Jump to content

1999-2003 Model Mazda 323 Titreşimli Çalışma Sorunu Hakkında

Lupara
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

99 model 260bine dayanmış bir aracım var. Her şeyinden memnunum. ANCAK

şu motorun titreşimli çalışmasından çok rahatsızım.

Bazı arabalarda motorun çalışıp çalışmadığı anlaşılmıyorken, benim aracımda motor titreşimi içeriden hissediliyor.Aslında tıkır tıkır çalışıyor ama motor çalışırken resmen saalanıyor. Subap bozukluğu gibi değil tabi.

Bu araçlar hep böyle mi? sarsıntısız çalışanına denk gelen var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rölantide dalgalanma var mı? Yoksa sadece tekleme veya titreşim mi var?

Sadece titreşim ise; ateşleme sistemini kontrol ettir, sıralı sistem lpg varsa enjektörlerin tıkalı olup olmadığına baktır, düz sistem lpg varsa sistemin hava alıp almadığını kontrol ettir, komple egsoz sistemini kontrol ettir, buji tırnak aralığını 0,6 yaptır.

İlk aklıma gelen bunlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rolanti normal.Sadece titresim var. Arabada lpg var ancak benzinde de durum ayni.Onerilerinizi uygulamaya calisacagim.tesekkurler.

Oğuzhan soğulsun; motor kulakları aklıma gelmemişti...

Ateşleme sistemi, motor kulakları, komple eksoz. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

KArşılaştırma yapabilmek için, bu araçtan (99 1.5cc)  kullanan başka arkadaşların, araçlarının titreşim durumu ile ilgili yorumlarını bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor titreşimsiz çalışıyorsa yani teklemiyor ise hiç bir sorun yok demektir, çalışırken sallanıyorsa kulakları kontrol ettirmen gerekebilir...

Zayıf bir ihtimal olsa da; avans ayarına baktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

benim aracım da da titreşim değil ama giderken arada bir tekliyor benzinde bişey yok sadece lpg de yapıyor enjektörlerdeen olabilir mi acaba aracı yeni aldım sayılır buda beni huzursuz ediyor öneriniz nedir acaba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim aracım da da titreşim değil ama giderken arada bir tekliyor benzinde bişey yok sadece lpg de yapıyor enjektörlerdeen olabilir mi acaba aracı yeni aldım sayılır buda beni huzursuz ediyor öneriniz nedir acaba

Enjektörlerini kontrol ettir, pislik varsa katkı koyarak açılmasını sağlayabilirsin, arızalı ise değişmesi gerekebilir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet ilk fırsatta motor ve şanzıman kulaklarını kontrol ettireceğim.

slm mehmet  hocam saygılar nasılsınız :) aracın motor kulaklarına bakın eksozun diprasyon yapmadıgından emin olun titreme ile alakalı motor rolantide sallaması ön şanzuman kulagı arka şanzuman kulagı ve sag üst motor kulagını kontrol edin

yolda giderken kesiklik var ise biliyorsun 2800 devirde 1 kere vurma yapar bu normal bir durum zl motor da kronik bir  özellik  fakat bunun dışında bariz bir tekleme var ise bu da ateşleme sistemi ile alakalı buji ayarlarının 80 mm olmasına dikkat edin bir de bobin ve buji kablolarına bir baktırın ..

bu arada çok basit bişey hava akış metreyi çıkarttırıp spreyil ile içini bir temizletin gaz kelebeginin önündeki hava filitre hortumu yırtık olmasın hava alabilir  faydasını görüceksiniz şimdilik kolay gelsin saygılar ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

slm mehmet  hocam saygılar nasılsınız :) aracın motor kulaklarına bakın egzozun diprasyon yapmadıgından emin olun titreme ile alakalı motor rolantide sallaması ön şanzuman kulagı arka şanzuman kulagı ve sag üst motor kulagını kontrol edin

yolda giderken kesiklik var ise biliyorsun 2800 devirde 1 kere vurma yapar bu normal bir durum zl motor da kronik bir  özellik  fakat bunun dışında bariz bir tekleme var ise bu da ateşleme sistemi ile alakalı buji ayarlarının 80 mm olmasına dikkat edin bir de bobin ve buji kablolarına bir baktırın ..

bu arada çok basit bişey hava akış metreyi çıkarttırıp spreyil ile içini bir temizletin gaz kelebeginin önündeki hava filitre hortumu yırtık olmasın hava alabilir  faydasını görüceksiniz şimdilik kolay gelsin saygılar ...

Vaay. Adem abim. Seni burada gördüğüme mutlu oldum :)

Seni burada görmek  beni şaşırttı. Malum sosyetik tabakadasın  :fiuw:

Evet kulaklar kopukmuş. Ancak zaman sıkıntısından 1 ay daha böyle kullanmaya devam. İstanbul'a gelebilsem direk yanına geleceğim ama istanbul bu aralar uzak.

İlgin için sağol. Hayırlı işler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

99 1,5 323 aracımda motor cok temiz titresimsiz çalısıyor 130binde. ister tüpte ister benzinde olsun sıkıntı yok. ama gözlemlediğim bi durum var ki o da şu : 120 km üzeri ve yüksek devirlerde dahil sadece araç tüpte iken anlık bi gaz kesme gibi durumla karşlaşıyorum dik ve uzun rampalardada oluyor sanki motora giden gaz kesiliyo veya yetişemiyo gibi bi his veriyor. bu durum benzinde kesinlikle olmuyor sadece tüpte anlık tekleme veriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracımı yenialdım üzerinde hlp diye bir lpg markası var ilk defa duyduğum bir marka ve buralarda servisi yok. herhangi bi lpg ci başka lpg marka beyinlere bağlanıp kalibrasyon yapabiliyomu acaba. bi de lpg filtresi olayı var tabiki. daha önce ladirenzom vardı sıfır lpg sıkıntısı yaşıyodum hayırlısı artık

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracımı yenialdım üzerinde hlp diye bir lpg markası var ilk defa duyduğum bir marka ve buralarda servisi yok. herhangi bi lpg ci başka lpg marka beyinlere bağlanıp kalibrasyon yapabiliyomu acaba. bi de lpg filtresi olayı var tabiki. daha önce ladirenzom vardı sıfır lpg sıkıntısı yaşıyodum hayırlısı artık

Bende ilk defa duydum...  8:)

Herhangi bir lpg ustasının elinde senin sistemine uygun bağlantı kablosu varsa her türlü ayarı yapabilir... Belki de başka markaların da ortak kullanıldığı kablosu vardır.

İnternetten servisi olan yerleri araştırabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

99 1,5 323 aracımda motor cok temiz titresimsiz çalısıyor 130binde. ister tüpte ister benzinde olsun sıkıntı yok. ama gözlemlediğim bi durum var ki o da şu : 120 km üzeri ve yüksek devirlerde dahil sadece araç tüpte iken anlık bi gaz kesme gibi durumla karşlaşıyorum dik ve uzun rampalardada oluyor sanki motora giden gaz kesiliyo veya yetişemiyo gibi bi his veriyor. bu durum benzinde kesinlikle olmuyor sadece tüpte anlık tekleme veriyor.

Benim aradığım cevap bu. Demekki titreşimsiz hale getirilebilir. Kulakları değiştirelim bakalım nasıl olacak.

Sizin sorununuza gelince benzinde sorun yoksa demekki lpg sıkıntılı.  Filtrelerde de sorun olabilir. Baktırmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...