tawsiye

LPG Gaz Kesici Filtre Değişim Beyin Temizliği Filtre Kirlenmesini Geçiktirmek.

LPG Gaz Kesici Filtre Değişim Beyin Temizliği Filtre Kirlenmesini Geçiktirmek.

Karbüratörlü araçlar için geçerli olmakla beraber sıralı sistem içinde bazı noktalarda istifade edebilirsiniz.

Öncelikle Yaşadığım olayı anlatayım uzun seyahetler dışında pek fullemem depoyu yanlış birşey günün birinde benzinde istasyona girip 30TL LPG alıp istasyondan ayrılıp benzinden gaza geçmeyen 2-3 sefer denemeye rağmen gaz sisteminde arıza geçişte gelmesi gereken tık sesi yoktu benzin istasyonu her zaman gittiğim yer.

Doğru gazcının yolunu tuttum.Benzinden Gaza geçmediğini kösülüp kaldığını ama benzine geçmede ve tık sesinde problem olmadığını anlattım.1 Dk içinde sorun düzeldi nedir hikmeti bunun soruna sistem elektriksel yüke binmiş beyinde arızalı beyinle beraber LPG Gaz Kesicinin değişmesi gerek bu araba yolda bırakabilir dikkat etmeniz gerek iyice işkillendim. Sen LPG GAZ KESİCİ tak lavoto varmı yok. Atiker şıkkından başka birşeyde yoktu işede geç kalma durumu var. Eğer gazda yolda kalırsam benzine alır gelir beyinede el attırız dedim çıktım. Montaj sonrası gaz kaçağı kontrolünüde yaptırdım öyle ayrıldım.

Aracın MOTOR Aksamını performansını ömrünü düşünüyorsak şöyle örnek vereyim;

"Evde biten veya bitmek üzere olan tüpümüz sallandığında ses duyarmıyız EVET dimi"

Burda TÜP LPG TANKIMIZ oluyor her minimum yukleme dipte kalan tortunun yeterli basınç sıkıştırma olmamasından dolayı ordan oraya çalkalınırken hoooop sistemden geçip filtreye ve hatta diğer aksamlara gitmesine sebep oluyor. Bu tortu metal tozları taşıma yapan araçlar bekleme dolum istasyonları bizim tankımızın zamanla aşınmasından ondan ona geçiyor TANK SİSTEMİ Montajı yapılırken içine mıknatıs atarlar neden gerekli bu yüzden fakat ne kadar yeterli bunu sormalıyız veya ne zamana kadar yeterli iş görecek o mıknatıs 2 senede 1 tank temizliğini yaptırabilirmiyiz nasıl yaparız?

Resimde mevcut eski gaz kesici filtreme tanktan gazla beraber gelen tortu yığınları.

Bu resimde Sarı yıldızla işaretlediğim noktaları öncesinde balata fren temizleyici sprey toz kir pas krozyon oksitlenme fırçalayıp gerekirse telleme veya soketleri değişim yapıp sonrasında kontak spreyi ile her kışa girişte yapmanızda fayda var.

NbDW1P.jpg

Bu tortu tankların depolama ve sevkiyattaki istasyonlar hangi malzemeden ve motor çalışma sıcaklığında eriyebilcek kapasitedemi kaldiki mazotun hileli benzinin hileli olduğunu gazın tortusuz vede parfüm gazı olanını anlayabilme imkanımız vardıda bizmi yapmadık önlem almak yapamıyorsak en azından hurda hoparlorlerımızın arka kısımlarındakı mıknatıslarını alıp veya sırf bu amaca yonelık ılla tankın ıcıne atılan mıknatısla yetinmeyelim. Dışardan LPG tankının alt zeminin çeşitli noktalarına mıknatıs koyma tanktan zamanla çoğalan pisliğin motora gitmesini engelleriz. Ama şamandra göstergesine etkisi olurmu o tartışılır.

Dışardan tank cevresine ilave mıknatıs konumlandırmak ne sıkıntı yaratır?

Otomatik Şanzımanlardaki mıknatıs içerde onca yağın basıncın içinde görev görüyorken biz tankın dışına ilave mıknatısla en azından tank temizliğini yaptırana kadar motora ve diğer gaz ekipmanlarına bu tortuları göndermeme konusunda yapılabilirmi yapılamazmı fikir alış verişinde bulunalım.

Gelelim beyin bakımına bir kullanıcı olarak yapmamız gereken gaz ayarınızı bozmaz ben yaptım kontrolunu yaptırdım değerler aynıydı.

lzZ9QX.jpg

Buda örnek şimdi beyin dediğimiz yapı tasarımlar Universaldir hemen hemen birbirlerine benzer bazıları tasarım konusunda geleceği göremedikleri için pisliğin akıp gidecek bir yüzeye sahip beyin yapamazlar tutunma çoğaldığı yerde sertleşme ve kalıcılık baş gösterir zamanla çöp olur beyin.

Bazı balata spreyleri uçları uzatmalı olur kesınlıkle 3cmden fazla içeri girmeyin diyafram çeşitli mekanizmalara zarar verebilirsiniz ben dışardan püskürttüm içini boşattıktan sonra gayette temiz oldu. 5-10dk da varsa kalan kostik veya sprey kalıntısı suzulmesını bekleyın.

1000km sonra tekrar yapın. Sonra her 10binde bir yeter.

file.php?id=5349

O yüzden benim Beyin arızalanırsa Mimgas,Voltran,Platinca alırım neden tasarımları benziyor diye. Hatta Kesici hoşuma gitmedi ADELSA ile ilerde değiştirebilirim.

Bu yazdıklarım benim şahşıma ait iletilerimdir. Her uygulamadan farklı sonuçlar doğabilir doğru veya yanlış eksikleri beraber tamamlayalım yanlışlarıda yapmayalım.

Ama kötü sonuçlardanda birbirimizi meshul tutmayalım. Kiminin parası kiminin duası kiminin tavsiyesi hadi hayırlısı kazasız belasız günler kaçak testini her gaz müdahalesi sonrası yaptırın güvenliği ön planda tutalım her işimizde.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben de geçen ay rastgele gaz kesme valfini söktüm, içinden artık simsiyah ve büzüşmüş bir filtre çıktı hemen değiştirdim, her 20 bin km de değişmesinde fayda var aslında...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sizede geçmiş olsun sıralı sistemlerde bazı markalarada filtre Gaz kesici valfinde vede ayriyeten bir tane daha bulunuyor hortum üzerinde veya başka bir yerde diye biliyorum.

Ama genelde bu filtreye tanktan gelen pislik yol açmakta bu hale gelmesine.

Conta yakan araçlar suya yağ karıştıran sistemlerde lpg regülatörü içindeki pislik daha çok olacak kısa zamanda sistem tekrar geri iade edilmeden pisliğin temizlenmesi gerek.

Aklıma gelmişken BU LPG beyin içerisindeki diyafram balata paskir yağ sokucu temizlik sprey sonrasında Silikon bazlı bir spreyle diyaframın kuruma yırtılma çatlama süresini uzatmak için besleme bakım görevini gördürebilirmiyiz?

Hiç sökmeden tamir takımları neredeyse ucuz yollu yeni beyin fiyatı o yüzden eko çözüm düşünmek gerek olabilir mi sizce?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

LPG hakkında hiçbir bilgim, aracımda LPG olmadığı halde verdiğiniz bilgileri dikkatle okuyorum. İleride lâzım olabilir veya bir tanıdığın sorununu çözer diye.

Mıknatıs konusunda biraz katkıda bulunayım konuya; LPG sistemlerinde şamandıra 2 türlüydü incelediğim zamanlarda. Birisi optik, diğeri de manyetikti. Mıknatısın optik olana hiçbir zararı olmayacağının yanı sıra manyetik olana da zararının olabileceğini düşünmüyorum. Şamandıradaki manyetik sensör -hall effect sensördür adı- şamandıra göstergesinin içindedir. Bu da demek oluyor ki sizin tankın altına yapıştıracağınız mıknatıslar, o sensörü enkileyemeyecek kadar uzakta kalacaklar.

Mıknatıs konusunu zaten araştırmışsınızdır, hoparlör mıknası yerine neodium mıknatıs daha net sonuçlar verir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sizede geçmiş olsun sıralı sistemlerde bazı markalarada filtre Gaz kesici valfinde vede ayriyeten bir tane daha bulunuyor hortum üzerinde veya başka bir yerde diye biliyorum.

Ama genelde bu filtreye tanktan gelen pislik yol açmakta bu hale gelmesine.

Conta yakan araçlar suya yağ karıştıran sistemlerde lpg regülatörü içindeki pislik daha çok olacak kısa zamanda sistem tekrar geri iade edilmeden pisliğin temizlenmesi gerek.

Aklıma gelmişken BU LPG beyin içerisindeki diyafram balata paskir yağ sokucu temizlik sprey sonrasında Silikon bazlı bir spreyle diyaframın kuruma yırtılma çatlama süresini uzatmak için besleme bakım görevini gördürebilirmiyiz?

Hiç sökmeden tamir takımları neredeyse ucuz yollu yeni beyin fiyatı o yüzden eko çözüm düşünmek gerek olabilir mi sizce?

Silikon spreylerin kauçuk üzerinde bakım yapma etkisi vardır, kullanılabilir aslında ömrünü uzatmak açısından. Bende hem enjektör öncesi büyük filtre hem de bu kesici içi küçük filtre var. Büyük olanı 10 bin km de değiştiririm, küçüğü ilk kez meraktan söktüm. Bir şikayetim yoktu ama değiştirdiğim iyi oldu, dediğiniz gibi regülatöre giden pisliği tutuyor en azından.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.