Jump to content

Renesis Rotary Motoru

Guest axela
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• Yanıt 154
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Fotifoti

9

• domestos

9

• mtutun

45

• Revivo73

21

• 7 ay sonra ...
Guest uyumsuzelement

yahu bu motorun kaç tane adı var renesis diyolar wankel diyolar rotary diyolar bi isimde ben koyucam yakında...

orjinal adı wankel rotary yanlış bilmiosam sonradan deişiklik yapıldı sanırsam motorda ondan sonra renesis dendi birde efini twin turbo rx 7 ler vardı bi ara :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yahu bu motorun kaç tane adı var renesis diyolar wankel diyolar rotary diyolar bi isimde ben koyucam yakında...

bu motorun asıl adı mucidi felix wankel den geliyor ve bu motora aslında wankel motor deniyor..fakat aynı zamanda döner bir yapıya sahip olduğu için rotary ismide telaffuz ediliyor zamanla sınıflandırma yapıldığı için pistonlu motor-yıldız motor-jet motoru-rotary motor gibi sınıflandırmalarda bu motor rotary motor olarak geçiyor.renesis ise rotary motoru kullanan mazdanın bu motor için geliştirdiği teknolojinin ismi.yani vtec vvti gibi bir ad.mazdaya özel motor kodu veya ismi diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu motorun asıl adı mucidi felix wankel den geliyor ve bu motora aslında wankel motor deniyor..fakat aynı zamanda döner bir yapıya sahip olduğu için rotary ismide telaffuz ediliyor zamanla sınıflandırma yapıldığı için pistonlu motor-yıldız motor-jet motoru-rotary motor gibi sınıflandırmalarda bu motor rotary motor olarak geçiyor.renesis ise rotary motoru kullanan mazdanın bu motor için geliştirdiği teknolojinin ismi.yani vtec vvti gibi bir ad.mazdaya özel motor kodu veya ismi diyebiliriz.

teşekkür ederim ben yine ona wankel demeye devam edicem bu durumda rx-8 im olursa renesis diycem

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim kadarıyla Rx-7 ve Rx-8 arasında tasarlanan yeni nesil Wankel'lere Renesis deniyor ama tam emin değilim, Rx-7'lerden önce de tasarlanmış olabilir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Konuyu hortlatayım foruma biraz hareket gelsin  :geyik:

Başlıktan habersiz bende meraktan nedir bu rotary olayı acaba nasıl çalışıyor bu motor diye merak ettim, gerçekten ayrı bir olay, çok yeni bir teknoloji olmamasına rağmen gördüğümde insanoğlunun daha neler yapabileceği konusunda ki ufkumu biraz daha genişletti. Merak edenler için basit ve açıklayıcı bir kaç video da benden olsun, ikinci video da her şeyi çok güzel anlatmış amcalar :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuyu hortlatayım foruma biraz hareket gelsin

iyi ki hortlatmışsın 2. videoya bittim çok güzel anlatmışlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu konuyu hortlatmanız ıyı olmus rotary motor harıka bı teknoljı ve gelısıme acık ancak ınsanlar (mazda sahıbı olmayanlar) bu konuda baya bır atıp tutuyor acaba forumda en yuksek km ye sahıp rx8 kac km de bırısı bılgı verebılır mı 100000 km de motor degısımı gıbı efsaneler dolanıyor ama ben bı 150000 gıder gıbı dusunuyorum rx8 sahıplerı aydınlatırsanız memnun olurum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

türkiyede özellikle rx8 lerde kullanılan atmosferik renesis motorun değişimi bir elin parmakalrı sayısını geçmez. o da kullanıcı hatasından dolayıdır. kullanıcısı bilinçli ve yağı düzenli olarak kontrol edilen bir rx8 in motorunun 500.000km gittiğinin dünya üzerinde değişen motor sayısından kat ve kat fazla örnekleri var.

koy yakıtı, sür arabayı, yanlış yağ ve kontrol etmemekten kaynaklanan hataları motora maletmemek lazım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugün birileriyle paylaşayım rotary motoru ufkunu genişleteyim dedim; ya ben anlatamadım ya onlar anlamadılar sistemin nasıl çalıştığını :D videoyu izletsem kesin anlarlar ama şimdi "bi mazda aldın amma mazda reklamı yapıyon" diye dalga geçer bizim şamatacılar :D böyle küçük hacimde böyle yüksek devir ve yüksek güç gerçekten başarılı bi olay... tabi kullanabilene :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

yav arkadaslar  iyi hosda  turkiye gibi bir memleketde bu rx8 araclari kullanabilmek icin sabanci gibi zengin olmak lazim sehir ici kafadan 17 litre tuketiyor bunlar bu muthis bir deger cok yuksek mubarek sanki v12 ferrari motoru ustunde.benim kanaatim turkiye gibi biyerde akil kari degil rx8 kullanmak soyleyeyim.avustralyada yasiyorum ben burada yakit fiyati 1.27 su anda buna ragmen burada bile bilenler sirf yakit tuketiminden dolayi bu aracdan vebadan kacar gibi kacmaktalar artik turkiyedeki yakit fiyatlari goz onune alindiginda gerisini siz dusunun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oda kılpayı  bir paydan dolayı 1600 cc vergisi ödüyor. 0-1300 cc daha düşük vergisi. Ama Rx-8 1308 cc olup, 8 cc'den fazla vergi ödüyor. Bunadamı hayıflanmalıyız ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...