Jump to content

P0715 - şanzıman hız sensörü (TSS) arızası ve giderilmesi

apojitsu
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

her arabamda olduğu gibi hiç kimsenin başına gelmeyip sadece benim başıma gelen bir olay yaşadım yine ;D

DERS: Elektronik

KONU: P0715 TSS - Transaxle Speed Sensor Error, yani şanzıman hız sensörü...

yaklaşık 1 ay önce seyir esnasında aracım birden motor arıza lambasını ve AT ışığını aynı anda yaktı. şanzıman 3 viteste kendini korumaya aldı. kenara çekip yavaşladığımda AT şanzıman ışığı söndü, motor arıza lambası ise yanık kaldı. telefondan ECU'ya bağlanıp hata koduna baktığımda P0715 hatası görünüyordu. mazda 6 service manualden araştırdığımda TSS Transaxle Speed Sensor arızası olduğunu öğrendim. neyse söndürdüm arıza lambasını ve yoluma devam ettim. 2 hafta sonra olay tekrarladı, yine söndürdüm. 2 gün sonra yine tekrarladı, ben yine söndürdüm 8) bi çıkarıp temizleyeyim dedim. temizledim ve 1 gün sonra yine yandı, yine söndürdüm. ama bu sefer anladım ki sensör gerçekten bozuk ;D tipik sensör arıza belirtisi zaten başıma gelenler. arıza ışığının yanmasının git gide sıklaşmasından anladım durumu 8) bir de ölçü aleti ile kontrol ettiğimde hiç bir değer göstermiyodu zaten sensörün iki ucunun arası. daha doğrusu soğukken  bir değer gösteriyor ama sobanın karşısında 10-15 dk ısınınca değer göstermiyordu 8) arabada da aynı senaryo yaşanıyordu. soğukken sıkıntı yok, ısınınca sıkıntı baş gösteriyodu. bu arada sağlam sensörün 250-600 ohm arası değer vermesi gerektiği yazıyo mazda 6 service manual kitapçığında...

neyse SMB mazdaya gittim sensör alayım diye ama benim başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmediği için yoktu orada parça. çok değişen bir parça olmadığı için kimsenin elinde bulamadım Ankara'da. hal bu ki mazda 3, mazda 2'lerde de kullanılıyor bu sensör. Türkiye'de sadece İstanbul Merser Mazda'da bulabildim. anında hesaplarına havaleyi yaptım ve ertesi gün kargo elime ulaştı. hemen değiştirdim sensörü. o gün bugündür sıkıntı yok çok şükür. parça, piyasadaki diğer araçlarınkine göre sudan ucuz, 100 tl 8) ebay'de bile 50-60 dolar civarından başlıyor fiyatlar...

sensör şanzıman kovanının üst tarafında, şanzımanın motor bloğuyla birleştiği yerde. ulaşmak için aküyü ve hava filtresi kazanını sökmek lazım...

nq2p.jpg

hava filtre kazanı, akü ve akü havuzunu söküyoruz...

bch5.jpg

hava filtre kazanı ve akünün sökülmüş hali...

ve7u.jpg

tam fotoğrafın ortasında turuncu beyaz kablonun girdiği sensör TSS sensörü...

j27u.jpg

arızalı sensör...

oj1u.jpg

ve fotoğrafın tam ortasında tazecik, çıtır sensörüm...

8j2k.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tebrikler... ben olsam direk servise gitmistim :) halbuki arabayla ugrasmayi da cok severim. Telefonla nasil baglanti yapiyorsunuz?

:hi:

arabanın OBD II portundan bluetooth elm327 cihazı ile bağlanıyorum. android telefonlarda da zibil gibi program var. torque en yaygın olanı. PC'den de bağlanılabilip, windows ortamında çalışan programlarla daha çok detaylara inilebilir ama PC her an elinizin altında olamıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilgi icin tesekkurler. Torque programini indirdim bide cihazi alirsak tamamdir. En azindan arizalari gorsem iyidir.

cihazı sahibinden.com üzerinden veya ebay'den alabilirsiniz. oralarda satanlar var. mümkün olduğu kadar küçük bir şey alın ama. çok pratik oluyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...
29.01.2014 at 21:27, apojitsu :

cihazı sahibinden.com üzerinden veya ebay'den alabilirsiniz. oralarda satanlar var. mümkün olduğu kadar küçük bir şey alın ama. çok pratik oluyor...

dostum selam, aynı sensör hatasını alıyorum ama ne bir ışık ne bir uyarı var ekranda.sadce obd2 cihazını bağlayınca gösteriyor.ben de söyle bir sıkıntı var. araç durmaya yakın stop ediyor. 300km ortalaması var her 300km de bir stop edior.tam durmaya yakın.sen böyle bir sorun yaşadın mı bu sensör değişiminden sonra nasıl bir farklılık oldu araçta.

cevaplarsan cok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...