şey, motor bir kere çalışma sıcaklığına ulaştıktan sonra rölanti ~750 rpm 'e kadar iniyor. 750'nin altına hiç inmiyor ancak resimde görüldüğü gibi 750'nin çok yakınına kadar geliyor ve o rpm'de motor çok hafif bir sarsıntısı ile kendini hissettiriyor. Genel olarak bu rahatsız edici birşey değil ancak 750 rpm ve hafif sarsıntı bana biraz garip geldi. 750rpm rölanti normal midir, sizin araçlarda rölanti nedir?

ujj5x.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

valla rx8 hakkında net bir bilgim yok ama yardımı olacaksa şunu söyleyebilirim..

şuanki mazda6 otmden önce mazda3 otm vardı bizde ve mazdaların başka marka kullanıcıları tarafından eleştirilen en büyük problemi ilk çalışmada çok yüksek devir yapmaları.

bizim araçlarda Pdeyken devir oldukça yüksek kalıyor, dye alınca düşüyor ve motor ısınınca pye alınca da dye alınca da devir düşükte kalmaya başlıyor.

demek istediğim mazda motorları ilk çalışınca hep böyle yüksek devirli çalışıyor anladığım kadarı ile sebebini de okumuştum ama hatırlamıyorum :D  benim ki bir teori doğru mudur bilmem :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Konu hakkında fikrim yok ama ben göstergelerin renklerine bayıldım...  :P

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benzer olur mu bilmiyorum ama MPS' de de aynı durum var. Tek fark soğukken ilk çalıştırmada 2500 devirde çalışıyor, 1 dakika civarı rölantide bırakıyorum, 750 devire düşüyor. O sırada belli belirsiz bir titreme var.

Mitsubishi Lancer, Opel Vectra, Renault Megane, Toyota Corolla (ilk nesil VVT-i) araçlarımda da hep 750 devir civarındaydı. Tabi bu araçlardan Lancer, Vectra ve Megane lpg'li, Corolla ise eski (2001) modeldi. Bunun da bir etkisi olabilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hm demek ki bu 750 rpm normal gibi o zaman. Bu arada soğuk çalıştırmada 2500 rpm'e çıkıyorsa sebebi dışarsının 15 dereceden daha soğuk olması da olabilir. Cunku ECU motorun sıcaklık verisine göre de devri ayarlıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

750 rpm motor normal çalışma ısısına ulaştığında normal. Ancak bendeki motor soğukken hemen 2,000 devir üzerine atıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yani bendeki 2000 devir üstüne biraz yavaş geliyor değil mi? Ben de ona takıldım biraz, neden yavaş geliyor diye. Acaba diyorum üstündeki bujilerde bir sorun mu var, soğukken bujiler tam ateşleme yapamadığı için mi oluyor diye düşünüyorum. Bujiler flooding yaşandığı zaman bitiyormuş diye okudum birkaç forumda. Benim araçta hiç flooding yaşanmadı fakat geçen Nisan-Mayıs 'ta 1,5 ay kadar araç hiç çalışmadan yattı, o sırada motorda kalan az benzin bujilere işleyip bozmuş olabilir belki. İlk fırsatta bujilere bir bakacağım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Revivo, benim de chaos gibi deir gecikmeden 2.000 d/d seviyelerine çıkıyor. Ancak sen de normal olamayan başka bir şey daha var. DSC ışığın yanıp, sönüyor ve sağda ne olduğunu göremediğim bir kırmızı ışık yanıyor. Büyük ihtimalle emisyon donanımı bazlı veya yakıt sistemi bazlı bir sıkıntı olabilir ve bahsettiğin problem de buna bağlı olabilir.

Bence servise bir kontrol ettirmen iyi olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet sürekli yanan dsc ışığını farketmemiştim, ayrıca sağdaki ışıda yağ basıncıyla alakalı olabilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence kedidir! (CAT)

Evet sürekli yanan dsc ışığını farketmemiştim, ayrıca sağdaki ışıda yağ basıncıyla alakalı olabilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Revivo, benim de chaos gibi deir gecikmeden 2.000 d/d seviyelerine çıkıyor. Ancak sen de normal olamayan başka bir şey daha var. DSC ışığın yanıp, sönüyor ve sağda ne olduğunu göremediğim bir kırmızı ışık yanıyor. Büyük ihtimalle emisyon donanımı bazlı veya yakıt sistemi bazlı bir sıkıntı olabilir ve bahsettiğin problem de buna bağlı olabilir.

Bence servise bir kontrol ettirmen iyi olur.

DSC ışığının yanıp sönmesi ve orta üstteki kayan araba ışığının yanması, motoru bu çalıştırmamdan önce NVRAM ve KAM resetleri yapmış olmamdan kaynaklı. (NVRAM ve KAM reseti açıklaması için: http://www.rx8club.com/series-i-trouble-shooting-95/real-way-clear-memory-169443/) NVRAM ve KAM reseti yapmamın sebebi ise, motorun ateşleme bobini ve buji kablolarını değiştirdim, bujileri de geçen Nisan'da değiştirmiştim. Bu şekilde 3 ateşleme parçası da değişince ECU'nun yeni parçalara göre ayarları yenilmesi için bu resetler gerekiyormuş İngiitere'de 2010 RX-8 sahibi bir kullanıcının tavsiyesi o yöndeydi.

Bu şekilde resetleme yapmadan önce motor soğukken çok daha ağır çalışmaya başlıyordu, öyle ki, 1000 rpm'de 1-1,5 sn kadar kalıp yanmamış benzinin egzosta patlama yapmasına yol açıyordu. Ancak bu resetten sonra bir daha öyle bir sorun yapmadı.

Örneğin bugün yine tam soğuktan başlatma denedim, bu sefer 2000 rpm 'e çok daha seri şekilde yükseldi. Egzosta en ufak patlama sesi olmadı. Galiba bu reset işe yaradı, ancak kesin emin olmam için bu denemeyi birkaç kez daha yapmalıyım. Araçta katalitik konvertör yok. Soğukta başlama sorununun yakıt sistemi ile ilgisi olduğunu hiç sanmam cunku bir kere ısınıp yüksek devirli kullanmaya başlayınca motorda en ufak bir sorun yok. Yakıt sisteminde sorun olunca genelde yüksek devirlerde tıkanma veya yanlış ateşleme gibi belirtilerle kendini gösteriyor diye biliyorum.

Sağ tarafta fark edilen ışık, kırmızı radyatör ışığı. O ışık çeşitli zamanlarda yanıp duruyor, ancak herhangi bir zararı yok. Şeffaf rezervuarın içine bakınca su görünüyor, şeffaf yeşi radyatör suyu yani. O ışığın sensörün yanlış çalışmasından yandığını tahmin ediyorum. Bazen uzun yolda yüksek viteste de yanıyor, hemen hararet göstergesine bakıyorum sorun yok.

http://youtu.be/n-CmW2-IPDU

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sağdaki ışık, parlamadan dolayı belli olmuyor. Radyatör ışığı. Yağ basıncı için başka birşey var aslında, bir önceki videodan şu kareyi çektim, yağ basınç göstergesi ortanın hemen sağında duruyor o ne kadar normal diye de merak etmişimdir hep.  Cunku yine UTube'ta başka RX-8 videolarında onu ortanın çok daha sağında görüyorum. Gerçi onlar Series II de olabilr, onlarda yağ basıncı daha fazla cunku.

ukk60.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence kedidir! (CAT)

Benim araçta Catalytic Convertor yok ancak en kısa zamanda taktırmam gerekli cunku egzos testi yaklaştı. İstanbul'da 850TL'ye RX-8 uyumlu sıfır satan bir yer var, oradan almayı düşünüyorum. Henüz kesin karar vermedim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.