Jump to content

Mazda 323 Şanzıman Sorunu

kahvecioğlu74
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Abiler gecen gün arabamı yokuşta geri vitese takmak suretiyle park ettim haliyle stop edip eve gittim sabah geldiğimde büyük bir şok la karşılaştım aracım vitesten çıkmıyor zorladık olmadı donmuştur dediler çalıştırdık bekledik yine olmadı çekici ile sanayiye götürdük acı gerçek orada meydana çıktı vitesler karışmış nasıl olur demeyin oldu sanzıman indi içi açıldı 4. vitese ve geri vitese aynı anda geçmiş şimdi benim anlamadığım aracı geri vitese takıp sorunsuz park ediyorum nasıl oluyorda 4. ve geri vitese geçiyor.... ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu soruya anca şanzıman konusunda profesyonel bilgisi olan biri cevap verebilir, şahsen benim diyeceğim bir şey var , geçmiş olsun sayın kahvecioğlu.  Umarımki fazla masraf çıkmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abiler gecen gün arabamı yokuşta geri vitese takmak suretiyle park ettim haliyle stop edip eve gittim sabah geldiğimde büyük bir şok la karşılaştım aracım vitesten çıkmıyor zorladık olmadı donmuştur dediler çalıştırdık bekledik yine olmadı çekici ile sanayiye götürdük acı gerçek orada meydana çıktı vitesler karışmış nasıl olur demeyin oldu sanzıman indi içi açıldı 4. vitese ve geri vitese aynı anda geçmiş şimdi benim anlamadığım aracı geri vitese takıp sorunsuz park ediyorum nasıl oluyorda 4. ve geri vitese geçiyor.... ?

Gayet normal, neden?

Senkromeçsiz olan eski sistem (halk tabiri ile kara şanzıman da denilir) vites kutuları arızalarını genelde vites karışması olarak verir, bu sorunu yazmakla bana nostalji yaşattın teşekkürler.

Fakat; senkromeçli yani vites geçişlerini kolaylaştıran dişlilerin bulunduğu sistemlerde ise bu sorun senkromeç dişlilerinin işlevini yitirmesi ile olur... Senin yirmi yıllık aracın bu arızayı vermiş ben 5 bin kilometredeki sıfır aldığım aracım bu arızayı vermişti...

Bir noktadan sonra arızayı neden diye sorgulama yaparsan hep kafanda sıkıntı olur, çözümü olmayan bir sorun olmadığına göre, geçmiş olsun kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Olabilir. seçici mekanimasında sorun vardır. Aslında biraz uğraşılsa da sanayiye gitmeden kurtulsaymış iyi olurmuş. Kısmet. Seçici mekanizmasına iyice bakmadan şanzuman kapatılmasın bari. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seçici mekanizmasıyla dün usta uğraşıyordu ama şunu söyledi gözle gözüken bir arıza yok evet bende güldüm :D arıza yoksa neden böyle yaptı tabi bu şekilde toplanırsa o ustayı yerim yeminle..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seçici mekanizmasıyla dün usta uğraşıyordu ama şunu söyledi gözle gözüken bir arıza yok evet bende güldüm :D arıza yoksa neden böyle yaptı tabi bu şekilde toplanırsa o ustayı yerim yeminle..

Senkromeçlerde sorun yoksa daha ne istiyosun...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şanzımanınız pert değilki neden çıkma arıyosun, bulduğun şanzımanın sizinkinden beter olmayacağı ne malum bence kendi şanzımanınızı tamir ettirip bininiz ben olsam güvenmezdim, tabii şanzıman tam anlamıyla kullanılmayacak durumda olsa diyecek sözüm yok lakin tavsiye etmiyorum çıkma şanzıman.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abiler bana acil çıkma sanzıman alabileceğim biyer lazım mümkünse numara yazarmısınız

Bir saat önce sorun yok diye yazmıştın, bir saatte şanzımanı ne yaptınız da çıkma arıyosun...  8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanayiden gelen son dakika haberiydi bende aramaya koyuldum ancak gerek kalmadı sanayiden şimdi geldim 1 tane çıkma 323 sedan şanzımanı bulduk içinden 2 parça alındı allahın izniyle olacak... yinede teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şanzımanınız pert değilki neden çıkma arıyosun, bulduğun şanzımanın sizinkinden beter olmayacağı ne malum bence kendi şanzımanınızı tamir ettirip bininiz ben olsam güvenmezdim, tabii şanzıman tam anlamıyla kullanılmayacak durumda olsa diyecek sözüm yok lakin tavsiye etmiyorum çıkma şanzıman.

Abi bende sapıttım bi öle diyorlar bi böle tam makasa geldik yani bende ne derlerse onu yapıyorum yapmaya çalışıyorum şurada adam gibi anlayan kimse yokki alışmışlar tofaş reno aabalarına dümdüz gidiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın kahvecioğlu,  bu arızada mazda dan  anlamak gerekmiyor, sedece şanzımanı doğru dürüst indirsinler yeter, eğer şanzıman arızalı vede yapamıyolarsa  hiç taktırma , koy bir koliye ya kargoyla adam gibi bir şanzımancıya gönder, yapılıp gelsin veya kendin götürüp yakın illlerden birine yaptırıp getir, geriye sadece takması kalır, onuda yapacak adam yok diyosan orada, o halde arabayı yükleyip komple götür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne yapayım be abi bu memlekette japoncu yok..

Öncelikle geçmiş olsun hemşerim.Karabük e yakınsın istersen sana bir usta önerebilirim.Kendisi çok erski arkadaşımdır.Safranbolu sanayisinde Modern Oto Süleyman Usta.İnternetten numarasını bulabilirsin.Bir görüş istersen.Ama çok yoğundur.Önceden görüşüp derdini anlat yaparım derse anlaşatığınız bir tarih ve zamanda götürür yaptırırsın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...