Jump to content

Mazda 626 Arabamdan Gelen Sesler

emoksis
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

selamlar. büyük bir hevesle kimin ne söylediğine aldırmadan 98 mazda 626 aldım;ama tabir caizse tam bir hayal kırıklığına uğradım. Almadan önce formları dolaştığımda konforlu bir araç olduğu vs. söylenmişti. (daha önce de nıssan prımera kullanmıştım. ) Prımeradan sonra motoru sağlam dır diyerek tercihimi yine Japondan yana kullandım ama günlerdir uykularım kaçıyor desem yeridir. Asfaltta giderken bile arac aşırı derecede sarsıntı yapıyor, konsoldan gelen plastik gıcırtılarını duymamak için müziği bangır bangır açıyorum. stabilize ve bozuk yollarda araba neredeyse dağılacak gibi oluyor. (20km hızda bile durum aynı). ustaya götürdüm, ön amortisörler iş yapmıyor, yağlı amortisör takmak lazım dedi.böylece araç sarsıntısını ve sesleri %60 azaltırız dedi. üzerindekiler KYB gazlı sistem ve daha 1 yıl önce değiştirilmiş, faturaları mevcut.

Lastikler kar tipi lassa 30 hava basıncı var.

Lastik ebatlar 195*60*15 Çelik jant

Ön düzendeki fişekler, arka z rotlar yeni değiştirilmiş. araç kazalı vs. değil.

kafayı yemeden yardım lütfen...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiklerden dolayı bu sesleri yapması muhtemel... Bir de; ön konsolu yolcu tarafından tutarak yukarıya doğru kaldırmaya çalışın, gevşeklik varsa çözüm yoluna gidin... Bu durum da ses yapar.

Bir yıllık amortisör sorun oluşturmaz, tabi arızalı üretilmediyse...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amortisörler 2013 Ocak ayında KYB tanesi 134 TL ye alınmış. Ustanın da söylediği gibi gerçekten de ön amortisör hiç esnemiyor. Yeniden değiştirsem mi diye bir araştırma yaptım, tanesini KYB (World Class Shock) 190 TL'y buldum. Arada bu kadar fark olması acaba üzerindeki amortisörler sahte mi diye düşündürmüyor değil. Aynı sorunları yaşayan başka üyeler yok mu?  Ayrıca bir lastiğin bu şekilde ses yapabileceğini zannetmiyorum; çünkü sarsıntı çok fazla arabada. (Tamircim bu şekilde bu araba hamile bir bayanı bindirsen doğurtur dedi :) o derece yani.Kim binerse aynı şeyi söylüyor.)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amortisörler 2013 Ocak ayında KYB tanesi 134 TL ye alınmış. Ustanın da söylediği gibi gerçekten de ön amortisör hiç esnemiyor. Yeniden değiştirsem mi diye bir araştırma yaptım, tanesini KYB (World Class Shock) 190 TL'y buldum. Arada bu kadar fark olması acaba üzerindeki amortisörler sahte mi diye düşündürmüyor değil. Aynı sorunları yaşayan başka üyeler yok mu?  Ayrıca bir lastiğin bu şekilde ses yapabileceğini zannetmiyorum; çünkü sarsıntı çok fazla arabada. (Tamircim bu şekilde bu araba hamile bir bayanı bindirsen doğurtur dedi :) o derece yani.Kim binerse aynı şeyi söylüyor.)

Tamircine güveniyorsan dediklerini yap, güvenmiyorsan başka ustalara da danış derim... Ayrıca; hamile bayanı da aracına alma ne olur ne olmaz... :D Mazda'nın durduk yere adı çıkmasın... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sen en ucuz ve basit olanıyla işe başla, normal lastiklere dönerek test yap... :)

Ben büyük ihtimal lastik ve hava basıncının yüksekliğidir diyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç göğsünü kontrol ettim. herhangi bir gevşeklik yok. Ön panelde plastik aksamlara bastırınca çatur çutur sesler geliyor. Yürüyünce bu sesler ayyuka çıkıyor tabi.Ön amortisörler hiç esnemiyor. Amortisörleri söktürüp gazını vs. kontrol ettirsem yeniden gaz bazılması ,tamiratı mümkün olur mu acaba?

Aynı sorunları arabasında yaşayan başka üyeler yok ya :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

veli abinin dediği gibi lastiklerden başla  hocam :) tahminimce amortisörler den kaynaklı bir sıkıntı kesin var..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oncelikle gecmis olsun. Kesinlikle lastikten olacagini zannetmiyorum.bende kar lastikleri vardi yeni söktüm.kar lastigi yumusaktir yuksek hizlarda dirilti yapar,ama stabilizede iyidir.sert amortisor esnemedigi icin arabayi hirpalayabilir.r mevsim lastik takarsaniz konfor.dahada dusecektir.. amortisore bakin bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Kafasında acaba mazda 626 alsam mı diye düşünenler varsa onlar için bir değerlendirme yapayım dedim.

daha önce toyota corolla, nıssan prımera, wwpolo kullanandım. şu an elimde 98 626 115 HP var. yaklaşık 5 aydır kullanıyorum. izlenimlerim:

1- Aracın performansı yeterli,koltuklar iyi. 120 hızlara çok rahat çıkarsınız.

2- yol tutuşu iyi.

3- motor gücü 2.0 olmasına rağmen yakıtı az. hatta 1,6 arabalar ile aynı ya da daha az yakar.

beğenmediğim yönleri:

1- süspansiyon sistemi çok sert(üzerinde KYB Exel-G var) bu durum konforu olmsuz yönde etkliyor. stabilize yola sakın girmeyin. araç dökülecekmiş gibi her tarafından ses geliyor. asfalt yolda bile zemindeki bozukluklar kabin içinde acayip derecede hissediliyor. kısacası konfor zayıf.

2- hız 100'ün üzerine çıkdığı zaman camlar açıksa uğultu dan durulmaz. birbirinle konuşmak için bağırmak gerekir.

3- parçası kolay bulunmaz. nette bile çok az. ciddi oranda pahalı. ( Ön tek amortisörü 190-300 arası değişir)

4- vites geçişleri çok sert.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

değiştirdim. hatta amortisörleri de değiştirdim ama bşuna masraf etmişim. değişen pek bir şey olmadı.

araç ön konsola izalosyon yaptıracağım. konya da bu işi temiz yapan tanıdığınız usta var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kyb gazlı amortisörleri bende 3 ay önce önlere taktırmıştım. Önceki yağlı tokicolar daha konforluydu ama ben araba virajda çok yattığı için kyb gazlı taktırdım. Sonuç olarak araba daha sert oldu ama virajlarda daha güvenli hale geldi. Yani ya konfordan yada güvenlikten ödün vermek gerekiyor.

Monreo yada tokico yağlı alırsan konfor sorunun çözülecektir sanırım. Birde lastik havalarıda önemli etken burda. Fazla hava basılırsa ve ince yanaksa süspansiyon sertleşir. Tersi durumda ise yumuşar.

Rüzgar ve yol sesi konusunda da sana hak veriyorum. Ama bu japonların ortak sorunuymuş kulllananların yorumlarından anladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lastik ebatları 195/60/15 . hava basıncı ise 30 ps yi geçmiyorm sert olmasın diye. benim için konfor daha önemli. amortisörleri yeni değiştirdim. orjinali kyb demişlerdi bana. kyb aldım. şimdi pişman oldum keşke takico alsaydım. sanırım lastik ebatlarını 185/65/15 yapsam, lastik çamurluğa sürter mi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

225/60/16 da yapsan sürtmez kurtarır ama bu konforu artırmaz zaten.

İçi çok ferah bir araç ama konfor odaklı değil özelliklede bozuk yollarda. Yumuşak amortisör ve yumuşak taze bir lastik dışında yapılacakta pek birşey yok açıkcası benim bildiğim. Sertliği beni rahatsız edecek düzeyde değil ama içeri ses alması uzun yolda rahatsız ediyor o ayrı tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yumuşak amortisör arıyorum. Kendisi kullanıp da bana tavsiye edebilecek bir arkadaş var mı? Takico yumuşak karakterli diyorlar ama  KYB ye göre durumu nedir? Kullanan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

konu biraz eskimiş ama geçen gün düpedüz üzerime süren adamdan kurtulmak için ki bişeylerle uğraşıyordu çok fena çukurlara çok sert girdim. öyle ki sanırım ön konsol gevşedi şimdi her cukurda mazgalda tıkırdayıp duruyor. ilk sorum bunu sıkmak mümkün mü? yerini bilen var mı?

ikincisi arabada asfaltta eskiden beri olsn bişey var, 100-120 ile giderken asfalt dalgalandığında girdiğim derin eğimli çukurlarda -nasıl tarif ederim bilemedim- araba uğuldayarak çıkıyor. sanki bilyelerde ya da her neyse bir sorun var gibi? ustama bi iki gösterdim yok dedi ama bence bir sorun var gibi. sebebi ne olabilir?

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

konu biraz eskimiş ama geçen gün düpedüz üzerime süren adamdan kurtulmak için ki bişeylerle uğraşıyordu çok fena çukurlara çok sert girdim. öyle ki sanırım ön konsol gevşedi şimdi her cukurda mazgalda tıkırdayıp duruyor. ilk sorum bunu sıkmak mümkün mü? yerini bilen var mı?

ikincisi arabada asfaltta eskiden beri olsn bişey var, 100-120 ile giderken asfalt dalgalandığında girdiğim derin eğimli çukurlarda -nasıl tarif ederim bilemedim- araba uğuldayarak çıkıyor. sanki bilyelerde ya da her neyse bir sorun var gibi? ustama bi iki gösterdim yok dedi ama bence bir sorun var gibi. sebebi ne olabilir?

teşekkürler

Araç Mazda 626 mı ? Sizin araç Mazda 2 diye biliyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...