Jump to content

Mazda 626 Dyno Test ve Tork Artışı

Dexter
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Otomatiktede gazı kestiğinde bindiriyor biraz, ama unutmaki bizim arabalar manuelde kullanılabiliyor, mandala basıp hemen D nin altına çekerek vites küçültebiliyosun bölece aynen manueldeki gibi rahat kullanılıyor tabii fazla hızlı olmamalı yoksa şanzıman zarar görür.

95 limit 2 vites 50 km limit 1. vites ama abi vites 3 de iken geçip 2 ye çekmek şanzumana zarar veriyor selonoid e vs bizimkiler malesef yeni teknoloji gibi motor freni yapamıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 70
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• zoptrik

15

• NoooFearrrr

8

• oguzhan89

26

• Dexter

15

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

E tamam manuel viteste  kim 1. vitese 50 km hızla giderken atabiliyoki, emin ol bizim arabalardaki şanzıman şimdiki teknoloji şanzımanlara 10 basar.  3. vitesin en üst limitinde tabii 2 ye çekersen zarar verir ki kimsede yavaşlamadan çekmez, manuelede zarar verir, ama orta halli giderken bizim şanzımanlarda çok güzel aynı görevi yapıyor, ben yıllarca kış memleketlerinde yaşadım ve bu durumu çok yapmışımdır, mesela 3. vites 2000 devir 60 km ile giderken 2 ye çekip 3000 devir 50 km düşüp devam etmişimdir sonuçta zaten vites küçültmek gerekirdi , demem oki nasıl manuelde vites küçülteceğin zamanı biliyosan oto vitestede aynını yapabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

E tamam manuel viteste  kim 1. vitese 50 km hızla giderken atabiliyoki, emin ol bizim arabalardaki şanzıman şimdiki teknoloji şanzımanlara 10 basar.  3. vitesin en üst limitinde tabii 2 ye çekersen zarar verir ki kimsede yavaşlamadan çekmez, manuelede zarar verir, ama orta halli giderken bizim şanzımanlarda çok güzel aynı görevi yapıyor, ben yıllarca kış memleketlerinde yaşadım ve bu durumu çok yapmışımdır, mesela 3. vites 2000 devir 60 km ile giderken 2 ye çekip 3000 devir 50 km düşüp devam etmişimdir sonuçta zaten vites küçültmek gerekirdi , demem oki nasıl manuelde vites küçülteceğin zamanı biliyosan oto vitestede aynını yapabilirsin.

orası öylede demek istediğim ani durmalarda devir yüksekken olmuyor abi onun dışında şanzuman harika misal 3.vites 6.devirde 195 km hız yapabildim ben aralıklar vs süper

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eyvallah çok yüksek hızda vites küçültürsen zaten zarar görür şanzıman, manuel bile  zarar görür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-arazi-araclari-serkanoto-cikma-1996-model-sportage-2%2C0-i-hurda-belgeli-170370198/detay

sportage bunlardan herhalde.

birde benim araç karbiratölü ya onu enjeksiyonlu yapmak çokmu derttir ? hadi yaptık ruhsat işi varmı hadi onu geçtik ecu yapılabilirse ne kadar verim alınır ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Enjeksiyon isi benimde gundemimde arastirmalardayim beyin yapılacak techturkey forumunda yapanlar var yada ankarada sıralı sistem yapan bi eleman var ona danisilabilir her piston ayri yakit alacak daha verimli ve kaliteli bir yanma ile muazzam performans alınır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eyvallah çok yüksek hızda vites küçültürsen zaten zarar görür şanzıman, manuel bile  zarar görür.

Ustama motor arızasından bi araba gelmiş. 5 ten 3 e atmış, motor bloğu 2 ye ayrılmış. evet dediğiniz gibi motor ufak bi zarar görmüş oluyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım 4. den 5 e atım derken yanlışlılkla gene 5 in yanında 3 e atmış vitesi , yapacak bişey yok geçmiş olsun. :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-arazi-araclari-serkanoto-cikma-1996-model-sportage-2%2C0-i-hurda-belgeli-170370198/detay

sportage bunlardan herhalde.

birde benim araç karbiratölü ya onu enjeksiyonlu yapmak çokmu derttir ? hadi yaptık ruhsat işi varmı hadi onu geçtik ecu yapılabilirse ne kadar verim alınır ?

Enjeksiyon isi benimde gundemimde arastirmalardayim beyin yapılacak techturkey forumunda yapanlar var yada ankarada sıralı sistem yapan bi eleman var ona danisilabilir her piston ayri yakit alacak daha verimli ve kaliteli bir yanma ile muazzam performans alınır

Bence hiç uğraşmayın, çok gereksiz, zaten lpg kullanıyoruz, lpg de enjeksiyonlu araçların çoğu bin bir türlü sıkıntı çıkartıyor, lakin karbüratör ölemi, küçük tüpü bile bağla ucunu miksere yolda kalmazsın.

Bi ara bende düşünüyordum, hatta başka bir 323 ten çıkma bir sistem dahi bulmuştum, sanayideki arkadaşlarım razı olmadılar, arabamı ne kadar sevdiğimi biliyolardı, sıkıntı olabileceğini , düzen tutmazsa canımın sıkılacağını , hemde oto şanzıman olduğundan HP artışını karşılamada sorun yaşayabileceğini sölediler bende vazgeçtim.

Bence sizde vazgeçin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gürhan abi mikserle olmuyor arabayi engelliyor performans hep düşüşte az yaksin desen gitmiyor gitsin desen cok yakıyor çalışmasi stop etmesi vs hersey sorun ama yapilan bir ms ecu ile sirali lpg takip sadece gaz işini sıralı yaptık mi  tadindan yenmez

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynen Oguzhan arkadaşıma katılıyorum. takipteyim bakalım neler çıkacak :)

abi sıralı lpg işiyle yoğunlasıyorum karbüratör sabit duracak manuel olarak gaza alıcam enjektörler ölçüler vs herşey tamam hepsinin planını yaptım sadece beyin(ms2) işi kaldı ateşlemeyi de güçlendiricem şimdilik bu şekilde planlıyorum bakalım olacak mı? olacak olacak inanıyorum kendime :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunu yapan biri var tanıdığım. Sadece araç farklı ladakulubu'nden @BanDit nickli Şahin abi. Tabiki samaranın hem karburatörlü hem enjeksiyonlu versiyonu Türkiyede mevcut olduğu için daha kolay. Sen aracın için karburatörden vazbeçmek zorundasın çünkü lambda sensörü ve kelebek pozisyon sensörü ayrıca rölanti valfi boğaz kelebeğinin üzerinde oluyor bu benim bildiğim. Ama Şahin abi yaptıysa olabiliyor demektir sormak lazım. Benzini karburatörden LPG yi enjeksiyonlu sistemden kullanıyordu en son ama hiç görmedim o tadilata ilişkin resim koymamıştı foruma.

Kolay gelsin.

link:

http://www.ladakulubu.com/index.php?showtopic=15955&st=800&p=244502&#entry244502

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi benim düşündüğüm yöntemde bu şekilde karbüratörden benzine devam enjektörlerle de gaza devam sirali sistemi elle gaza geciricem inşallah paylaşım için tşk ederim bir arastirayim bende kendisi nasıl yapmış ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracın bütün sensörlerini (oksijen sarsıntı sıcaklık vs vs.) takmıştı resimleri mevcut.

İnceledim abi bayagi da isime yaradi tsk ederim ben biraz daha sade dusunuyorum

benim planimda;

Ms beyin

sıralı regulator

Enjektör

Rolanti valfi

Ve atesleme guclendirme

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence biraz daha araştırma yapman lazım. Ateşlemeyi kuvvetlendirmek sadece bobinle halledilecek bir şey FAKAT enjektörlerle bir aracın çalışması için krank sensörü, oksijen sensörü, kelebek pozisyon sensörü ve sıcaklık sensörü şart. bunun yanında sarsıntı sensörü (2 tane biri araç biri şase üzerine) map sensörü, ve egzantrik sensörü ECU ile kontrol edilen araçlarda bulunmakta. Bütün bunların ne yaptığı koca bir mühendislik dalı. Yani oturup çalışmak lazım. Bütün bunları aslında bu forumlar goodless commie nickli üyemiz de bilir forumda araştırırsan o da ms ile değişik projeler yapmıştı supercharger falan. Eğer bu kadar zor olmasaydı ben zaten şimdiye yapmıştım. O yüzden sportage motorunu önermiştim zaten. Eğer hali hazırda çalışan bir sıralı sistem varsa onu araca giydirmek-uydurmak çok daha basit olacaktır. Ama sıfırdan yapmak? Saç baş yoldurur adama ve yukarıdaki liste kadar basit değil. goodless commie de ladakulubundeki BaNdit de bu alanda artık uzman olmuş elleri mekaniğe olduğu kadar elektroniğe de yatkın bence bu ülkedeki nadir insanlardan. Sence o kadar basit olacak mı bu saydıkların? Ben hekimim yani maddi yönden çok da sıkıntım yok okurken 5 sene de okulun yanında araba tamirciliği yaptım bilgi ve tecrübede de çok eksiğim olduğunu düşünmüyorum alet edevatım da var aracımda bir sıkıntı çıktığında halen kendim tamir ediyorum aracıma da yeteri kadar aşığım :D ama bilip araştırınca olacak şey var olmayacak şey. Bu dediğin de bence sadece güç artışı için yapılacak işler değil.

Biraz uzatacağım kusurum varsa affola;

Ben dediklerinin aynısını daha önce araştırdım zaten bu universal beyin ms falan oradan biliyorum ama ben araca turbo takabilmek için araştırmıştım. Atmosferik karbüratörlü bir araca turbo takmak teknik açıdan verimli ve sağlıklı değil. Enjeksiyon bununla ilgili bütün problemleri çözüyor. Eğer ms ile kendi aracıma turbo takabilseydim 200 civarı bir beygiri 0.5-0.7 bar da almayı planlıyordum ki bir önceki sayfada senin verdiğin bilgiler bunu teyit edecek doğrultuda. Eğer böyle bir plan yoksa güç için sadece enjeksiyona geçiş yeterli olmayacaktır.

Bütün bu yazıdan şevkini kırmaya çalıştığım manasını çıkarma sadece işe başlarken iyice araştır. Hangi sensör ne işe yarar bu ECU denen meret bütün bu kablo yumağından gelen bilgileri ne yapıyor da gücü arttırıyor? Eğer istersen bütün bunları da açıklarım ama benim sentezim olduğu için çok da işine yaramaz. Senin araştırıp görmen lazım.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...