Jump to content

Mazda Orijinal Oil 5W-30

YusufUcar
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar Adana'da yaşıyorum ve yaklaşık bir ay önce Rx-8 sahibi oldum Antalya Mepaz'da ekspertiz yaptırıp aracı satın aldım ve oradan 5 litrelik yağ aldım. Adana'ya döndüğümde aracın bakımı için Mazda Mıçı'ya gittim ve ellerinde yağ olmadığını söylediler ve benim satın aldığım 5 litrelik yağı kullandılar yaklaşık bi 700 km sonra araç yağ eksiltti ve bende yağ almak için servise gittiğimde artık dexelia yağın üretilmediğini ve ellerine ulaşmadığını belirttiler ve bana yardımcı olamayacaklarını İstanbul'dan bile yağ getirtemediklerini söylediler ve total'ın 5w - 30 unu almam gerektiğini belirttiler  ben zor bela 1 litre dexelia buldum ve kullandım şuan mazda orjinal 5w-30 u alabileceğim Adana'ya kargo yapan bir yer site varmıdır alan arkadaşlar bilgilendirirse  sevinirim.  mazda_ultra_5w30_5l_original.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adana Mazda amatörlüğün dibidir çözüm diye birşey yoktur onlara kaldıysan Allaha kaldın demektir hiç mi denetlemezler anlamıyorum ben birkaç kez parça istedim adam yok dünyada gelmez diyor yok dediğini Herter Ankara dan 4 günde getirdiler. Ankara ve İstanbul yetkili servislerini bir ara, mutlaka yardımcı olacaklardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamam da yag konusunda yanlis birsey soylememisler ki, Dexelia ismi artik kullanilmiiyor adi Mazda Original Oil oldu kaldi ki senin Mazda Original Oil (eski adiyla Dexelia) diye aldigin yag bildigin Total'in yagi, bu yaglari Total dolumunu yapiyor ve bildigin ayni yag aralarinda hicbir fark yok su an disardayim isterseniz bunu size aksam teknik belgeleri ile de ispatlarim.

Sonuc olarak Total'de ayni dereceli yagi alip kullanin sadece dis ambalaj icin o kadar para vermeyin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gerçekten de öyle mazda ya yakışmayan bir servis bakıma gidiyorsun ellerinde yağ filtresinden  başka bişey yok siparişle 20 gün önceden söyleyip parça gelene kadar bekliyorsun rezalet. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teknik belgeleri ile ispatla, sonra ben de yağ konusuna değineceğim.

Ilk olarak Mazda Original Oil Ultra DPF 5w 30 'dan baslayalim

Ilgili urunun teknik dokumani asagidaki PDF ' de bulunuyor (Ingilizceniz yok ise ceviride yapabilirim)

http://www.finol.ie/uploads/downloads/Mazda_Original_Oil_Ultra_DPF_5W30_Engine_Oil.pdf

Ureticinin TOTAL oldugunu PDF'in en altinda gorebilirsiniz

LYpona.png

Urunun teknik ozellikleri:

yAPn5n.png

Simdi yukaridaki yagin Total'de karsiligi olan Total INEO ECS 5W 30 (DPF) yagini inceleyelim

Ilgili urunun teknik dokumani yine PDF olarak asagidadir;

http://204.92.52.209/pdf/egypte/lubrifiants/Ineo%20EC3%205w30.pdf

SImdi'de bu yagin teknik ozelliklerine bakalim:

l0kzvQ.png

Yukarida net bir sekilde goruldugu gibi Mazda Originial Oil Ultra DPF 5w30 ve Total INEO ECS 5w30 yaglarinin teknik ozellikleri noktasi virgulune kadar birebir ayni , zaten Mazda yaginin da ureticisinin Total oldugu yine ilgili PDF'de net bir sekilde gorulmektedir.

Buradan yola cikarak Mazda Original Oil yerine ayni yag olan karsiligi Total yaglari kullanmak arasinda hicbir fark yoktur siz illa ambalaja para vermek istiyorsaniz secim sizindir.

Zaten bu diger butun firmalarda da boyledir , cogu markada firmaya ozel yag uretimi diye birsey soz konusu degildir, otomobil ureticileri kendi yaglarini uretmezler , tamamen pazarlama stratejileri cercevelerinde kendi ambalajlarini bastirirlar, yuzmilyonlarca euro para yatirip AR-GE calismasi yapan yag firmalari dururken , otomobil ureticileri dogal olarak yag uretim isine girmek istemezler.

Buyurun simdi siz de deginin hadi yag konusuna , 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ilk olarak Mazda Original Oil Ultra DPF 5w 30 'dan baslayalim

Ilgili urunun teknik dokumani asagidaki PDF ' de bulunuyor (Ingilizceniz yok ise ceviride yapabilirim)

http://www.finol.ie/uploads/downloads/Mazda_Original_Oil_Ultra_DPF_5W30_Engine_Oil.pdf

Ureticinin TOTAL oldugunu PDF'in en altinda gorebilirsiniz

LYpona.png

Urunun teknik ozellikleri:

yAPn5n.png

Simdi yukaridaki yagin Total'de karsiligi olan Total INEO ECS 5W 30 (DPF) yagini inceleyelim

Ilgili urunun teknik dokumani yine PDF olarak asagidadir;

http://204.92.52.209/pdf/egypte/lubrifiants/Ineo%20EC3%205w30.pdf

SImdi'de bu yagin teknik ozelliklerine bakalim:

l0kzvQ.png

Yukarida net bir sekilde goruldugu gibi Mazda Originial Oil Ultra DPF 5w30 ve Total INEO ECS 5w30 yaglarinin teknik ozellikleri noktasi virgulune kadar birebir ayni , zaten Mazda yaginin da ureticisinin Total oldugu yine ilgili PDF'de net bir sekilde gorulmektedir.

Buradan yola cikarak Mazda Original Oil yerine ayni yag olan karsiligi Total yaglari kullanmak arasinda hicbir fark yoktur siz illa ambalaja para vermek istiyorsaniz secim sizindir.

Zaten bu diger butun firmalarda da boyledir , cogu markada firmaya ozel yag uretimi diye birsey soz konusu degildir, otomobil ureticileri kendi yaglarini uretmezler , tamamen pazarlama stratejileri cercevelerinde kendi ambalajlarini bastirirlar, yuzmilyonlarca euro para yatirip AR-GE calismasi yapan yag firmalari dururken , otomobil ureticileri dogal olarak yag uretim isine girmek istemezler.

Buyurun simdi siz de deginin hadi yag konusuna , 

Öncelikle 3 yabancı dilim var, teşekkür ederim.

Örneğime gelince,

Ben Caterpillar'da (Borusan Makina) çalışıyorum. Cat makinaları için özel Cat motor yağı var, bunu üreten de Exxonmobil. Piyasada bilen bilmeyen herkes Cat yağının Mobil Delvac ile %100 aynı olduğunu, yalnızca etiket farkı olduğunu ve bunun bir satış stratejisi olduğunu söylese bile biz yaptığımız sayısız testler neticesinde ( ki veriler aynen delvac ile örtüşmesine rağmen ) arada bariz aşınma sonuçları farklılıkları gördük (lab. analizleri sonucu).

Yani temelde 2 yağ aynı gözükmesine rağmen (tüm verilerde) Cat yağında farklı katkılar olduğundan ve Ar-ge si Cat motorlarına özel olduğundan birbirlerinden ayrılıyorlar.

Mesela şu testler sadece Caterpillara özel: 

http://www.mirakub.ru/upload/mirakub/img/Cat%20DEO%20(Canada,%20Mexico,%20United%20States)%20tab.jpg

​Ek olarak 2 yağın karakteristiklerinin katalogda aynı olması 2 yağın reelde aynı yağ olduğu anlamına gelmez,

Benim öğrenmek istediğim nokta şu , Mazda eğer bu yağı piyasadan farklı olarak sadece Mazda modellerine özel geliştirdiğini iddia ediyorsa mutlaka içine farklı birşeyler karıştırıyordur, ama böyle bir iddiası yoksa aynen total 5w-30 da olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sezar haklı olabilir çünkü aşağıdaki totalin web sitesinde yazdığı üzere Total Mazda için benzersiz formülleri olan  yağlar ürettiğini belirtiyor ve Mazda araçlarında Original Mazda yağlarının kullanılmasını tavsiye ediyor

http://www.lubricants.total.com/partnerships/automotive-partnerships/mazda.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Erzurum serviste Mazda' nın yağları yok ki koyalım. Mesela dizel için "Mazda Original Oil Ultra DPF 5-30" demiş, burada benzinli dizel farketmeksizin "Castrol Magnetec Professional 5-30" kullanıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle 3 yabancı dilim var, teşekkür ederim.

Örneğime gelince,

Ben Caterpillar'da (Borusan Makina) çalışıyorum. Cat makinaları için özel Cat motor yağı var, bunu üreten de Exxonmobil. Piyasada bilen bilmeyen herkes Cat yağının Mobil Delvac ile %100 aynı olduğunu, yalnızca etiket farkı olduğunu ve bunun bir satış stratejisi olduğunu söylese bile biz yaptığımız sayısız testler neticesinde ( ki veriler aynen delvac ile örtüşmesine rağmen ) arada bariz aşınma sonuçları farklılıkları gördük (lab. analizleri sonucu).

Yani temelde 2 yağ aynı gözükmesine rağmen (tüm verilerde) Cat yağında farklı katkılar olduğundan ve Ar-ge si Cat motorlarına özel olduğundan birbirlerinden ayrılıyorlar.

Mesela şu testler sadece Caterpillara özel: 

http://www.mirakub.ru/upload/mirakub/img/Cat%20DEO%20(Canada,%20Mexico,%20United%20States)%20tab.jpg

​Ek olarak 2 yağın karakteristiklerinin katalogda aynı olması 2 yağın reelde aynı yağ olduğu anlamına gelmez,

Benim öğrenmek istediğim nokta şu , Mazda eğer bu yağı piyasadan farklı olarak sadece Mazda modellerine özel geliştirdiğini iddia ediyorsa mutlaka içine farklı birşeyler karıştırıyordur, ama böyle bir iddiası yoksa aynen total 5w-30 da olabilir.

Oncelikle bende Muhendis'im ve bu konular uzerine cok makaleler arastirip , gerekli analizleri karsilastiriyorum;

Konuya ilk olarak teknik olarak bakalim;

Bir yagin karakteristik ozellikleri aslinda reel olarak tamamen ayni oldugunu gosterir bu en azindan yukaridaki ornek icin dogru cunku baktigimiz zaman iki yagida ureten ayni firma ve bu karakteristik ozelliklerin testleri milyonlarca euro'luk labaratuvarlada yapilan testlerin sonuclaridir. Yukarida ki testlerin sonuclari noktasi ve virgulune kadar aynidir.

Burada teknik olarak ispatlanmis bir sonucu , (kaldi ki tekrar ediyorm zaten ayni firmalarin urettigi yag bunlar ) yapmis oldugunuzu soylediginiz analizlerin sonucuna gore curutemezsiniz.

Eger test yapmak istiyorsaniz iki tane araci ayni kosullarda (fiziksel , mekanik vb) soylemis oldugunuz iki yagi koyarak ayni surelerde test etmis olmaniz ve bunu uluslararasi referanslarla ispatlamis olmaniz gerekiyor , burada teknik veriler uzerine konusurken varsayimlarla birbirimizin tezini curutemeyiz , boyle birsey mumkun degil.

Ikinci olarak Pazarlama acisindan bakalim;

Bildiginiz uzere ulkemizde VW servislerinde Castrol motor yaglari kullaniliyor (buraya kadar hersey normal) Fakat isin pazarlama yonunden baktigimiz zaman Castrol ve VW arasindaki pazarlama anlasmalarini cogu kisinin bildigini soyleyemeyiz. Ulkemize getirilen Castrol motor yaglarinin cogunda VW ' nin belirlemis oldugu normlar saglaniyor olmasina ragmen yukarida bahsetmis oldugum pazarlama anlasmalarina istinaden Turkiye'deki Castrol yaglarinin uzerine VW normlari basilmiyor . Bu yaglari alan arac sahiplerinde dogru yagin sadece VW yetkili servislerinde oldugu algisi yaratilmaya calisiliyor. Hatta bazi Castrol Professional serilerini Castrol ic piyasaya parakende olarak bile surmuyor ki yine bu anlasmalardan dolayi.

Yukarida ki olayi yazmamin sebebine gelince ; Olaya birde Mazda ve Total acisindan bakalim , Total tabikide reklam ve pazarlama asamasinda Mazda icin ozel olarak gelistirildigini vurgulayacaktir bundan dogal birsey olamaz , cunku arada bir anlasma vardir . Mazda veya Total tutupta biz tuketicilere aslinda iki yagda ayni istediginizi kullanin demeyecektir heralde , o zaman Dunya uzerinde pazarlama diye bir olay kalmiyacaktir.

Kaldi ki yine soyluyorum , cok buyuk ozel araclar haricinde hicbir firma hicbir araca ozel motor yagi uretmez , kaldi ki bu tezi suradan curutebiliriz. Mazda'nin birden fazla motor cesiti bulunmakta , bunlarin hepsinin ortak bir noktasi bulunmuyor ki hepsi icin uygun bir motor yagi gelistirilmis olsun . Kaldi ki benim kullandigim dizel Mazda 3 aracimin motoru yine Fransiz PSA grubunun uretimis oldugunu dizel motordur ve bu motoru Mazda bile uretmiyor , PSA grubu deyince de bildiginiz gibi Peugeot ve Citroen ortakligi aklimiza geliyor . Peugeot ve Citroen yetkili servislerine gittiginiz zaman bahsettigim dizel motor icin hepsi Total INEO ECS 5w 30  motor yagi kullaniyorlar , buradan da ayni motorlar icin Peugeot/Citroen ve Mazda da aslinda ayni yagin kullanildigini da anlamak cok zor olmasa gerek.

Kisacasi biraz uzun yazdim ama herkes istedigi yagi almakta serbesttir ben burada sadece kullanicilari bilinclendirmek amaciyla teknik verilerle birseyler anlatmaya calisiyorum , ulkemizde ki klasik Yetkili Servislerin kulaktan dolma yanlis bilgileriyle yonledirmekten ziyade , ayni cozumu daha ucuza ve dogru bir sekilde kullanmalarini saglamaya calisiyorum.

Zaten baktigimiz zaman 10w 40 yagin her turlu arac icin onerildigi bir ulkede yasiyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Avrupalı / Amerikalı firmaların bir kere dürüstlüğüne inanırım,  hadi bizim yerli firma olsa örneğin çinden getirir etiketi basar yerli üreticiye yerli üretim parça diye satar, bizde yerli araba diye alırız ancak Avrupalı firma ben bunun formülünü farklı yaptım diyorsa bence yapmıştır, olurda bir meraklı analize yollar yağlar aynı çıkar diye sahtekar durumuna duşma riskini göze almazlar büyük Avrupalı/Amerikalı firmalar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Avrupalı / Amerikalı firmaların bir kere dürüstlüğüne inanırım,  hadi bizim yerli firma olsa örneğin çinden getirir etiketi basar yerli üreticiye yerli üretim parça diye satar, bizde yerli araba diye alırız ancak Avrupalı firma ben bunun formülünü farklı yaptım diyorsa bence yapmıştır, olurda bir meraklı analize yollar yağlar aynı çıkar diye sahtekar durumuna duşma riskini göze almazlar büyük Avrupalı/Amerikalı firmalar...

O teknik verileri oraya yazan da zaten Avrupali/Amerika li dedginiz Total firmasi , herneyse bu yorumun ustune zaten daha fazla birsey yazmayacagim ,insanlarin onyargilarini kirmak gercekten zor bir is , sonucta karar sizin istediginiz yagi almakta serbestsiniz . 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim kastettiğim araca özel yağ üretmek değil, var olan bir yağ üzerine motor karakteristiklerine özgü bazı testler sonucunda birtakım katkılar eklenmesi idi. Servis konusuna hiç girmeyelim, ben 2 yıl Servis danışmanlığı yaptım, sahtekarlık diz boyuydu, dünyanın en iyi üreticisi sandıkları markanın her modeline benim eski arabama bile koymadığım yağı koyup gönderiyorlardı.. Sonuç olarak herkes tabi ki de serbesttir istediğini yapmakta ve kullanmakta...

Şöyle yapanlara dahi şahit oldum canım ülkemde :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buji kızartma için ideal bir yöntem :D Biraz da acı sos dökeymiş iyiymiş :D

Sezer senin dediğine benzer bir mantık benzinde de var. Malum ülkemizde topu topu 5 rafineri var. Bir bölgeye verilen tüm benzinler aynı rafineriden çıkıyor ama şirketler sattıkları benzine kendi geliştirdikleri katkıları dökerek bunları farklı isimler altında pazarlıyorlar. Biz de o şirkete ve eklediği katkıya göre hangisini alacağımızı belirliyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda fanatikliği yapmaya , ambalaja para vermeye gerek yok. Mobil 1 esp formula 5w30 alıp keyfine bakacaksın. Bahsedilen total yağdan daha yüksek parlama ve daha düşük akma sıcaklığına sahip.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tek ve önemli kriter parlama sıcaklığı ve donma sıcaklığı mıdır yani? Arkadaşlar bu konunun sonu yok, anlamsız bir tartışmaya doğru sürükleniyor...İsteyen istediği markayı kullansın bırakın, aydınlatıcı bilgiler veren sezer ve fatih kardeşlerime teşekkür ederim. Mobilmiş, castrolmüş, totalmiş, mazda oilmiş herkesin seçimine saygı duyarım ancak ben kendi adıma kullanım kitapçığı ne söylüyorsa bunu kullanırım, en azından (belki) fiziksel olarak bir farkı olmasa da (mazda oil-total arasında) aklım rahat. Belki cebimden üç kuruşum fazla alınıyor  ama gönül verdiğim koskoca mazda markası beni kandırıyorsa da yazıklar olsun derim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kursat abicim tabiki tek kriter donma ve parlama sıcaklıkları değil. Ama yağın koruyuculuk sınırlarını belirten en önemli parametler bunlar. Ayrıca 40 ve 100 derece sıcaklıklarındaki vizkozite değerleride diğer markalardan iyi.

Mazda kandırır kandırmaz olayına gelirsekte bugün dünyada tüm otomotiv üreticileri aynı şeyi yapıyor. Sen bana orjinal yağ verin diyorsun onlarda sana anlaştığı herhangi bir markaya dolum yaptırıp üzerine kendi etiketini vurup sana satıyor fazlasıyla. Olay bu. Sonuç olarak uluslararası firmalar kapitalistin ağababalarıdır ve kapital için herşey mübahtır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağın viskoiste değeri aynı olduktan sonra zaten çoğu belli standartlara sahip oluyor ama ben bir çok yağ kullandım lakin petronas syntium u kullanınca sanki daha kaliteli bir yağ kullanmışım gibi geldi sebebini bilemiyorum performans seviyeleri diğer yağlarla aynı ama benzinde çoğu 10-40 yağ SL/CF iken bu yağda   SN/CF olarak gözüküyor ve benim arabamın motorunda çok rahatlıkla farkettiğim bir iyileşme sağladı sarsıntı azaldı, ses azaldı , sonuçta ben arabalara ve tamir işerine yabancı biri değilim ben memnun kaldım önümüzdeki yağ değişiminde bu yağı koyacam gene.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

apı standardı koruyuculuk seviyesine göre o harfler. vizkoziteden bağımsız zaten o kısmı. Yeni nesil yağların çoğu sn yada sm seviyesinde zaten. Çok özel ve bir o kadar pahalı yağlar var ama bizim araçlar standart motor olduğu için klasik yağlar işimizi görüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...