ali gb

Performans Distributor D.U.I

Slm.

Bu konuyu forumda bulamadım.

nette gezinirken buldum. biraz pahalı ama hem performans hemde yakıt konusunda baya tatmin edici sonuçlar veriyormuş. alıntıyı paylaşıyorum...

"    DUI yi almaya karar verdikten sonra macera başladı, hemen piyasa araştırması yaptım, ürünü adı ile arayınca Amerikancı tabir edilen parça tedarikçilerinin bu ürünü çok da iyi tanıdıkları satışını da yaptıklarını anladım, zira bu ürün sadece CJ için değil özellikle USA menşei li bir çok araçta yoğun olarak kullanılıyor DRAG için hazırlanan ya da OFFROAD için yarışacak  araçlar için ilave birkaç  ürün ile alınıp satılıyor, birkaç yer ile görüştüm, burada firma adı yazmak istemiyorum

DUI için istenen fiyat ortalama 300,00 usd, montajı da satışı yapan firmanın yönlendirdiği bir yere yaptırırsanız (laf arasında bu işin hassas bir iş olduğu, bilen birilerinin yapması gerektiği vs. vs. anlatılıyor) 80,00 usd civarı da o tutuyor.

Şimdi kızmasın bu “Amerikancı” abiler, tamam ticaret, para da kazanmak lazım ama insaf yahu, özetle benim istediğim ürün onlarda var ama onların istediği para bende yok, ben onların müşteri profiline uymadım, uyamadım.

Almam lazım bu ürünü kafaya taktım, acaba USA dan bu ürünü nasıl alırım, nasıl getiririm hesapları yapmaya başladım, bu aşamada sorun şu oldu, bu ürün oto yedek parçası kategorisinde olduğu için satın aldıktan sonra Türkiye ye girişi için bazı özel işlemler gerekiyor, kağıt, kürek işleri, gümrük beyannamesi, ilave masraflar, risk vs. ürün resmen ithal edilecek.Ürünü almak sorun değil, parasını ödedin mi mal bir şekilde geliyor ama Türkiye ye sokmak ayrı bir dert. Bu konuda epeyce araştırma, hesap kitap yaptım, aşağıda bunu da paylaşacağım.

Alternatif ararken yeğenim sevgili Enes in 2 aylık bir süre için USA seyahati gündeme geldi, hem de ilaç gibi geldi, gideceği yer Miami, Tampa, tamam dedim, Enes alır gelirken de yanında getirir, buji ve buji kablosu ihtiyacını buradan çözer  araca takarım, aynen de öyle oldu, Enes USA ya gitti, ürünü aldı, iki ay sonra yani 2012 nin Ekim ayında gelirken de yanında getirdi, bende araca taktım.

DENEYİMLERİM

Ben bu ürünü 2012 Kasım başında takıp kullanmaya başladım, yaklaşık üç aydır da kullanıyorum, iyice emin olmadan paylaşmak istemedim, benim tespit ettiğim faydaları şunlar oldu.

1- İlk çalıştırma performansı %60 iyileşti

2- başımın belası su geçişleri %70 iyileşti

3- yakıt performansı %20 iyileşti (ben daha önce elektronik ateşleme kullanmıyordum,  bu kıyaslamayı endüksiyon bobini, tevzii makarası, platin, meksefe, buji kablosu ve bujilerdeki değişiklikten sonra tespit ettim)

4- aracın performansı %20 arttı

Muhtemel birileri kızacak;

bu ürüne değerinin 3-5 katı fiyat söyleyip çoğunluğun almasına engel olanlar

ya da

değerinin 3-5 katı fazlasına düşük kalite ürünleri satanlar

Benim kişisel yorumun piyasada elektronik ateşleme adı altında satılan ürünleri alırken iyi kıyaslama yapılması, hele ki düşük kalite ürünlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş elektronik ateşleme taklidi yapan malzemelerden uzak durulması şeklinde, ya aracı standart hali ile kullanmalı ya da almışken bu tarz bir ürün alınmalı,

ben bende olanı paylaştım tercih size kalmış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yanlış bilmiyosam bu parça ateşleme sistemi elektronik değil mekanik olan araçlar için, anlamadım tam olarak, elektronik olanlarda distiribütör zaten yok direk her bujinin kendi bobini var bahsi gecen performans artışlarıda bir muaama,  su geçişi ne demek ???

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yanlış bilmiyosam bu parça ateşleme sistemi elektronik değil mekanik olan araçlar için, anlamadım tam olarak, elektronik olanlarda distiribütör zaten yok direk her bujinin kendi bobini var bahsi gecen performans artışlarıda bir muaama,  su geçişi ne demek ???

Distributor su alıyorsa offRoad arazide. bu distributor almıyordur. benim arac için olmayabilir dediler. zaten benimkinde distributor var, nasıl olmaz ki?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Senin aracının ateşlemesi zaten elektronik sayılır, benim arabamınki makaniktir, demem oki , senin aracında ECU var ve tüm ateşleme ve diğer yakıt sistemini kontrol ediyor, tamamen elektroniklerde yazdığım gibi distirbütör yoktur, direk bobin bujiye atşeleme gönderir, bizim arabalar o sisteme dönüştürülebilir ama nasıl ne maliyetle bilemiyorum, değmez zaten,  distirbütöründe görevi gelen ateşlemeyi bujilere dağıtmaktır, bahsettiğin ekipmanın amacını veya işlevini kavrayamadım, açıkçası.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Senin aracının ateşlemesi zaten elektronik sayılır, benim arabamınki makaniktir, demem oki , senin aracında ECU var ve tüm ateşleme ve diğer yakıt sistemini kontrol ediyor, tamamen elektroniklerde yazdığım gibi distirbütör yoktur, direk bobin bujiye atşeleme gönderir, bizim arabalar o sisteme dönüştürülebilir ama nasıl ne maliyetle bilemiyorum, değmez zaten,  distirbütöründe görevi gelen ateşlemeyi bujilere dağıtmaktır, bahsettiğin ekipmanın amacını veya işlevini kavrayamadım, açıkçası.

biraz maliyetli, orası doğru. bunu alacağımıza 4 tırnak buji alırız daha iyi :)

peşimde plmadığım iş yok ki sezer gardaşşşşş ;)

Yine neyin peşindesin Ali :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yeminle aklımdan sen geçiyodun ali çoktandır ilginç bi konu açmadı foruma giriyimde bi yoklayım diyordum sayfa bi açıldı aman tanrım didim :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yeminle aklımdan sen geçiyodun ali çoktandır ilginç bi konu açmadı foruma giriyimde bi yoklayım diyordum sayfa bi açıldı aman tanrım didim :D

Teşekkürler kardeş ;) forumu götüren zaten benim açtığım ilginç konular :D

teşekküre gerek yok görevimiz  :hi::D

kardeş şu marşa bağlanan sesi halledelim bi ara ya, garage cılar anlamıyor...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.