Jump to content

Toyota Celica mı, Mazda RX-8 mi?

kıbrıslıı
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Öncelikle iyi bayramlar arkadaşlar

İyi bir araştırma yapmama rağmen bu rx8 in motorları bir müddet sonra öldüğünün kanaatıne vardım ne kadar iyide baksan max 150 bin km gittiklerini öğrendim ve değişim ise en az 3 bin euro oldugunu görmüş bulunmaktayım bu yüzden yeni araba seçimim

Toyota celıca 1.8 vvtl-i  2005 192 beygir

Rx8den vazgeçmem çok zor ki hala yatagıma yattgıımda düşünüyorum ama bugun aldıgım kararı sizle paylaşmak istedim

Sizce bu karar değişimi nasıl desteklersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşım;

Güzel ülkemin gelir düzeyine bakılacak olursa ve araştırmandan eminsen seninle fikirdarım. Fakat araştırmandan emin değil, maddi durumun da el veriyorsa RX-8 keyfi değişilmez bir şey.

RX-8 kullanıcıları ile telefonda ya da birebir görüş derim hocam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rx-8'in bu kadar kısa sürede motorunun bitmesi neden acaba?

ilanlardaki hemen hemen her aracın motoru ya değişmiş, yada revize edilmiş.

Motorun bu kadar kısa sürede bitmesi, 1.3  motorun 231 hp güç üretmesinden mi kaynaklanıyorki?

Mobilden gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vankel motor olduğundundandır belki , normal silindir ve pistonlu motordan çok farklı bir motor çünkü.

Sn Kıbrıslı  ne kadar süredir RX8 kullanıyosun bilemiyorum lakin birazda Toyota kullanmanın bir zararı yok , olmassa gene alırsın bi tane. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rx-8'in bu kadar kısa sürede motorunun bitmesi neden acaba?

ilanlardaki hemen hemen her aracın motoru ya değişmiş, yada revize edilmiş.

Motorun bu kadar kısa sürede bitmesi, 1.3  motorun 231 hp güç üretmesinden mi kaynaklanıyorki?

Mobilden gönderildi

Hakan bu soruyu senden duyduğum için yadırgadım. Çünkü aktif olarak, iyi takip ediyorsun forumu.

Forumda Wankel-RX-8 ile ilgili. Belgesel tadında öyle güzel konular var ki. Mustafa abinin tekrar ellerine ve emeklerine sağlık diyerek. Kendisini bu vesile ile anıp, kulaklarını çınlatıyorum. Sana tavsiyem ilk fırsatta o bölümde ki konulara bir göz gezdirmen. Eminim çok keyifle okuyacaksın.

Sağlıcakla kal. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakan bu soruyu senden duyduğum için yadırgadım. Çünkü aktif olarak, iyi takip ediyorsun forumu.

Forumda Wankel-RX-8 ile ilgili. Belgesel tadında öyle güzel konular var ki. Mustafa abinin tekrar ellerine ve emeklerine sağlık diyerek. Kendisini bu vesile ile anıp, kulaklarını çınlatıyorum. Sana tavsiyem ilk fırsatta o bölümde ki konulara bir göz gezdirmen. Eminim çok keyifle okuyacaksın.

Sağlıcakla kal. :)

:) :)

Abi anasayfaya düşen Rx-8 ile ilgili her konuyu inceliyorum, okuyorum. Farklı bir motora (vankel) sahip olduğunu biliyorum ama bu motorun çalışma prensibini anlatılan bir başlık görmemiştim. Rx-8 kategorisine girip bakayım abi ;)

Mobilden gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belirli bir yaş, deneyim ve bilgi birikiminden sonra bu konuyu tekrar tartışalım, şu an celica senin için daha mantıklı ;) Kıbrıs gibi bir yerde istediğin an değiştirebilirsin her türlü import orda çerez parasına satılıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Pardon yaşımla ne alakası var ?  Bu kadar bilgiliysenız paylaşın bizde bilgilenelim sezer bey konuyla ilgili yorummu yapıcaksınız yoksa benimi eleştiriceksiniz ?

iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sn kıbrıslıı toyotanın mantıklı olduğunu vede sebebini yazmış zaten sn sezar-323,  eleştri yapmamışki kendi tecrübesini ifade etmiş, bence haklı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kendi tecrübesi dediğiniz şey kulaktan dolma '' rotary motor x km gider sonra biter'' cümlesi ise ben de diyorum ki rotary motora iyi bakmadan, tam anlamıyla o motoru bilmeden anlamadan kullanmaktansa celica daha iyi diyorum. Herşey yeterince açık.

Rotary motorlar hakkında çok detaylı bilgi istersen kıbrıslı canım kardeşim, Tr ye geçtiğinde gel bir çayımı iç, ben kıbrısa feribotların kalktığı Taşucu limanındayım, beklerim ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

düşünüyorum oraya getırmeyı arabayı zaten ustunde oynamak için :))

Rotary motor hakkında birazcık bilgi verirmisniz peki yazıların dışında bir kullancı yorumu lütfen

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kıbrıslıı merhaba,

Bende bir Kıbrıslı olarak KKTC de senin düşüncelerin doğrultusunda yorumumu yapayım.

Sendeki RX-8 in sanıyorum R2. Ülkemizde (KKTC) biraz usta sıkıntısı var ve Celica konusunda seni düşündürten nokta tamamen bu.

Wankel için ise İlhan abi'nin de dediği gibi ansiklopedi gibi konularımız var forumumuzda, bir oku lütfen. Üzerine alınma lütfen ama insanlar (ki buna Wankel sürücülerin çoğu da dahil, çünkü sadece gazlamak için RX-8 alanlar ve arabasının Rotary olduğundan bir haber RX-8 sürücüleri de var), bu motorun prensiplerini, yağ kalınlığını, kompresyonlarını vs vs bilmiyorlar ve bu sebeple de "yahu bu wankel'in ömrü kısaymış" diyorlar...Bu ülke LPG li RX-8 dahi gördü diyim, sen anla :) Nasıl ki dizelin kullanım prensibi, arabayı stop etmeden bir süre rölantide bırak ve yüksek devir sür ise, Wankel'in de kendi prensipleri var. Lütfen şu Rotary / Wankel ön yargısı bitsin artık bu ülkede...

Celica için ise kötü araba demem ama son üretilen Celica'lar için evet kötü araba derim. Eğer gerçekten sürüş zevki istiyorsan bir Toyota'da hiç düşünme Celica alacaksan "94 GT-4 al.

Sonuç olarak Wankel'den şaşma ve bence RX-8 ini değiştireceksen, bence "05 Celica'ya vereceğin para ile, FD3S RX-7 al.

Not: Mağusa'da Japanese Express'ten Fuat ile görüştün mü sana numarasını vs iletmiştim. Yardımcı olmuştur umarım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuyu açan arkadaş "max. 150bin dayanıyor" gibi çok iddialı bir giriş yapmış ki güldüm, çünkü iddiası ülkedeki RX-8 kullanıcılarının 90% 'ına dayanarak yapılmış, yani RX-8'in özel bakım ve kullanımını bilmeyen 90%'a. 90% 'ı büyük çoğunluk babında sembolik rakam olarak verdim, belki 70% 'tir ya da 95% veya 2014'te ulaştığımız bilgi ve deneyimlerin sonucu 51% kılpayı çoğunluk.

RX-8 'e tam gerektiği gibi bakıp kullandın mı 1 Milyon KM'yi dahi görmek mümkün cunku Wankel, piston, sipop ve triger zincirli değil , son derece sade bir motor.  Ancak o sadeliğin karşılığında ayrıntılı bir bakım ve kullanım gerektiriyor, biraz dışına çık 150bin değil, 15bin'de bile motoru hurdaya ayırman mümkün. Bazen RX-8'i kalp, akciğer, pankreas gibi diyorum kötüye kullandın mı hemen ölüverir ancak iyi baktın mı bir ömür götürür.

Bu özel bakım ve kullanım sonrasında değil Toyota, Mercedes, Ferrari'den dahi üstün bir araba, bir tek fiyatı dışında :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Rotary motor 100k 150k gider diye bir durum yok aslında arkadaşlar ... Baktığınız zaman sert ve hızlı kullanılan bütün motorlar erken bitiyor.

Dexelia yağına, FL22 antifreeze, larını her zaman kontrol ederseniz, soğuk motorda ASLA gaza basmazsanız ve aracı yüksek devir kullanırsanız (evet yüksek devir) motor ömrünüz çok uzun oluyor.

Yurt dışında bir çok araç var 150K 180K millerde olan ve sorunsuz olarak çalışan.

Dediğim gibi motor aslında sağlam bir motor ancak güzel bir kız kadar nazlı :) Ona iyi bakmanız ve sevmeniz gerekiyor. Siz onu severseniz oda sizi sever yolda bırakmaz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...