Jump to content

Mazda 3 Dizel Triger Seti Sorunu Kronik Bir Sorun mu?

muren
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık olarak 7 ay oldu Mazda 3 ailesine katıldım. Yazın motordan bir homurtu hırıltı benzeri bir ses nedeniyle Antep akcanlar servisine gittim. Triger Seti değişecek dedi usta. Bunların üretim sırasında kullanılan bir madde nedeniyle sorun çıkarıyor değişmesi gerekli. Garanti kapsamında değiştiricez sorun olmaz dedi. Tamam dedik değiştiler ama 3 hafta önce yine kayışın olduğu kısımdan bir ses gelmeye başlayınca tekrar gittim. Sorun yine triger setinden bunlarda kronik bir sorun değişiriz triger setini ama bir süre sonra aynı ses gelir dedi.  Garantiden parça istediler yine parça gelince arayacaklar gidip değiştiricem.

Ve bunun dışı ön gögüsten bozuk yollarda (özellikle parke türü çukurlu) cızırtı şeklinde sesler geliyordu yine onun için ne yapabiliriz dedim servisteki usta yalıtım yaparız dedi onu da yaptılar ama pek bir sonuç alamadım. 

Mazda 3 çok güzel ama bu sorunlarla karşılaşınca soğudum açıkçası ne önerirsiniz. Triger setinden kayış civarından gelen ses ve ön gögüsten ayrıca sağ kapının oralardan bozuk yollarda yoğun cızırtı sesi geliyor hareket halinde müzik açmak zorunda bırakıyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanlış bilmiyorsam bütün Mazda 3' lerin triger kısmı kayış değil zincir ve kolay arıza yapan parça da değil.

Senin arabada başka bir sorun bunu tetikliyor olması lazım yoksa triger zincirinin ömrü ortalama 350bin km

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende triger kayış değil, zincir dir diye biliyorum mazda 3 te, ve aracın ömrü kadar ömrü var hemen hemen o parçanın, şimdiye kadar böle kronik bir sorun duymadım hiçbir 3 ten, ama hayırlısı bakalım, değiştikleri parça neymiş acaba size ne dediler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir tek benim araçta mı kayış :) ilginç götürdüğümde triger setini komple kayış ve bilyalarla birlikte değiştiklerini söylediler. Dizel 2012 araç.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sitede dizel 3 kullanan üyeler var hatta İlhan beyin de aracı dizel , kullancı arkadaşlar daha net ve doğru bilgi vereceklerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kayış olsa bile bu tarz sıkıntılar çıkarması böyle kısa zamanda problem çıkarması normal bir durum değil. Ama servis olağan bir durum dedi hatta orda başka bir aracı çalıştırdı bak bunda da benzer bir ses var ancak sendeki birazcık fazlası ve gerçekten o araçta da aynı ses vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alakası yok ben kaç yıldır bu forumdayım böle bişey duymadım, montaj hatası yapmışlardır , kıvırtıyorlardır.  Hadi ben duymadım, sizin aracınız gibi bir kaç tane daha var dizel bu siteye üye onlarınkinde niye bişey yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizellerin bir kısmı kayışlı. Kronik bir arıza yok, o ustanın kronik arızası. Nerde yaptırıyorsunuz aracı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lütfen bilip bilmeden montaj hatası , sallamışlardır vs gibi şeyler yazmayın arkadaşlar...Ayrıca Mazda 3 dizellerin tamamı kayışlı bir kısmı zincirli bir kısmı kayışlı diye bir durum yok , zincirli olanlar benzinliler

PSA grubunun bu dizel motoru kullanan diğer firmalarında araçlarında  bazı serilerde (ör: Peugeot , Citroen, Volvo,  Ford ) bu triger gergi bilyasından gelen ses kronik bir sorun olarak mevcut , ses tam olarak gergi bilyasından geliyor servisteki uste sana doğru söylemiş çünkü aynı ses benim aracımda da mevcuttu triger seti komple değişti ve sesden kurtuldum ,tabi bu konuyu araştırmıştım daha önce ve bu ses ileride tekrar meydana çıkabiliyor bunun örnekleri Volvo ve Citroen Peugeot grubunda mevcut , Volvo garantiden parça değiştirmeden önce özel bir solüsyonla temizleme yapıyor ses gidiyor fakat belli bir süre sonra tekrar meydana çıkıyor , garantiden revizyonlu parça ile değişim yapılınca ses ortadan kalkıyor .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sitede dizel 3 kullanan üyeler var hatta İlhan beyin de aracı dizel , kullancı arkadaşlar daha net ve doğru bilgi vereceklerdir.

Emin değildim ben , belki bir dize 3 kullanıcısı çıkar söler dedim , kimseden ses çıkmayınca aklıma bu alternatif geldi. Kimseyi suçlama amacım yoktu lakin çok saçma geldi bana , gergi bilyesinden kronik sorunmu olur yahu.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lütfen bilip bilmeden montaj hatası , sallamışlardır vs gibi şeyler yazmayın arkadaşlar...Ayrıca Mazda 3 dizellerin tamamı kayışlı bir kısmı zincirli bir kısmı kayışlı diye bir durum yok , zincirli olanlar benzinliler

PSA grubunun bu dizel motoru kullanan diğer firmalarında araçlarında  bazı serilerde (ör: Peugeot , Citroen, Volvo,  Ford ) bu triger gergi bilyasından gelen ses kronik bir sorun olarak mevcut , ses tam olarak gergi bilyasından geliyor servisteki uste sana doğru söylemiş çünkü aynı ses benim aracımda da mevcuttu triger seti komple değişti ve sesden kurtuldum ,tabi bu konuyu araştırmıştım daha önce ve bu ses ileride tekrar meydana çıkabiliyor bunun örnekleri Volvo ve Citroen Peugeot grubunda mevcut , Volvo garantiden parça değiştirmeden önce özel bir solüsyonla temizleme yapıyor ses gidiyor fakat belli bir süre sonra tekrar meydana çıkıyor , garantiden revizyonlu parça ile değişim yapılınca ses ortadan kalkıyor .

Evet bende daha önceden triger setini komple değiştim gayet güzel son derece sessizdi ama yine tekrar etti şimdi parça istedik garantiden ve gelince tekrar değiştirecek servis. Sanırım sizin bu konuda önerebileceğiniz başka bir yol yok parçalar değişse de sese alışmak durumundayım öyle görünüyor.

Bu arada G.Antep Akcanlarda değiştirdim parçayı. Yine aynı yerde değiştirmek durumundayım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilye gene ses yaparsa, yan sanayi tak, sonuçta altı üstü bir bilye değilmi , belki sorun düzelir. :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilye gene ses yaparsa, yan sanayi tak, sonuçta altı üstü bir bilye değilmi , belki sorun düzelir. :D :D

Hiç bilmiyorum ya enteresan bir durum. Varsa eğer benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşların önerecekleri çözümleri bekliyorum. Ne yapılabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir tek benim araçta mı kayış :) ilginç götürdüğümde triger setini komple kayış ve bilyalarla birlikte değiştiklerini söylediler. Dizel 2012 araç.

Belki V kayışı değiştirilmiştir, triger zinciri değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki V kayışı değiştirilmiştir, triger zinciri değil.

Bana söylenen komple triger setinin değiştirildiği şeklinde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman kayışlıdır ve de sorun denildiği üzere bilyedendir, yapılacak bişey yok , tamir edilecek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman kayışlıdır ve de sorun denildiği üzere bilyedendir, yapılacak bişey yok , tamir edilecek.

Ama tamir edilmiyo işte orjinaliyle değiştirsekte her defasında bir süre sonra yine aynı ses olur dedi servis. Bütün dizel kayışlılarda kronik bir sorun mazda merkeze eğitimlerde ifade ettik ama bir çözümü yok dedi. Aynı sorunu yaşayıp bir şekilde çözdüm diyenlerden bekliyorum işe yarayabilecek bir öneri.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...