arabalar

3. Nesil Mazda 3 Mini Stepne

Bu konuda 42 ileti var

Bizim yaş gurubumuzdaki sürücüler genellikle, kullandıkları araçta stepne olmadığında rahatsızlık duyarlar. Yeni Mazda 3 Sedan da stepne yok. Bunun yerine tamir kiti var. Tamir kiti ile yapılabilecek müdahaleler ise sınırlı. Yanakta yırtılma yada deliğin 3-4 mm den fazla olması durumunda kit faydasız. Dolayısı ile bir stepne ihtiyacı hissettim ve mini stepnelerden bir adet edindim. Fiyatı 240 TL.  (AJS Mini stepe 16 inch alüminyum) Ölçülendirmesi ise 5x114 olarak tanımlanıyor. 5 bijon sayısını 114 ise komşu iki cıvata yatağının merkezleri arasındaki mesafenin mm cinsinden ölçüsü olsa gerek. mini stepne en fazla 70 km/ saat seyir hızı ile en yakın servis noktasına kadar aracı güvenli şekilde sürmenizi sağlıyor. Sanayide kolaylıkla bulunmayan bu mini stepneyi, Ankarada, İstanbul yolu üzerinde sincan yol ayrılımdaki Metro Gross marketten satın aldım. ayrıca bir adet kriko da edinmek isterseniz onun fiyatı da 38 TL.  Bilginize.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu mini stepneler normal , stepnesi olan arabalara da lazım, simit depo lpg kullanan benim gibi kullanıcılar ihtiyaç duyabilir lakin tam anlamıyla kazık bir fiyat , bakınız benm arabamın üstündeki orjinal lastik ebatında bir sıfır lastik 90 tl çıkma bir teneke jantta 50 tl olsun  140 tl olur yani sıfır orjinla stepne daha hesaplıya geliyor, aanlayacağınız maliyetinden kat kat fazlaya millete satıyolar tabii esprisi küçük olması ama,  fiyatı çok pahalı ben stepneyi eve bıraktım stepnesiz geziyorum.

Anarchist bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tamir kiti de bir yere kadar. Bence doğru karar vermişsiniz stepne alarak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bagajdaki kaplamanın altında bulunan ve tamir kitine de haznelik yapmakta olan şekillendirilmiş strafor kalıbı tümüyle kaldırdım ve ondan boşalan dairesel boşluğa, yukarıda söz ettiğim stepneyi koydum. Kaplamayı tekrar yerleştirdiğimde mini stepnenin taban genişliği dar olduğundan dolayı tam oturdu ve bir yükseklik farkı oluşturmadı. Böylelikle bagajı açınca ortalıkta başıboş görünen stepne de yerini bulmuş oldu. Valizler için fiziksel bir engel yok ve bagaj yeniden tüm hacmiyle kullanılır hale geldi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tam olarak anlamadım zaten orjinallinde stepne bırakılacak yer belli değilmiydiki, yeni stepne yeri yokmu yeni mazdalarda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Stepne yeri yok. o bölgeye bölmeli bir strafor kalıp konmuş. içerisinde sadece tamir kiti ve diğer küçük hacimler bulunuyor. ama bunu tümüyle çıkartınca, mini stepne yerleşebildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çukura girip lastik yanağı yarınca yaşadığım çaresizlikten sonra bu güzel fikir...

arabalar bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herhangi bir yere sabitlenmemesine rağmen sarsıntı sesi de çıkmıyor.

Selamlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

en iyisi kaliteli bir kompresör edineyim ben...ne ben ne de eşim bu tamir kitini kullanamayız sanırım...belki pek çok arkadaşımda aynı şeyi düşünmüştür...

h_sahin bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

en iyisi kaliteli bir kompresör edineyim ben...ne ben ne de eşim bu tamir kitini kullanamayız sanırım...belki pek çok arkadaşımda aynı şeyi düşünmüştür...

Kompresör aracla birlikte satın alırken geliyor zaten, kullandınızmı memnun kalmadınızmı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İnce stepnenizin göbek çapının aracınıza uygun olduğuna dikkat ediniz.

Yada bir kere deneyin.

50-60 psi hava basmayi da unutmayın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhabalar , bir kaç gündür mini stepne arayışı içerisindeyim neredeyse bütün internet sitelerinde 275 tl tek , set hali ise 350 ve üstü fiyatlarda gördüm. Ancak http://www.lastiksepeti.com/MINISTEPNE,PR-1134.html sitesinde 300 tl'ye set buldum ve müşteri hizmetleri ile chat ortamında konuştuğumda ellerinde 5x114 olduğunu ve gün içerisinde gönderebileceklerini söyledi. Teyit amaçlı telefon ettiğimde ise telefonlar açılmadı. :) Yani kısaca güvenemedim almaya lastiksepeti.com'dan.

Set almayıp tek tek hepsini de alabilirsin diyen arkadaşlar olacaktır aramızda  ben de farkındayım durumun, 330 tl civarı bir fiyata halledebiliyorum bu işi :) ama set halinde derli toplu durması cezbettti beni.

Daha önce bu siteden alışveriş yapan var mıdır aramızda? 

Olmadı http://urun.n11.com/oto-lastik/5x114-mini-stepne-ince-yedek-lastik-P69762222 n11 den sipariş vereceğim, 20 tl de indirim var bu ara

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

power yada  reflex ikisine de uyar mı bu lastik biri 16 biri 18 jant ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

power yada  reflex ikisine de uyar mı bu lastik biri 16 biri 18 jant ?

Evet uyar, önemli olan bijon sayısı ve bijon yuvaları arasındaki mesafedir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

3 nesil mazda3 için mini stepne lastik almayı düşünüyorum uygun fiyata alan var mı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhabalar Arkadaşlar. Sizlere biraz sorum olacak.

Ben stepne almayı düşünüyorum. Aracım power yani 18 inç. Forum da gezindim biraz, arkadaşlar mini stepne almış fakat incelediğimde mini stepne 16 inç. İnternette alışveriş sitelerine baktım, mini stepne'nin 18 inç olanını da bulamadım. 16 inç uyarmı acaba ? 3 lastik 18 inç iken patlayan tekerin yerine takılan 16 inç bir sıkıntı yaratır mı ? Rot balans vs ayarlarını bozar mı ? Mini stepne ile ilgili alışveriş sitelerine baktığımda, bijon aralığı falan diyor, benim arabanın bijon aralığını nereden öğrenebiliirim? Son olarak ta şunu soracam diyelim ki mini stepne aldık ve bagajda ki köpüğü çıkardık stepne tam oturdu o bölmeye (alan arkadaşlar köpük çıkınca tam oturuyor yazmışlar) O bölmede bir delik var, acaba bir vidayla falan mini stepne oraya sabitlenebiliyor mu ? Çünkü bagaj da öyle bir vida yok.

Teşekkür ederim hepinize , hoşçakalın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@takeri7 Bijon araligi 5 x 114.3.  16 inch sorun olmaz, adi ustunde mini stepne. Cok uzun sure kullanmadikca bir sorun yaratmaz. Amac lastigi tamir ettirene kadar idare etmesi. Ayrica mini stepne belli bir hizin ustune cikmasi tavsiye edilmiyor (70-80 km civari olmasi gerek). 

Turkiye'deki Mazda 3 modellerin hic birinde mi yok stepne? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Canuck :

@takeri7 Bijon araligi 5 x 114.3.  16 inch sorun olmaz, adi ustunde mini stepne. Cok uzun sure kullanmadikca bir sorun yaratmaz. Amac lastigi tamir ettirene kadar idare etmesi. Ayrica mini stepne belli bir hizin ustune cikmasi tavsiye edilmiyor (70-80 km civari olmasi gerek). 

Turkiye'deki Mazda 3 modellerin hic birinde mi yok stepne?

Sanırım yok, stepne yerine bir tüp veriliyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.