Desperado_MT

Motor İkaz Lambası

Merhabalar ben aranıza yeni katıldım. Şu an bir modifiyeli mazda 3 sahibiyim. Fakat Rx8 e geçiş yapmak üzereyimç geçen gün galeride takas yapmaa k üzereydik. arabay makiniste götürdüm. hafif bir güç eksikliği olduğunu ama arbanın durumunun iyi olduğunu söyledi. kompresyon değerleri de iiyyi. fakat arabayı almaya giderken birşey dikkatimi çekti. deneme sürüşünde arabayı biraz zorladım. ve 10 saniyeliğine motor ışığının yanıp söndüğünü gördüm. 10 defa falan yanıp söndü. acaba bu ne anlama gelir. 3 aydır araştırıyorum bu arabaları. bu konu hakkında birşeye rastlayamadım. ateşleme bobinlerinden , sparklardan veya katalitikten olabileceği de söylendi bana. araba grçekten çok temiz yürüyen aksam ve iç mekan bakımından. daha önceki sahibiylede bulup konuştum. kendisi makinist ve arabanın hiçbir sıkıntısının olmadığını söyledi.

Bu forumda gördüğüm kadarı ile çok bilgili arkadaşlar var. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

makinist nere oluyor ? yetkili serviste bilgisayara takılırsa sorun görülür sanıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hoş geldiniz, hayırlı olsun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

rx8 konusunda, sahiplik ve genel bilgileri nedeniyle m tutun, revivo isimli üyeler yardımcı olurlar sanırım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

.9

makinist nere oluyor ? yetkili serviste bilgisayara takılırsa sorun görülür sanıyorum.

Kıbrısta yaşıyorum ve ne yazıkki burada Mazda yetkili servisi yok :)

Fakat arabayı 1 kez baktırdım tekrardan galeriden arabayı alıp gidebileceğimi sanmıyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Rx kullananlar cevaplayabilirler belki.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

mazda3 kullanım kitabında motor arıza lambası yanarsa fakir karışım vs den bahsetmiş, ancak ışık yanıp sönüyorsa servise götürün diyor. İçinize sinmiyorsa almayın, noter satışından sonra hiçbir bahaneniz olmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracın kat iptali mevcut mu önce ona baktır kat duruyorsa içi boşaltılmış olabilir yada kat içi dağılmış olabilir. Bir diğer mevzu akışmetre bozulduğu için hava yakıt karışımı bozulmuş olabilir. Ateşlemeden kaynaklı sıkıntıda olabilir. Yetkili servis olmadan bizim birşey dememiz çok zor. Birde bu aracın motorunu nasıl ölçtürdün kıbrısta var mı motor değeri ölçecek alet?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aracın kat iptali yok. akışmetresi değişmiş durumda ama sorunu varmı bilmiyorum. alt devirlerde sanki biraz daralıyor araba ama yanlarken bayağı zorladım hiç kesilmeden 1 ve 2. viteste gayet iyi tepki veriyor. benim tek korkum bıçaklarda bir aşınmanın habercisi olmasın bu motor ikaz lambası ama bugünde sorudm soruşturdum aynen xpoison kardeşim senin dediğin gbi cevaplar aldım. katalitikten akışmetreden veya ateşlemeden yana olan bir problem olması geretktiğini söylediler.

aracın fiyatı uygun masraflı olsa bile almaya değer gibi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aracın fiyatı nedir? kıbrısta ki piyasayıda az çok biliyorum motoru yersen kıbrısa sıfır sandık motorun maliyeti 13 bin lira haberin olsun!!!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arabanın fiyatı 9000 stg. yani bugünkü kurla 34 000 tl tabi ben kendi arabamı verip üzerine   

3000 tl vereceğim. Motorda bir sıkıntı çıkarsa inşallah çıkmaz burada 2. el az km motor getirenler var 6-7 bin TL civarına. Tabi benim önceliğim sorunsuz olması. 2-3 saat önce bir tane daha denedim 2008 Kuro edition. çok güzel araba idi ama DSC ABS ve el freni ığışı devamlı yanıyordu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

motor ışığı ateşleme ve O2 sensörü gibi şeylerden dolayı yanıyor deniliyor. Benim motorda sarı ışık daha hiç yanmadığı için doğrulayamam, sadece öyle duydum.

Kompresyon değeri "iyi" ne demek bu arada? Komp değeri yetkili bir serviste ölçtürülür ve bir rapor çıkarılır. Her bir rotor için 4-11 arasında değişen rakam belirtilir. 7 ve yukarısı ise "iyi" dir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arabanın fiyatı 9000 stg. yani bugünkü kurla 34 000 tl tabi ben kendi arabamı verip üzerine   

3000 tl vereceğim. Motorda bir sıkıntı çıkarsa inşallah çıkmaz burada 2. el az km motor getirenler var 6-7 bin TL civarına. Tabi benim önceliğim sorunsuz olması. 2-3 saat önce bir tane daha denedim 2008 Kuro edition. çok güzel araba idi ama DSC ABS ve el freni ığışı devamlı yanıyordu

benden sana tavsiye revivo abimizden öğrendiğim kadarıyla alacağın arabanın soğuk çalışmasına sıcak çalışmasına bak marşı ne kadar sürede alıyor. Çalıştırdıktan sonra rölantisine bak. Gaza oturduğun zaman sağlıklı bir rx8 230-240 gibi bir rakamı sıkıntısız görmesi gerekir. Bunlara dikkat et birde alacağın araçta ben dexelia yağ kullanıldığını sanmıyorum çünkü kıbrısta dexelia yağ resmen yok. Hatta altın muamelesi görüyor bu yüzden aracı aldığında motorunun elinde kalma riski var...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

RX8 de farklı olabilir ama belirttiğiniz sorun benim de başıma gelmişti.

Sorun şu olabilir yüksek ihtimalle: Mazda 3 te egzoz sisteminde önde ve arkada 2 ayrı sensör mevcut. Öndeki sensörün okuduğu değer ile arkadaki sensörün okuduğu değer eğer farklı ise, bu problemle karşılaşıyoruz ve ışık yanıyor. Merser'de bu açıklama ile karşılaştım. Sensörleri değiştirdim ve gerçekten sorun çözüldü.

Bu arada KKTC de nerede yaşıyorsunuz belki yardımcı olabilirim?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben LEfkoşadayım. Araba soğuktada sıcaktada marşı hemen alıyor. yan, sürüşte motorun sesinde hiçbir sıkıntı yok gibi. Dexelia yağ burada mevcut. Kıbrıs ta Japon arabaları bayağı popülerdir. her parçası mevcut arabanın. Bugün başka bir araba denedim . Kuro edition. o da çok güzeldi onunda el freni lambası ABS ve DSC lambası yanıyordu. Nereye balsam bir sıkıntı var ufakta olsa

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

motor ışığı ateşleme ve O2 sensörü gibi şeylerden dolayı yanıyor deniliyor. Benim motorda sarı ışık daha hiç yanmadığı için doğrulayamam, sadece öyle duydum.

Kompresyon değeri "iyi" ne demek bu arada? Komp değeri yetkili bir serviste ölçtürülür ve bir rapor çıkarılır. Her bir rotor için 4-11 arasında değişen rakam belirtilir. 7 ve yukarısı ise "iyi" dir.

evet bende aynen dediğiniz gibi duyuyorum. O2 sensörü arabada değişmiş. acaba yeni takılan sorunlumu diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu arada son test ettiğim aracı da bayağı zorladım. bir ara burnuma yanmış yağ kokusu geldi normalmidir acaba

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

motor egzos çıkışı gibi sıcak bir yere yağ sıçratıyorsa yanık yağ kokusu gelebilir ki öyle olup olmadığını anlamak için kaputu kaldırıp bakmak gerekli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.