Jump to content

Mazda MX-5 ND Barselona Tanıtımı

godless commie
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bir süredir bu foruma yazamadım.

Eşeklik bende.

Ama, bu sefer yazacak güzel şeyler var...

Geçtiğimiz hafta sonu, MX-5'in 25. doğum günü ve 4. nesil ND modelin tanıtım şenlikleri kapsamında Barcelona'ya davet edildim. (Teşekkürler Mazda Türkiye)

Kalktım gittim tabi.

Evet, fotoğraf da çektim, ancak lütfen o fotoğrafları çekerken minik bir savaş verdiğimi hatırlatayım. Dar alanda kısa dirsek hareketleri kaliteli fotoğraf çekimine pek izin veremiyor maalesef.

Haa, bir de, aracı "kullandım". O faslın da fotoğrafı var..

Değinmem gereken birkaç nokta var bu arada:

(Mazda yetkilileri ve tasarımdan sorumlu mühendisler ile oldukça muhabbet ettim. Adamlardan bilgi almak deveye hendek atlatmaktan daha zordu. "Net bilgi veremeyiz" lafı pek popülerdi.)

* Araç için birden fazla hardtop seçeneği olacak gibi. İngiliz mühendis ağzından kaçırdı.

* Araç satışa sunulduğunda lastik ebatları değişebilir.

* Diferansiyel limited slip olacak.

* Araçta ayarlanabilir viraj demiri bağlantıları olacak. (Preload için önemli)

* Motorda trigger kayışı yerine zincir olacak. 

* 4x100 4 bijon sistemi kesinlikle korunacak, değişmeyecek.

* 15" ve 16" jant sunulabilecek. 17" olmayacak dendi bana. Ancak, ABD'de yapılan tanıtımdaki araçta ise  17" jant olduğunu biliyorum.

* Mazda'nın farklı pazarlardaki vergi seviyelerine bakarak model sunumu yapma ihtimali var.

* Araç satışa sunulmadan önce bir test sürüşü programı yapılacak. Bunun için seçilen şanslı vatandaşlar bu etkinliklere davet edilecek. Barcelona'da bu amaçla bir çekiliş yapıldı. (Adım okunmadı)

Uzatmayalım, fotoğraflara geçelim...

attachment.php?attachmentid=122723&dateline=1410189563

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın milyon tane fotoğrafı zaten ortalıkta.. 

Benim niyetim aslında benim için önemli olan kısımları belgelemekti. 

Çok konuşulan EPAS elektrik destekli direksiyon sistemi:

attachment.php?attachmentid=122725&dateline=1410190337

Laf aramızda, ben bu sistemi kendi aracıma 1.5 - 2 yıl kadar önce yapmıştım zaten..

Buyrun:

http://www.miataturbo.net/general-miata-chat-9/electrons-vs-molecules-electric-power-steering-conversion-72689/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor ve aktarma sisteminin geri kalanı:

attachment.php?attachmentid=122768&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122769&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122770&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122771&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122772&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122773&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122774&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122775&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122776&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122777&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122778&dateline=1410191031

attachment.php?attachmentid=122779&dateline=1410191031

Oradaki sorumlu mühendise (tasarım şefi idi kendisi) PPF'in şanzımana bağlandığı noktalarda içinden civata geçen deliklere çelik gömlek çakılıp çakılmayacağını sordum.

Sorduğum soruya hem çok şaşırdı, hem de çok memnun oldu.

Kendilerinin de uzun vadede birtakım ayarsızlık sorunları yaşadıklarından bahsetti. Aluminyum zamanla aşınınca PPF "sarkabiliyor". Bu da, özellikle dönüşlerde diferansiyelden ses gelmesine neden olabiliyor.

Bu bahsettiğim aşınma özellikle debriyaj değişimi gibi nedenler ile PPF sökülüp takıldığında yerine milimetrik olarak monte edilememesi sonucunu da doğurabiliyor.

Bu da böyle bir anım işte. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracı "kullandım" dedim ya, maalesef bu kadar olabildi..

Ortalık tenhalaştığında rica edip şasenin sergilendiği platforma çıktım. İzin vermelerine de çok şaşırdım aslında.

attachment.php?attachmentid=122781&dateline=1410191242

attachment.php?attachmentid=122780&dateline=1410191242

Yapmadı demeyin, işte kanıtı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaşım için teşekkürler, sizin gibi teknik açıdan dolu birinin orda tüm mazda adına bulunması gerçekten güzel, broşür düzeyinde bilgi seviyesine sahip biri gitseydi sizin gibi detaylı multi link süspansiyon vs detayı yerine sadece dıştan 2-3 foto çeker gelirdi ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ayrıntılı resimler için teşekkürler Hakan Abi, aracın ne kadar teknik bir alt yapıda olduğunu görebiliyoruz böylelikle, geriye bir tek motor sesini dinlemek kaldı, hearders nasıl bir ses veriyor acaba merak ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakan abi merhaba,

2011-Aralık'tan sonra, tekrar aramıza hoş geldin. İsmini, namını duyduk fakat bir türlü forumda online görmek nasip olmamıştı. Bu mesajda bu arada ikinci bir tanışma mesajı gibi oldu. :D

Forumda kalıcı ve katılımcı olman dileği ile. O güzel deneyim, tecrübe ve ve bilgilerini. Tekrardan bizlerle paylaşman dileği ile.

Sevgiler, saygılar..Esenlikler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ellerine sağlık Hakan Abi,

Burada bir kez daha Mazda'yı neden sevdiğimi anladım. Diğer markalarda ( özellikle VW grubunda ) çokça rastladığımız tutucu yaklaşımı sergilemediği için seviyorum.

Oldukça tutucu sayılabilecek bir hayran kitlesine sahip olan Mazda MX-5 de bile bu şekilde bir değişimi göze alabilecek kadar cesurlar.

Telefonda da konuştuğumuz gibi fotoğraflardan edinilebilecek fikir sınırlı. Aracın gözle görülüp dokunulması sonucu fikirlerin değişeceğine inanıyorum ki ben görmeden bile beğendim.

Evet amblem dışında eskiden pek eser yok belki ama Mustafa Abi'nin zamanında dediği gibi ticari kaygılarla standart bir şasenin üzerine oturtulmuş spor görünümlü bir araç üretmemiş Mazda.. Safkan bir spor araba olarak karşımıza çıkıyor Mazda MX-5 ki bu da onu karşılaştırılacağı bir çok araçtan farklılaştırıyor.

Belki ülkemize çok sportif motor seçenekleri ile gelmeyecek ama eminim geldiğinde  sadece görünümü ile bile ciddi ilgi odağı olacaktır.

Motor seçenekleri konusunda bir bilgi var mıydı Hakan Abi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiçbir yerde bulamayacağımız bu güzel fotoğraflar ve bilgiler için teşekkürler Hakan Bey. Bahsetmediğiniz tek şey, sizin yorumunuz. Nasıl hoşunuza gitti mi bu keskin değişiklikler yapılan MX-5?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

"Net Bilgi Veremeyiz" den sen de baya etkilenmişsin abi :D Atmosferiklerin hacimleri konusunda bilgi geldi mi hiç ?

Bu arada bülten yayınlanmış, Mazda MX-5 Ekim ayında Paris'te düzenlenecek olan Otomobil Fuarında görücüye çıkacakmış. Şimdi net bilgi olmasa bile o zamana sanırım daha net bilgiler gelir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hacim konusunda sadece spekülasyon var hacım.

1.5 ve 2.0 seçenekleri olacağı söyleniyor, o kadar.

(Bu arada, benim velet de artık 1.834 değil. 1.920 civarı.)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda Türkiye, kimin gideceğini bize sorarak çok doğru bir iş yaptı :) Burak abi'de Hakan abi ile doğru tercih yaptı. Ben de Mazda'cı olarak acayip doğru bir iş yaptım :) Buradaki tek yanlış Terim'in volkan'ı oynatmaması oldu sanırım :)

Mx-5'in Türkiye'deki yaşamı bence 1.5 motor ile gelip gelmemesinde yatıyor. Dünyada en çok tercih edilen roadster olma yolunda gidiyor. Türkiye'de bütün markalar küçülürken Mazda her aracında büyüme yaşayabilir 1.5 ile gelirse. Mx-5'in altyapısı, benim hakkını veremeyeceğim bir teknoloji barındırıyor galiba. Şeytan ayrıntıda gizlidir, mx'ler de yeni küçük şeytan olabilirler:)

Hakan abi'yi hayali kesmemiş yalnız. çok üzgün görünüyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...