huseyincagatay

2. Nesil Mazda3'üme Lpg Taktırıyorum Bakalım Neler Tecrübe Edeceğiz

Bu konuda 174 ileti var

Merhaba;

13.11.2014 tarihi itibari ile 2011 model mazda 3 turing otomatik aracıma lpg taktırıyorum.

Marka model olarak prince VSI2  valvecare sistemini seçtim.
Bayi ve usta olarakda bostancı sanayide çetinsay oto lpg ye götürdüm.

Aracımın ilk sahibiyim, 51.000 km de ve servis bakımlıdır.

Kullanma tarzım yumuşaktır.
Araçda 5 kişi varken uzun yolda 120 sabit hızda (aracımın paketinde cruse yok ama ben merser serviste 400 tl ye sonradan taktırdım) 7.7 lt benzin yakmakta. Lastiklerim 15"  ve aracımı satın alırken üstünde olan bristonladır.

Lpg montaj ücreti 3500 tl tüm set 270 tl de russat masrafları denildi 9 taksit yaptırdım. ayrıca valve care sıvısınada 95 tl dediler her 10.000 kmde bir.

----

Şu an aracım lpg cide montaj oluyor sabah 08:30 da bıraktım akşam 6 gibi gel al dediler.

Doldurma yerini benzin kapağının  yanına istemedim. Doldurmak için aparat gerekiyor oda çok sağlıklı olmuyor. ben tamponun altında gizli bir yere yapın dedim.

Gaz göstergesinide DSC butonunun oraya bir yere koyun dedim.

Şimdilik durum bu gelişmelerden  haberdar edeceğim sizleri

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun. Neredeyse 4.000 TL ye yakın bir maliyeti olmuş. İnşallah sorunsuz bir şekilde binersin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayırlı uğurlu olsun, yıllık ortalama km'niz ne kadar acaba.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Senede 20.000 km yol yapıyorum.

Aracın trafiğe çıkış tarihinden bugune kadar yapılan km yi bölersek senede 17.000 ediyor. Ama son zamanlarda yaptığım yol çok arttı ve de dahada artacak.

Arabamı da genel olarak seviyorum. Mazdam ayarında dizel araçlar çok pahalı. Ucuz olalar da genelde düzvites.

Normalde 2000 tl ye bu işi bitiren markalar var ama ben biraz pipirikliyim galiba.  Bu sebepten en iyi denilen marka hangisi ise takın dedim. Bu marka iyimi kötümü onun tartışması değil amacım.

Ben arabadan falan o kadar fazla anlamam. İşçiliğin önemli olduğunu söylüyorlar. Ustaya manifoltu sök doğru düzgün uzaklıkları ayarla çapak falan kaçırma dedim.

Anladığımdan değil internette okuduklarımdan dedim bunu :)

Ne kadar doğruluk payı var bilmiyorum ama  bu taktığım parçaların ömrü baya uzun olduğundan başka bir aracım olursa ona taşıyabiliriz dediler. Hortumlar falan hariç tir tabi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

LPG konusu gerçekten oldukça çetrefilli. Likit sistemler, valf korumalılar, bunların hiçbirine gerek olmadığını söyleyenler v.s.

Tabii zaman geçtikçe bilgi birikimi ve ustalık artıyor ama bunlara denk geliyor muyuz o önemli.

Seni mutlu edecek de çok şey söyleyebilirim, karamsarlığa düşürecekte. En iyisi aracını aldıktan sonraki tecrübelerin üzerinden konuşmak sanırım ;)

simabao ve Superas bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayatım da yeni bir heyacen başlamış olabilir. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayatım da yeni bir heyacen başlamış olabilir. :)

İnşallah olmaz , zevkle, az kuruş yaka yaka binersin ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İnşallah olmaz , zevkle, az kuruş yaka yaka binersin ;)

Teşekkürler. Şu an istanbul Grand cevahirin oradayım. Karşımdaki benzincide lpg 2,09 Bu fiyat aklımı başımdan alıyor :)

simabao bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet dün akşam 18:00 sularında aracımı teslim aldım.

100 tl indirim ile 3400 tl 9 taksit verdim.

42 lt lik ama ancak % 80 kadar dolabilen simit bir tüp bagajda istepnenin yerini aldı.

Bagaj döşemesi tüpün istepne yuvasınndan daha büyük olmasından sebep yukarıda kaldı döşemecide güzel bir sünger tasarımı yaptıracağım.

aracı lpgciden sonra 20 km ancak kullanabildim. Araca rolentide beklerken kendi sesine ek olarak enjektörlerin çalışma seside eklendi.

Sabah ilk çalıştırdığımda 39 saniyede gaza geçti. Yerinden kıpırdatmadan rolantide çalıştırdım.

Gaza geçtiğinde motor soğuk işareti olan mavi işaret yanmaya devam ediyordu.

Sabah işe gelirken trafik çok dur kalk yaptı performans testi yapamadım ama öle hissedilecek bir fark yok gibi.

dün akşam 2,12 tl ye evimin yakınındaki po gazdan lpgyi fulledim. Gaz ibrem 5 ledli şirketin önüne gelince bir ledli söndü. Simit tüperde bu ölçümün tam doğru çalışmadığını biliyorum önceki arabamda da lpg vardı en son kırmızı ışığı tüm yeşillerden daha çok yol yaptırıyordu. Bakalım bunu da iyicene test edeceğim.

Montaj olarak motorda böle göze batan çirkin duran hiç bişi yok kablo göremedim. Yağlama sistemin bağlantıları mavi renk çok güzel durmuş (Mavi hastasıyımdır :) ).

Gaz göstergesi istediğim gibi dsc butonunun oraya koyulmuş.  Montaj için oradaki parçayı sökerken biraz çizik oluşmuş.

Şimdi test edeceğim konuları listeleyeceğim ama bu 1000 km öncesi test olacak 1000 km sonra basınç ayarına çağırdılar.

1- araç benzin yakıyor mu? yakmayacağını söylediler...

2- 1 depo gazla ne kadar yol gideceğim

3- gaz gösterge ışıkları hangi kademede ne kadar yol götürüyor.

4- Kartepe'ye 5 kişi yüklüyken nasıl tırmanacak benzinle LPG nin performansını kıyaslayacağım.

simabao bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Araç sadece çalışma sırasında benzin kullanacak ve çok fazla ( hiç değil ) ihtiyaç duymayacak olmasına rağmen benzin pompasını korumam adına en az çeyrek depo bulundurmanda fayda var. Bu aynı zamanda LPG nin ani bitişi durumunda emniyet sübabı görevi de yapacaktır ;)

Bir fırsat bulursan araıcn altına gir ve gaz borularının nereden geçtiğine bak. boruların aracın en altından geçmemiş olmasına dikkat et. Zira alta direk açık ise taş v.s. ile deforme olabilir. Tehlikeli..

simabao bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Araç sadece çalışma sırasında benzin kullanacak ve çok fazla ( hiç değil ) ihtiyaç duymayacak olmasına rağmen benzin pompasını korumam adına en az çeyrek depo bulundurmanda fayda var. Bu aynı zamanda LPG nin ani bitişi durumunda emniyet sübabı görevi de yapacaktır ;)

Bir fırsat bulursan araıcn altına gir ve gaz borularının nereden geçtiğine bak. boruların aracın en altından geçmemiş olmasına dikkat et. Zira alta direk açık ise taş v.s. ile deforme olabilir. Tehlikeli..

Araçta benzin bırakmak aklıma geldi çeyrek depo benzinim var şu an.

Yalnız boruların geçtiği yer olayı hiç aklıma gelmedi çok doğru söylüyorsunuz ona yarın gündüz gözü ile bakayım.

Bu arada sabah işe gelirken gaz ışığının biri sönüktü  ölen yemeğe giderken çalıştırdım gazı ta dolu gösteriyor 6 km yol gittim geldim hala tam dolu.

şu ışıkları simit tüpte düzgün çalışır yapamadılar.

Araçta titreme sirkeleme stop etme çekiş sorunu  gibi sorunlar yok benizinli gibi gidiyor şu an.

hafta sonu 500 km yol yapacağım detaylarını yazarım

simabao bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

O göstergelerin nasıl davrandığını zamanla öğreneceksin. Ben her fullediğimde TRIP'i sıfırlardım, 1 depo ile gideceğim yol az çok belli olduığu için bilirdim ne kadar kaldığını ;)

simabao bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

O göstergelerin nasıl davrandığını zamanla öğreneceksin. Ben her fullediğimde TRIP'i sıfırlardım, 1 depo ile gideceğim yol az çok belli olduığu için bilirdim ne kadar kaldığını ;)

aynısını yaptım bende akşam fulledim depoyu trip de sıfırladım şu an 17 km oldu ve full durumda gösteriyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Orada durur sonra düşüşü hızlı olur :D

simabao bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun hocam, bende aracımı 1 Temmuzda aldım ertesi gün lpg taktırdım. BRC my 11 kit, fiyatı uygun olduğu için ve servis ağı yaygın diye BRC den taktırdım. Sizin kit daha kaliteli.

Lpg ile 83 tl ye 400 km yol yaptım bu hafta Ankara şehir içinde :)  (lpg litre fiyatı 2.09) Benim güzergahım pek şehir içi sayılmaz. 10.000 km yol yaptım şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım, arabanın çekişi de gayet iyi

simabao bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun hocam, bende aracımı 1 Temmuzda aldım ertesi gün lpg taktırdım. BRC my 11 kit, fiyatı uygun olduğu için ve servis ağı yaygın diye BRC den taktırdım. Sizin kit daha kaliteli.

Lpg ile 83 tl ye 400 km yol yaptım bu hafta Ankara şehir içinde :)  (lpg litre fiyatı 2.09) Benim güzergahım pek şehir içi sayılmaz. 10.000 km yol yaptım şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım, arabanın çekişi de gayet iyi

Hayırlı olsun sizinkide. Tüpü simit mi taktırdınız?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayirli olsun hocam bende zavoli marka kit var, yaklasik 40000 km oldu hic bir sorun yok tek sikintim bagaj,simit tank yuksek geldiği için bagaj hacimi çok daraliyor keske ince simit olsa da degistirsek..

simabao bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bagajın küçülmesi olayı benide üzüyor.

Lpgnin borcu bitince kaportacıda yuvayı büyütmeyi düşünüyorum...

Gelelim lpg nin bu günki durumuna. Dün akşam 2.12tl den petrol ofisinden depoyu fulledim. Zaten doluydu 7.7 lt aldı toplamda depomda 33.6 lt gazım oldu.

sabah maltepeden yola çıktım körfezi dolaşarak bursaya girdim bursa içinde 10 km yol yaptım aracımı çektim otoparka.

biraz cami ve kebapcı ziyaretinden sonra karamürsele geldim.  Arabada 3 kişi idik.

toplamda 316.5 km yaptım lpg göstergemde kırmızı ışık yandı sanırım en fazla 20 km daha gider.

Araçta titreme, stop etme gibi anormal bir durum yok. Basınç biraz düşük 1000 km ayarı olunca aracın çekişi daha güzel olacaktır ama öncedende dediğim gibi performansta olumsuz birşey hissetmiyorum. yalnız hızlı araba kullanmayan biri olduğumu hatırlatıyım yani beklentimde çok fazla değil...

Arac hic benzin tüketmedi şaka gibi ama 32 -34 sn yede motorun mavi motor soğuk ışığı yanarken lpg ye geçiyor. bu durum çok hoşuma gitti.

s.halilduru bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Zaten aracın benzin tüketmemesi lazım. Sıralı sistemden kasıt o, önce benzin, biraz motor ısınınca hemen gaz.

Bu arada Maltepe'de mi oturuyorsun ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• rubin
      Yazan: rubin
      Merhaba arkadaslar... 1 ay once 2012 model otamatik sanzumanli Guzuma 36bin km de brc my11 lpg kit taktirdim.. lpg montaji konusunda hibbir sikintim yok.. yakit tasarrufu %50 gibi.. bugun de 40 bin km bakimini yaptirdim.. lakin otomatik sanzumanda lpg den dolayi yag sizintisi oldugunu farkettim.. lpg sonrasi boyle bir olay yasayan var mi ? Ustam şanzıman yag cubugundan buharlasma yaptigini ve benzindeki performansi yakalayamadigi icin daha cok zorlandigindan yag attigini soyledi.. bu durumu yasayan var mi.. varsa çözümü nedir..
      GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Quattro
      Yazan: Quattro
      Arkadaslar merhaba hepinizin bayrami mubarek olsun. Soyle bir sorunum var bayram oncesi aracima atiker atikfast modelini taktirdim. Aracimda gazda giderken kendi kendine gaz kesme olayi oluyor. Ornegin 3000 devirde giderken birden 2500 devire dusup tekrar yukseliyor ve performansta hissedilir derecede dusus var. Benzide giderken bu sorun olmuyor. Su anda bayramdan dolayi lpgyi takan yer kapali. Sizce sorun neyden kaynaklaniyor olabilir?
    • BoluBeyi
      Yazan: BoluBeyi
      Arkadaşlar aracım lpg'de ilk marşta çalışmıyor en az 2 marş yapmak zorunda kalıyorum. Benzine aldığımda hiç sorun yok sorun ne olabilir? Aracım 2011 Mazda3 LPG markası Atiker
    • h_sahin
      Yazan: h_sahin
      Arkadaşlar herkese merhaba , hepimiz biliyoruz ki araçlarımız gayet az yakıyor fakat önümüzdeki ders döneminde doktora çalışmalarımdan dolayı haftada 1300 km yol gideceğim ki aylık 5.200 yapıyor ve bu bir sene sürecek dolayısıyla en kötü 50-60.000 km yol yapmam gerekmekte.
      Lpg şart oldu  Araştırmalarım sonucu birtek Prins in DLM modeli uyuyormuş bizim skyactivlere.
      Direkt lpg ile çalışıyormuş kesinlikle hiçbir koşulda devirde benzin tüketimi olmuyormuş.
      Araç üzerinde delme etme yapılmıyormuş, bu DLM denilen sistem aracın kendi enjektörleri vs vs kullanıyormuş.
      Fiyat olarak yüksek gelse de , sıradan lpg sistemlerine oranla daha fazla tasarruf sağlıyormuş.
      Ortalama 0.25-0.30 kuruş yakan aracım bu sistemde 15 kuruşa kadar düşecek ki 50.000 kmde sistemin parasını çıkarıyorum.

• GHOST
      Yazan: GHOST
      slm.arkadaşlar aranıza bir kaçgün önce katıldım.mazdayla tanışalıda 1-2 ay oldu.2005 model otomatik mazda3 araç aldım.lpg taktırayımmı taktırmayımmı tereddüt ediyorum.en büyük korkum araç zaten otomatik 1.6 performansı takdir edersinizki aman aman değil.bu lpg taktırınca iyice performans düşüklüğü olursa hiç iyi olmaz.lpg taktıran arkadaşlardan yardım bekliyorum.performansı düşürmeyecek,arıza lambası yakmayacak,sorun çıkarmayacak lpg hangisi.
      bu arada antalyadaki serviste hangi marka olursa olsun mazdaya lpg kesinlikle önermiyolar.en fazla 50000 de motoru bitirir diyorlar.bilgi sahibi olan arkadaşlar bu doğrumudur.yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.