memmocann

Devir saatinin ani dalgalanması sorunu

Arkadaşlar merhabalar.

323. Hb 92 aracım var. Su haznesi ışığı arızalı sürekli yanıyor. Şunu farketmeme sebep oldu. Yolda giderken vites değişimlerinde çukurlarda yani sarsıntılarda ışık sönüp yanıyor.

Sonra dikkat ettim ki o söndüğünde de devir kadranıdA sönme esnasında düşüp kalkıyo. 1-2 saniyelik bir olay. Yani devir 4000 iken 2000 e düşüp bi daha eski haline geliyor. Bir elektrik problemi var.

Değerli görüşlerinize ihtiyacım var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Peki devir saatinin göstergesinde bir değişiklik olurken motorun da devri düşüyor mu? Yoksa sadece göstergeden mi anlıyorsunuz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gaz kelebeği, rolanti valfi kirlenmiş olabilir. Motor bir yerden hava alıyor olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arıza su haznesinin müşüründen olsa, devir saatine etki etmemesi gerekir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yok su haznesiyle alakası yok sadece bu durumu onun ışığı sürekli yandığı için farkettim. 

Sürekli olmuyor motor devrinde bi değişme olmuyor yada ben anlamıyorum. Anlık oluyor.

Hani vites değişirken debriyaja basınca devir düşer vitesi atınca tekrar çıkar ya onun daha hızlısını düşünün öyle. Mesela az önce bi 500 metre markete gittim geldim hiç yapmadı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ateşleme sistemiyle ilgili bir problemmiş gibi gözüküyor. Distribütörü bi kontrol ettirmenizde fayda var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Su haznesi ışığı derken cam suyunu kastettiyeseniz, bir temas sorunu olması muhtemeldir, şamandra var sanırım içinde birtür, bakmak gerekir, devir saatinin dalgalanamsıda aynı şekilde daha önce bir konuda geçmişti, distribütör kaynaklıymış , ben konuyu hatırlamıyorum, 323 ana başlığında ararsanız önünüze çıkacaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Su Haznesi Işığı  Eğer Cam Suyu İse Onlar Hep mazdalarda bozuk cam suyu bidonun içinde şamandıra var o şamandıranın bozulmasından oluyor :) Benim aracımda soket sökük ikidebir yanıyor diye :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arıza boğaz kelebeği gibi duruyor. 626'da başıma gelmişti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.