EgeG

Honda Modelleri Genel İncelemem

Superb'in ardından Honda modelleri inceleme yazımı yazıyorum...

Bugün hem Honda hem de Toyota bayilerine uğrayıverdik...

Honda bayisinde 4 farklı modeli inceledim.

Yeni cr-v, civic Hb, civic sedan ve accord..

Civic Sedan ile başlayayım..

Aslında Honda'ya çok uzak biriyim. Tek bildiğim şey mazda kadar iyi motorları olduğu ve bir o kadar da dayanıklı olduğu. Tarzı fazla japonik olduğu için pek incelemezdim.

Civic'in içine oturdum, herşeyi kendime göre ayarladım.. Sürüş pozisyonunu başarılı buldum. Koltuğu istediğim kadar derine indirebildim.Takıntılı olduğum 2 noktada da oldukça başarılıydı. Oldukça büyük ve sizden uzağa konumlandırılmış bir ön cam. Çok hoşuma gitti.

2. Takıntılı olduğum konu ise kafalık hizasıydı. Bindiğim otomobillerin çoğunda bu sıkıntıyı çekiyorum. Ya çok geride oluyor kafanızı geriye yaslamak zorunda kalıyorsunuz, ya da çok önde oluyor ve rahatsız ediyor. Civic sedanda işte bu ölçü çok iyi tutturulmuş...

Gelelim malzeme kalitesine. Neden böyle birşey yapmışlar bilmiyorum ama kapı plastikleri, sınıfının üstündeydi bence.. C segment araçlarda sert plastik kullanılır kapıda ama civicte yumuşağa yakındı... Buna karşılık göğüs plastiği tam bir faciaydı.. Bildiğiniz sert plastik...

İşçilik konusunda göze çok çarpan bir sıkıntı göremedim. Sınıf ortalamalarında. Ama dikkatimi en çok çeken şey kullanılan malzemelerin dayanıklı olmasıydı. Hele ki direksiyona bayıldım. Direksiyon tuşları vs. Cidden kaliteli. Kısacası el teması olan yerlerde alman rakiplerinin aksine oldukça kaliteli ve dayanıklı malzemeler kullanılmış..

İç tasarım zevk işidir... Ben pek beğenmezdim iç tasarımını ama hissiyat olarak hoşuma gitti. Size sportif bir hava veriyor.. Kalbim beğendi ama gözüm beğenmedi.

Aracın türk malı olduğunu da hatırlatayım...

Civic hb'ye gelecek olursam..

İç tasarım yine spor ve japonik. Ama bu sportif havayı bu sefer hiç beğenmedim, çıkasım geldi arabanın içinden. Kapı plastiklerinin kalitesi yine iyiydi ama bu sefer göğüs plastiği de iyiydi..

Civic hbde dikkatimi çeken daha çok uğraşılmış ve daha uyumlu,orantılı bir iç dizaynın olmasıydı.. Ne de olsa civic hb tüm dünya için ama civic sedan bazı ülkeler için.. :D

Geleyim cr-vyee...

Yine fazla japonik ama biraz daha sade, daha çok herkese hitap eden bir tasarım. Malzeme kalitesi olarak civic hb ile eşdeğer... Koltuklar yine oldukça başarılı. Fakat oldum olası crvlerden hoşlanmam :D içinde sportifliğe ait hiçbirşey göremedim.. Dıştan kutu gibi bir tasarım..

Kalitesi iyi ama tarzı hiç bana göre değil. Eğer crvnin tasarımını beğeniyorsanız, oldukça iyi bir seçenek..

Ve sona bilerek sakladığım accord...

Daha önce binmiştim ama çok inceleyememiştim.. Bu sefer inceledim işte :D..

Dıştan bildiğimiz accord... Şık,sade ama ilgi çekiyor mu? Hayır...

Ama içine oturduğunuzda herşey değişiyor işte.. :D çok beğendim

İç tasarımda honda, tarz olarak sportifllik ve lükslüğü çok çok iyi bir şekilde birleştirmiş. Oturuş pozisyonu, kafalıklar vs yine çok beğendim.. Bu sefer o japonik hava yerini neye bırakmış biliyor musunuz ? Abdde çok satılan abd tasarımı japon araçlar vardır ya :D işte o tarz. Hatta biner binmez bir infiniti havası sezdim,.. Sonrasında bu arabanın abd'de zaten Acura adıyla satıldığı aklıma geldi.. Hislerim yanıltmadı beni.. :D içerideki işçilik ve kalite cidden çok başarılı. Özellikle kullanılan deri kalitesi çok çok çok başarılı. Arabanın deri koltuklarını bırakasım gelmedi..koltukların da şıklığı cabası.. Tek sıkıntısı bagajını biraz dar buldum.. Daha doğrusu biçimsiz..

Kısacası accord hariç tüm honda modellerinde o aşırı japonluğu hissettim. En çok rahatsız olduğum şey ise kullanılan parçaların çok eski japon modasında olmasıydı.. Kalitesine, sürüç pozisyonunun rahatlığına ve eminim ki sürüşüne diyecek lafım olmacaktır. Ama tarzı ve tasarımı yüzünden honda'ya bizimle değilsin dedim :D.. Ama accorda tek kelime ile bayıldım..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.