Jump to content

3. Nesil Mazda3 Ufak Ayrıntılar - Gizli Özellikler

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 2 hafta sonra ...

arka orta koltuğa biri oturduğunda emniyet kemeri uyarı ekranında rear yazarak 3. bir silüet beliriyor ve 1 defa sesli uyarı yapıyor. yeni farkettim (:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...
14 saat önce, Devrim Babacan :

Bildiğim kadarıyla kapılar kilitli değilse bagaj da kilitli olmuyor.

2.Nesil Mazda 3 Sedanlarda kapılar açık olsa bile bagaj kilitli oluyor abi. Sebebi seyahat halinde dur kalk trafiklerde bagaj hırsızlığı/güvenliği için. Bagaj kilidinin dışarıdan açılabilmesi için, manuel viteslerde el freninin çekili olması gerekiyor. Otomatik viteslerde de vitesin "Park" modunda olması gerekiyor. (Artı olarak El freni çekilmesi gerekiyor mu Otomatik viteslerde çok emin değilim).

Ama şu var kapıları içerinden kilitlersen el frenini de çeksen, vitesi park moduna da alsan bagaj hiç bir tülü açılmıyor. Kapı kilitlerini açmadığın sürece.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Gizli özellik vb. bir şey değil, ama kazadan sonra ilk defa gördüğüm için buraya ekleyeyim dedim.

Kaza ile ön tamponu parçalayınca ben, şahsım, fark ettim ki park sensörü sistemi çalışmıyor ve ekran böyle görünüyor. Anlaşılıyor ki bir algılayıcıda bile problem olsa sistem komple çalışmıyor. Genel problemi ifade etmek adına ortada ve hangi bölgede sorun varsa orada birer ünlem ikonu görüyoruz.

Bu arada, orta ekranın hemen altındaki park sensörü butonumuzun LED'i de arıza ifadesi anlamında yanıp sönüyor. :P

20161015_133733.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Merhaba aranıza yeni katıldım gizli özellik konusunda bu araçta bilmediğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum örneğin aküm tesadüf bir şekilde geçenlerde bittiğinde gösterge kadrajının sona vurup tekrar sıfıra indi...mazda 3 aracımızında seat leondaki gizli özellik gibi aracı ilk çalıştırmamızda bizi öyle karşılaması güzel olurdu umarım böyle bişey yapılabilir...

bunun dışında deneyen oldumu bilmiyorum mazda 3 3.nesil aracımın motor çalışmadan kontağı açıp "trip" hızlı bişekilde 3 4 defa çevirdiğinizde göstergedeki ışıklar abs felan dahil hepsi yanıyor farlar otomatik konumda ise kısa devre yapar gibi hafif yanıp sönüyor acaba bu test modu gibi bişeymi deneyen varmı aranızda?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mzda3hb :

aküm tesadüf bir şekilde geçenlerde bittiğinde

Araçlarımızın yaşı takribi aynı. Bu kadar erken nasıl oldu da akünüz bitti acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, Devrim Babacan :

Araçlarımızın yaşı takribi aynı. Bu kadar erken nasıl oldu da akünüz bitti acaba?

3ay önce bayide showroomda duran aracı satın aldım araç 2015 bu süre boyunca yani 1sene boyunca araç takviye kablosuyla dışarıdan akü şarj cihazlarıyla şarj ediliyormuş sonuç olarak sürekli motor çalıştırılıp şarj edilemeceği için buda tahminimce akünün ömrünün bitmesine yol açabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Mzda3hb :

3ay önce bayide showroomda duran aracı satın aldım araç 2015 bu süre boyunca yani 1sene boyunca araç takviye kablosuyla dışarıdan akü şarj cihazlarıyla şarj ediliyormuş sonuç olarak sürekli motor çalıştırılıp şarj edilemeceği için buda tahminimce akünün ömrünün bitmesine yol açabiliyor.

Hazır konusu açılmışken sormak ve öğrenmek istiyorum. Start-stop'a sahip araçlar için 2 farklı akü tipi mevcut. Biri AGM diğeri EFB. AGM fren enerjisi geri kazanım özelliği olan araçlar için kullanılan tip galiba. Acaba hangisi bizim araçlar için uygun?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

S5 EFB Bosch aküsünde EFB teknolojisi: Start/Stop sistemli otomobiller için

Bosch S5 EFB aküsünde pozitif plaka polyester ızgarayla kaplıdır. Bu özellik aktif materyalin plakaya daha iyi bağlanmasını sağlar.Derin döngü dayanıklılığı, geleneksel akülere kıyasla artar ve akü şiddetli sarsıntılarda bile kullanılabilirliğini korur.

EFB Teknolojisi: Yüksek standartların ötesinde performans

EFB Teknolojisispacer.gif

EFB aküleri kullanılan otomobillerde akü değişimi yapılırken, yeni akü olarak yine EFB yada AGM aküleri takılmalıdır. Aksi takdirde Star/Stop sistemi, fonksiyonu ve olumlu etkileri bakımlarından zarar görecektir. Akünün çalışma ömrü azalacaktır.

Avantajlar

• Olağan marş akülerine kıyasla daha yüksek çalışma ömrü ve iki misli devir döngü dayanıklılığı
  • Aşırı sıcaklıklarda ve yüksek sayıda elektrikli tüketicilerde bile güvenli çalıştırma
  • İyi şarj alımı ve yüksek kısa mesafe dayanımı
  • Plaka ile separatör arasında ek polyester bez
  • 55° dereceye kadar sızıntı ve devrilme emniyetli
  • Bosch'tan birinci sınıf kalite
  • Bakım gerektirmez

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S6 AGM Bosch aküsünde AGM teknolojisi:

Start/Stop sistemli ve fren enerjisi geri kazanımlı otomobiller için

AGM teknolojili akülerde, akünün kurşun plakaları arasında özel mikro cam elyaf yastıklar sıkıca durmakta ve batarya asidinin tamamını bağlamaktadır. Plakalarla camyünü elyafın arasındaki temas, aşırı düşük iç dirençte aktif materyalin kaybını en aza indirir. Asit ile plaka materyali arasındaki daha hızlı reaksiyondan dolayı, zorlu durumlarda, daha yüksek enerji miktarları elde edilir.

AGM Teknolojisi: Yüksek performans için üstün güç

AGM Teknolojisispacer.gif

AGM (Absorbent Glas Mat, Emici Cam Yastığı) akülerde günümüzün ileri teknolojilerinden sayılmaktadır. Burada asit tamamıyla bir mikro cam elyaf yastığının içinde tutulduğundan, daha yüksek miktarda enerji geçişine izin vermektedir.

Bosch akülerine genel bakış: Her sistem için özel tasarlanmış aküler

AGM aküsü bulunan otomobillerde akü değişimi yapılırken, yeni akü olarak yine AGM aküleri kullanılmalıdır. Aksi takdirde Start/Stop sistemi, fonksiyonu ve olumlu etkileri bakımından zarar görecektir. Akünün çalışma ömrü azalacaktır.

Avantajlar

• Daha yüksek çalışma ömrü ve normal marş akülerine kıyasla 4 kata kadar daha yüksek derin döngü dayanıklılığı
  • Kısa sürüşlerde, dur-kalk trafiğinde veya duraklamalı işletimde bile kararlı güç
  • Büyük sayıda elektrikli tüketicide üstün şarj alımı ve marş gücü
  • Bakım gerektirmez
  • Her konumda monte edilebilir ve sızıntı emniyetli
  • Bosch'dan birinci sınıf kalite

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere her ikiside uygun görünüyor. 

AGM olanların performansının EFB olanlardan daha yüksek olduğu da anlaşılıyor.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar günaydın herkese.

Koltuk ısıtma ile ilgili bir sorum olacak. Ben koltuk ısıtma akü ile çalışıyor diye billiyorum. Dün bir arkadaş akü ile değil aracın motoruna bağlı bir mekanizma ile yani benzin ile çalıştığına dair iddalı konuştuda, benim kafama pek yatmadı gerçi. Yine de sizlere sorayım dedim. Fakat şu da var,  koltuk ısıtma açıkken i-stop da hiç bir problem yok, sürekli çalışıyor. Mesala klima açıkken bazen pasif duruma geçiyor.

Birde şunu soracam. Ben koltuk ısıtmayı soğuk günlerde çok kullanıyorum da, neredeyse hep açık. Eğer benim düşündüğüm gibi akü ile çalışıyorsa, aşırı kullanmamın aküye bir zararı olur mu ? Eğer arkadaşın dediği doğruysa koltuk ısıtmanın benzin tüketimine nasıl bir etkisi var. Ortalama 100km de kaç lt dir acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanılmıyorsam aküden alıyor elektriği. Motor çalıştığı sürece koltuk ısıtmayı kullanmanızın aküye bir zararı olacağını da sanmıyorum. Geçen kış ben de çok yoğun kullandım, bir problem görmedim.

Klima motor gününden pay aldığı için i-stop'u etkiler. Aslında koltuk ısıtma da etkiler, fakat akümüz öyle hemen 2 dakikalık koltuk ısıtmadan etkilenmediği için i-stop'u doğrudan etkilemediği görüşündeyim.

Araç çalışıyorken koltuk ısıtmanın yakıt tüketimine hesapamaya değecek bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Yani kılı kırk yarsak bir değer çıkacaktır fakat bu komik bir rakam olacaktır sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, Devrim Babacan :

Yanılmıyorsam aküden alıyor elektriği. Motor çalıştığı sürece koltuk ısıtmayı kullanmanızın aküye bir zararı olacağını da sanmıyorum. Geçen kış ben de çok yoğun kullandım, bir problem görmedim.

Klima motor gününden pay aldığı için i-stop'u etkiler. Aslında koltuk ısıtma da etkiler, fakat akümüz öyle hemen 2 dakikalık koltuk ısıtmadan etkilenmediği için i-stop'u doğrudan etkilemediği görüşündeyim.

Araç çalışıyorken koltuk ısıtmanın yakıt tüketimine hesapamaya değecek bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Yani kılı kırk yarsak bir değer çıkacaktır fakat bu komik bir rakam olacaktır sanırım.

Teşekkür ederim Devrim bey

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.11.2016 at 10:13, takeri7 :

Arkadaşlar günaydın herkese.

Koltuk ısıtma ile ilgili bir sorum olacak. Ben koltuk ısıtma akü ile çalışıyor diye billiyorum. Dün bir arkadaş akü ile değil aracın motoruna bağlı bir mekanizma ile yani benzin ile çalıştığına dair iddalı konuştuda, benim kafama pek yatmadı gerçi. Yine de sizlere sorayım dedim. Fakat şu da var,  koltuk ısıtma açıkken i-stop da hiç bir problem yok, sürekli çalışıyor. Mesala klima açıkken bazen pasif duruma geçiyor.

Birde şunu soracam. Ben koltuk ısıtmayı soğuk günlerde çok kullanıyorum da, neredeyse hep açık. Eğer benim düşündüğüm gibi akü ile çalışıyorsa, aşırı kullanmamın aküye bir zararı olur mu ? Eğer arkadaşın dediği doğruysa koltuk ısıtmanın benzin tüketimine nasıl bir etkisi var. Ortalama 100km de kaç lt dir acaba ?

15 saat önce, Devrim Babacan :

Koltuk ısıtma yakıt tüketimini etkiler mi ? Şu konuya ve mesajıma bir göz atmanızı öneririm.:fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

07.06.2016 at 23:45, sergio_01 :

Ayna katlama düğmesini kontak kapatıldıktan sonra çevirerek kapatılıyor... Ayna katlamasına elektriği hemen kesmiyor demekki... Geçen gün 1,5 yaşındaki kızım sağolsun o keşfetti :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

43 saniye sonra elektrik kesiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, o gün şehir içinde bir arkadaşım ufak bir kaza yaptı aracıyla. Arabası mazda değil bu arada. Önden vurduğu için airbag'ler açılmış ve ağır hasar kayıtlı araç şu an. Aslında kendisinin de söylediği şu; airbag lerin bir faydası olmadı, açılmasaydı da bir şey olmazdı. Tamirci arkadaşıma, neden şehir içinde airbag ler kapalı kullanmıyorsun keşke kapatsaydın falan demiş.

Böyle bir şey yapılabiliyor mu o araçta bilmiyorum. Fakat bana riskli bir durum gibi geldi, çevre yolunda falan sonuçta kaza olsa...

Mazda da benim gördüğüm torpido gözünü açınca, airbag off diye bir yer var, fakat bu sadece yolcu airbag'ini kapatıyor bildiğim. Tüm sistem kapatılabiliyor mu ? Bunu tavsiye edermisiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, takeri7 :

Arkadaşlar, o gün şehir içinde bir arkadaşım ufak bir kaza yaptı aracıyla. Arabası mazda değil bu arada. Önden vurduğu için airbag'ler açılmış ve ağır hasar kayıtlı araç şu an. Aslında kendisinin de söylediği şu; airbag lerin bir faydası olmadı, açılmasaydı da bir şey olmazdı. Tamirci arkadaşıma, neden şehir içinde airbag ler kapalı kullanmıyorsun keşke kapatsaydın falan demiş.

Böyle bir şey yapılabiliyor mu o araçta bilmiyorum. Fakat bana riskli bir durum gibi geldi, çevre yolunda falan sonuçta kaza olsa...

Mazda da benim gördüğüm torpido gözünü açınca, airbag off diye bir yer var, fakat bu sadece yolcu airbag'ini kapatıyor bildiğim. Tüm sistem kapatılabiliyor mu ? Bunu tavsiye edermisiniz ?

Tüm sistem kapatılamıyor. Sadece yolcu tarafındaki kapatılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ucaktan atlarken parasut takmamak ne kadar mantikliysa, airbagleri kapatmakta o kadar mantikli. Ne zaman ne sekilde kaza yapacaginizi bilemeyeceginiz icin son derece mantiksiz bence. Yolcu airbagini de sadece on yolcu koltuguna cocuk koltugu koydugunuz zaman kapatmalisiniz.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Bikes44
      Yazan: Bikes44
      Arkadaşlar çözemediğim bir nokta var. Lütfen yardım;

Farlar auto moddayken gündüz farı olarak sadece kaş şeklindeki led çizgiler yanıyor. Farları çevirip park lambası konumuna alınca led çerçeve de yanıyor. Ama çok güçsüz ışık veriyor benim araç. Aşağıdaki görseli elde edemiyorum ben, halbuki ben gündüz bu şekilde gezmek istiyorum. Bu led ışıkların parlaklık ayarı varmı? Nasıl ayarlanıyor bulamadım?

• fenygs
      Yazan: fenygs
      Merhaba. 2014 mazda 3 modeli için yurtdışı kaynaklarda geri dönüş kamerası olduğunu duydum. Ancak Türk kaynaklarda olmadığı söyleniyor. Aslı nedir bu durumun?
    • Mazda Türkiye
      Yazan: Mazda Türkiye
      Merhaba, 

Ailenizdeki herkese hediye aldınız. Peki ya Yeni Mazda3’ünüze? Bizce geri görüş kamerası bu yılbaşı için en heyecan verici hediye. 
      Yeni Mazda3’ünüzle geri gitmenizi ve park etmenizi daha güvenli ve kolay hale getirecek olan Arka Görüş Kamerasının yetkili servislerimizde satışı ve montajı yapılmaya başladı. Aksesuar, her iki gövde tipinde de kullanabilecek. 

Daha ayrıntılı bilgi için:  http://bit.ly/YeniMazda3ArkaGörüşKamerası

• ferrariyh
      Yazan: ferrariyh
      merhaba, yeni kasa power donanımdaki lastik basınç sensörü eski kasalardaki gibi jantın iç kısmında kalan siboba takılı sensörden mi yoksa araç üzerine takılı bir sensörden mi bilgiyi alıyor? bilen duyan var mı?
    • mayday720p
      Yazan: mayday720p
      Arkadaşlar merhaba, kaç zamandır araştırıyorum ama net bir bilgi bulamadım.

Mazda 3 Skyactive'i hem 16 inç hemde 18 inç jant ile ard arda test sürüşüne tabi tutan arkadaşımız var mı ?

Konfor olarak bize bir kıyaslama değerlendirme yapabilir mi acaba ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• Yeni Oluştur...