Jump to content

Mazda Orijinal Oil 5W-30

YusufUcar
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mobil 1 kullanmaya gayret ediyorum kullandığım araçlarda.Çok aşırı fark olacağını düşünmüyorum ama benim algım Mobil 1'in piyasanın kaliteli yağı olduğu yönünde..  Hatta önceki araçlarımda yetkili servise götürürken yağı kendim götürüyordum:Mazda da uygulama nasıl bilemiyorum daha yetkili servise gitmedim.Yaklaşık 4000 km sonra götüreceğim ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamam da burada yağın farklı sıcaklıklardaki viskositesi falan hikaye. Mevzu bahsi geçen araç rx8 ve rotary motorlu bir araç. Bu motor yapısı gereği yağ yakıyor ve yanan yağın yanma odasında artık bırakmaması dolayısıyla seal lara zarar vermemesi gerekiyor bu konuda mazda wankel motorun 1976? dan beri patentine sahip tek firma olduğuna göre bu motoru yalamış yutmuş böyle özel bir aracı kullananların da biraz kazık yiyip orijinal yağı almaları gerekiyor, mevzuda bahsi geçen servis-kapitalizm ilişkisine tamamen katılmakla birlikte burada başka bir markada veya motorda olmayan özel bir durum geçerli. Sanırım konuyu açan arkadaş burada bunu vurgulamak için konuyu açmış konu dağılmış. 

Bu arada ben de aracımda mobil 5w40 kullanıyorum. Ama bir rx8im olsaydı herhalde orijinal yağı gelene kadar servislere baskı yapardım bu süreçte de aracı kullanmazdım. Japonyaya şikayet edilmesi gereken bir konu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamam da burada yağın farklı sıcaklıklardaki viskositesi falan hikaye. Mevzu bahsi geçen araç rx8 ve rotary motorlu bir araç. Bu motor yapısı gereği yağ yakıyor ve yanan yağın yanma odasında artık bırakmaması dolayısıyla seal lara zarar vermemesi gerekiyor bu konuda mazda wankel motorun 1976? dan beri patentine sahip tek firma olduğuna göre bu motoru yalamış yutmuş böyle özel bir aracı kullananların da biraz kazık yiyip orijinal yağı almaları gerekiyor, mevzuda bahsi geçen servis-kapitalizm ilişkisine tamamen katılmakla birlikte burada başka bir markada veya motorda olmayan özel bir durum geçerli. Sanırım konuyu açan arkadaş burada bunu vurgulamak için konuyu açmış konu dağılmış. 

Bu arada ben de aracımda mobil 5w40 kullanıyorum. Ama bir rx8im olsaydı herhalde orijinal yağı gelene kadar servislere baskı yapardım bu süreçte de aracı kullanmazdım. Japonyaya şikayet edilmesi gereken bir konu.

rx8 icin orjinal yagi kullanmazsaniz motor asinir , motor biter vs boyle bir olay yok kardesim tamamen hurafe birsey bu , dogru olani rx8 icin uygun olan yagi kullanmaktir , kullanacagin orjinal yagda rx8 icin ozel uretilmis degil yani

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 11 ay sonra ...

Kusura bakmayın . Foruma yeni üye oldum ve tabi ki yeni bir Rx-8 kullanıcısıyım. Araştırdığım kadarıyla bu bölümde tavsiye edilen yağlar hepsi sentetik... Ama kesinlikle sentetik değil mineral yağ kullanın diyor teknik bölümdeki konuda . Benim bir hatam var ama anlayamadım. Yardımınız için teşekkürler....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, nrş :

Kusura bakmayın . Foruma yeni üye oldum ve tabi ki yeni bir Rx-8 kullanıcısıyım. Araştırdığım kadarıyla bu bölümde tavsiye edilen yağlar hepsi sentetik... Ama kesinlikle sentetik değil mineral yağ kullanın diyor teknik bölümdeki konuda . Benim bir hatam var ama anlayamadım. Yardımınız için teşekkürler....

aşağıda linki olan konuda RX-8'de kullanılacak yağ hakkında epey tartışılmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mehmet Özdemir :

aşağıda linki olan konuda RX-8'de kullanılacak yağ hakkında epey tartışılmış.

Kastettiğim tam da bu konuydu. Dikkat çektiğiniz için teşekkürler...:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oradaki sentetik yağ tartışması bazı sentetik yağların rotor uçlarında birikmeye yol açması ile ilgili. Mineral yağ birikme yapmayıp rotorları temiz bıraktığı için Mazda'nın tercih olarak gösterdiği yağ tipi. Ancak Mazda'nın kendi ürettiği RX-8 yağı sentetik ancak onun 2 sebebi var: 1- Rotorları temiz bırakacak sekilde formule edilmiş yağ. 2- Üretim maliyeti açısından mineral pahalıya geleceği için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...