Jump to content

2010 Mazda 3 Far Hakkında Soru

shewa
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldığımdan ve bu benim ilk konum olduğundan dolayı konuyla ilgili bazı yanlışlıklarım olur ise kusura bakmayın. Aracım 2010 Mazda 3 1.6 sedan modelidir. Genel olarak yeni almama rağmen aracımdan çok memnunum tek bir noktada bilgi eksikliğim var ve bu konu kafamı çok kurcalıyor. Resimde eklediğim üzere arkadaşımın 2010 Honda Civic kısa farlarının ışığını çok beğeniyorum. Ampül tipi modeli hakkında çok araştırma yapmama rağmen inanın bir sonuca varamadım tabi bunda bu konudaki bilgi eksikliğiminde payı var. Mazda aracımın far yapısını da resimde ekledim kafalarda soru işareti kalmasın diye. Şimdi sorum bu ışık rengini aracımda yakalayabilir miyim? Bu ışık xenon mudur yoksa halojen far mıdır ? Mazda aracım merceklidir ancak xenon uygulaması yapıldığında muayenede neden sorun çıkmaktadır ? Günlerdir kafamı yoruyorum araştırıyorum ve forumu takip ediyorum ancak bilgi aktarımı çok üst düzeyde ben daha bu işin abc sindeyim. Şimdiden sizlere yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Honda Civic 2010

w1lAop.jpg

Mazda 3 2010

KPZbd9.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

xenon far gibi gözüküyor..madem araç arkadaşının kendisine sormadın mı bu far xenon mu halojen mi diye..muayene den xenon geçiyor dedi artık benim araç aldığım bayi..yada uygun olan xenon var galiba emin değilim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Halojende olabilir xenonda. Her ikisinde de o rengi yakalayabilirsiniz. Her ne kadar muayenede sikinti ciksa da ben xenondan cok memnunum. 4300 K xenon gun isigi rengindedir. 6000 K Beyaz, 8000 mavi beyaz karisimi 10000 k mora dogru gidiyor. En iyi gorus 4300 K de saglanir fakat goruntu olarak 8000 K daha cekicidir :) ben 8000 K xenon kullaniyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bayinin bana söylediği muayenede sorun yok istersen sonra takarız dediği acaba hangisi bilgin var mı peki

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam zaten fabrika çıkışı var olan far ayarı ve far yıkama harici bir şey mi bu bahsettiğiniz..ve kodun bir önemi yok mu 6000k 8000k 12000k gibi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Manuel far ayari degil hocam otomatik far ayari olacak. Mirai donanimlarda oldugu gibi... Eski mazda3 te 5 sene kullandim ben ve her muayeneden gectim orasi ayri :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

taktım kafaya şimdi servise uğrayacağım kısa sürede sorcam geçiyorlar sıkıntı yok dedi bana taktırcam ben de..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

xenon far gibi gözüküyor..madem araç arkadaşının kendisine sormadın mı bu far xenon mu halojen mi diye..muayene den xenon geçiyor dedi artık benim araç aldığım bayi..yada uygun olan xenon var galiba emin değilim

Tamam sordum da kendisi aracı sıfır aldı ve aldığından beri üstünde sonradan taktığı bir ampül yada far değil bu. Şu var arabanın kitapçığında Kısa farlar için iki şey yazmış şu şekilde.

Kısa farlar.... 51W - HB4

31W - D2R

İşin içinden çıkamadım hangisidir bu far diye servislere sordum ama orası ayrı bir komedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

taktım kafaya şimdi servise uğrayacağım kısa sürede sorcam geçiyorlar sıkıntı yok dedi bana taktırcam ben de..

Ben bugün sordum 3 tane servise xenon takarız ama muayene geldiğinde sökmek zorunda kalırsın diye uyardılar. Bende bu işi anlamadım merceksiz fara takıldığında haklılar trafikte sorun yaratıyor tamam da mercekli fara xenon takıldığında neden sıkıntı oluşuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ankara smb mazda bayii de sıkıntı yok geçiyorsun diyor..Allahalla nasıl iş bu..belki kullanılan xenona göredir bu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilemiyorum ama tek bildiğim Türkiye de hiçbir marka hiçbir üründe servislerin ağız birliği yok hepsi farklı bilgi veriyor. Benim sorduğum servisler istanbul servisleri.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Beyaz ışık veren ampuller : Daha çok tuning sektörü için üretilen ve xenon görüntüsünü amaçlayan bu ampuller, mavi camı ile daha fazla renk ısısına (4300K-5000K vb.) sahip, beyaza yakın ışık üretmektedirler. Mavi ışık düşük dalgaboyuna sahip olduğundan cisimler tarafından kolay doğurulamaz ve kırıldığında daha çok saçılır. Bazı markaların ECE R37'ye uygun ampulleri olsa bile yağmurda ve siste mavi camlı ampuller aydınlatma etkisini iyice kaybettiğinden bu tip ampulleri kullanmanız önerilmemektedir.

illa beyaz ışık istiyorum dersenizde bu ampullerden birini seçebilirsiniz.

Bosch Xenon Blue

Osram Cool Blue Hyper, Cool Blue Mega, Cool Blue Intense

Philips Diamond Vision, Crystal Vision, Blue Vision Ultra

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani mazda 3 mercekli far yapısından dolayı ''fabrika çıkışı orjinal xenon far özellikli araç'' olarak değerlendirilebilir mi ? Bu değerlendirme doğruysa xenon farın muayenede kusur oluşturmasının sebebi nedir ?

Ayrıca kılavuzda Halojen olarak Uzun Far - HB3 (9005)-- Kısa Far - H11 ve Xenon olarakta Uzun/Kısa Far - D2S olarak belirtilmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldığımdan ve bu benim ilk konum olduğundan dolayı konuyla ilgili bazı yanlışlıklarım olur ise kusura bakmayın. Aracım 2010 Mazda 3 1.6 sedan modelidir. Genel olarak yeni almama rağmen aracımdan çok memnunum tek bir noktada bilgi eksikliğim var ve bu konu kafamı çok kurcalıyor. Resimde eklediğim üzere arkadaşımın 2010 Honda Civic kısa farlarının ışığını çok beğeniyorum. Ampül tipi modeli hakkında çok araştırma yapmama rağmen inanın bir sonuca varamadım tabi bunda bu konudaki bilgi eksikliğiminde payı var. Mazda aracımın far yapısını da resimde ekledim kafalarda soru işareti kalmasın diye. Şimdi sorum bu ışık rengini aracımda yakalayabilir miyim? Bu ışık xenon mudur yoksa halojen far mıdır ? Mazda aracım merceklidir ancak xenon uygulaması yapıldığında muayenede neden sorun çıkmaktadır ? Günlerdir kafamı yoruyorum araştırıyorum ve forumu takip ediyorum ancak bilgi aktarımı çok üst düzeyde ben daha bu işin abc sindeyim. Şimdiden sizlere yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Honda Civic 2010

w1lAop.jpg

Mazda 3 2010

KPZbd9.jpg

Her markaya ait araçların genelde üst donanımlı versiyonlarında orjinal fabrika çıkışı xenon kullanıyorlar . Honda civic in dream ve premium da pek göremedim ama elegance modellerinin hepsinde xenon vardır . Bizzat kendim sıfır aracın kaputunu açıp baktım hepsi fabrika çıkışlı xenon lara sahipler .. Gerçekten güzel ve iyi aydınlatmaya sahipler .. İllede xenon olsun derseniz muayenede söktürmek zorundasınız çünkü fabrika çıkışlı mazda3 lerde sadece mirai donanımında bi-xenon vardır ..

Phılıps in 4300K olanını deneyebilirsiniz mesela hem sağlam hemde 4300K her zaman görüş açısından çok daha iyidir ..

Fikir vermesi açısından ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her markaya ait araçların genelde üst donanımlı versiyonlarında orjinal fabrika çıkışı xenon kullanıyorlar . Honda civic in dream ve premium da pek göremedim ama elegance modellerinin hepsinde xenon vardır . Bizzat kendim sıfır aracın kaputunu açıp baktım hepsi fabrika çıkışlı xenon lara sahipler .. Gerçekten güzel ve iyi aydınlatmaya sahipler .. İllede xenon olsun derseniz muayenede söktürmek zorundasınız çünkü fabrika çıkışlı mazda3 lerde sadece mirai donanımında bi-xenon vardır ..

Phılıps in 4300K olanını deneyebilirsiniz mesela hem sağlam hemde 4300K her zaman görüş açısından çok daha iyidir ..

Fikir vermesi açısından ..

Bilgi verdiğin için teşekkürler mazda3barisss. Tabiki illa xenon diye bir takıntım yok ancak kullandığım arabamın farları bana sarı geliyor bunları değiştirmek istediğimden dolayı madem mercek var xenon niye sıkıntı oluyor ki diye çelişkiye düşmüştüm sizde açıkladınız bende araştırmamda karşılaştım ki otomatik far ayarından bahsediliyor ki muayenede sıkıntı çıkmaması için. İlk mesajımda da dediğim gibi bu konuların abc sindeyim daha. Pekii benim mevcut farlarımın merceğinin içinde halojen far var o zmn. O ampulün yerine halojen bir ampul taksam (örneğin osram night breaker gibi) elbette xenon kalitesiyle alakası olmayacağını biliyorum ancak xenon gibi muayenede sıkıntı oluşur mu bilemiyorum. Bu aralar farlarımı söktürüp temizletmek istiyorum içten üst kısımda matlaşma buğu gibi birşeyler var hazır bu işlem yapılırken ampülü de değiştirmek için soruyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilgi verdiğin için teşekkürler mazda3barisss. Tabiki illa xenon diye bir takıntım yok ancak kullandığım arabamın farları bana sarı geliyor bunları değiştirmek istediğimden dolayı madem mercek var xenon niye sıkıntı oluyor ki diye çelişkiye düşmüştüm sizde açıkladınız bende araştırmamda karşılaştım ki otomatik far ayarından bahsediliyor ki muayenede sıkıntı çıkmaması için. İlk mesajımda da dediğim gibi bu konuların abc sindeyim daha. Pekii benim mevcut farlarımın merceğinin içinde halojen far var o zmn. O ampulün yerine halojen bir ampul taksam (örneğin osram night breaker gibi) elbette xenon kalitesiyle alakası olmayacağını biliyorum ancak xenon gibi muayenede sıkıntı oluşur mu bilemiyorum. Bu aralar farlarımı söktürüp temizletmek istiyorum içten üst kısımda matlaşma buğu gibi birşeyler var hazır bu işlem yapılırken ampülü de değiştirmek için soruyorum.

Osram night braker plus gibi ampulleri tercih edebilirsiniz muayenede hiç bir sıkıntı çıkarmaz .. forumda bir çok kişi kullanmakta fakat onların da 7 8 ay gibi hatta bazılarının daha kısa süre zarfında patlama gibi sorunları var .. orjinal sarı farlar yeteri kadar aydınlatmıyor gibi hisse düşmüyor değilim fakat dediğim gibi ya xenon ya osram yada orjinal sarıların daha güçlü ampullerini tercih edip seçimi yapmak .. xenon gerçekten çok net güzel montaj kaliteli bir marka örneğin phılıps takıp her muayene öncesi ampulleri söküp normal sarıları takmak ve muayene sonrası xenon a dönmek tamamen kullanıcıya kalmış birşey .. ama kim xenon taksa gerçekten görüş ve netlik açısından çok memnun kaldıklarını söylüyorlar ..

far temizliği hakkında bu linkteki belki biraz fikir verebilir ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

konuyla alakasız ama basit bir soru için yeni başlık açmayım dedim.

Uzun farı açamadık bir türlü otomatikle, yakın ve uzun arasında hiç fark yok. Xenon far takılı. Gözden kaçırdığımız farklı bir özellik-durum mu var ?

Selektör yaparken yanan uzun farı sabit yakmayı beceremedik. Basit bir şey de olsa bulunduğum yerdeki ustalarla uğraşmak istemiyorum. Merkezde işini hakkıyla yapanlara teslim edecem eğer sıkıntı varsa

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...