findori

2. Nesil Mazda3 Ön konsoldan Gelen Ses

Forumda araştırdım ama tam olarak aradığım cevabı bulamadım o yüzden yeni konu açıyorum. Aracı aldığımdan beri göğüslükten bir ses geliyor (Aracı 25 binde almıştım şu an 35bin kmde).

İlk defa sesi aracı aldıktan sonraki gün otobanda giderken duymuştum. Dızzzz şeklinde bir sesti. Hava üfleyen deliklerin olduğu kısma bastırdığım zaman geçmişti. Bu ses yine ara sıra çıkıyordu ortaya ve yine deliklerin olduğu kısma bastırarak ya da üflenen hava miktarının şiddetini ayarlayan düğmelerle oynadığım zaman geçiyordu.

30 bin bakımına mazda damlaya gittiğimde bu sorunu dile getirdim. fanların olduğu kısmı söktüler sünger koydular yanlış hatırlamıyorsam ama sorun yine geçmemişti ama alışmıştım artık ve en azından sesin nerden geldiğni biliyordum.

Geçen hafta uzun yola çıktım. Yine dızzzz şeklinde bir ses geliyordu ön konsoldan. Elimle bastırdım fanlarla ancak ses geçmedi. Bu sırada klima da açıktı. Klimayı kapattım ses kesildi ancak bir 30 sn sonra falan. Tekrar klimayı açtığımda ses hemen ortaya çıkmıyor. Rastgele çıkıyor. Gaza basıp deviri yükselttiğim zaman ses kesilebiliyor. Ama kesinlikle klimayla bir ilgisi olduğunu düşünüyorum ve bu ses çok canımı sıkıyor. O ses çıktığı zaman tüm dikkatimi oraya veriyorum ve beni deli ediyor  :kafa:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Forumda daha önce görmüştüm, ön konsoldan gelen sesle ilgili bir çözüm pdf si vardı. Onu bulamıyorum. Onu bilen var mı acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğin pdf yi bilmiyorum ama ben deneme yanılma yöntemiyle (servisteki ustayla birlikte) gelen sesin köküne indim ve yok ettim. Ses çok yanıltıcı olabiliyor. Mesela benim sol cam ve kapı aralığından geliyor gibi görünüyordu ama dikiz aynasındaki aparattan geliyormuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğin pdf yi bilmiyorum ama ben deneme yanılma yöntemiyle (servisteki ustayla birlikte) gelen sesin köküne indim ve yok ettim. Ses çok yanıltıcı olabiliyor. Mesela benim sol cam ve kapı aralığından geliyor gibi görünüyordu ama dikiz aynasındaki aparattan geliyormuş.

Ses camlar kapalı, klima açıkken ve uzun yoldayken çıkıyor. Belki şehir içinde giderken de çıkıyor ama camlar açık olduğu için genelde o sesi duymuyorum. Bakıma götürdüğümde bir daha söyleyim ustaya en iyisi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ses havalandırma bölümünden geliyor ise havalandırma yönlerini değiştirmeyi deneyin, direkt sürücüye değil, ön cama ve ayaklara gibi...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bendeki sesi de camlar ve müzik  kapalıyken duyuyordum tiz bir cızırtıydı ve araç 2 bin devire çıktığında geliyordu. Aracın hareket etmesine gerek yoktu durduğu yerde de aracı 2bin devire çıkardığımda sesi duyuyordum. Üst mesajımda bahsetmiş olduğım yere bak. Kalorifer havalandırmalarına bak, yolcu ve senin tarafında ayaklarımızı uzattığımız yerde kapak gibi bişey var o sıkılaşmamış olabilir ona da bak

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ses havalandırma bölümünden geliyor ise havalandırma yönlerini değiştirmeyi deneyin, direkt sürücüye değil, ön cama ve ayaklara gibi...

onları denedim ama kesilmedi ses

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

http://www.mazdaclubtr.com/32087/2012-mazda-3-dizel-cozulemeyen-tikirti-problemi/msg525461/#msg525461

Bu konu benim konu bir bak ıstersen bana aynı problem miş gibi geldi.

Evet baya benimkine benzer bir sorun. Benden gelen sesin de motor devriyle bir alakası var gibi. Örneğin cruse kontrol açıkken araç hep aynı devirde olduğu için ses çıkmaya başladığında geçmiyor. Ama ben gaza basıp hızlandığımda, yani devri yükselttiğimde ses gidiyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

onları denedim ama kesilmedi ses

Sesin nedeni araçlardaki titreşimlerin bir şeyleri gevşetmesidir genellikle ve çaresi ise kaynağının bulunmasıyla sıkılaştırma yapılması .... Motor devri ile olan bağlantısıda bu olabilir, farklı devirlerde farklı titreşim olur ,umarım tez zamanda bulursunuz yerini...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu aralar şehir içinde kullandığım için aracı kontrol edemiyorum sesi. Kısa süreli de olsa otobana çıktığımda camları ve müziği kapatıp klimayı açtığımda da ses çıkmıyor. Dişçiye gitmek üzereyken diş ağrısının geçmesi gibi  :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugün Damla Mazda ya gittim ve sonunda ön konsoldan gelen ses kesildi  :)

Yakıt tüketiminin gösterildiği ekranın hemen altındaki yerden geliormuş ses. Usta orayı söktü ve izolasyonunu sağladı. Ancak başka yerden yine ses geliyordu 2000 deviri biraz geçince. O ses ise torpidonun altındaki plastik aksamdan geliyormuş. Usta onu da söküp izolasyonunu sağladı. Şu an gayet iyi mazdam  :nazar:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.