Jump to content

1.Nesil Mazda 3 Cam Buğu Sorunu

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba, bu cam buğusu yüzünden az kaldı kafayı yemeye. Özellikle kış aylarına girdikten sonra bu sorun iyiden iyiye hissetirdi kendini. Arka camı reriziztans ile hallediyorum ama ön cam ve yan camlar klimayı kapattığım anda hemen buğu yapıyor. Sıcak yada soğuk farketmiyor klima açıkken hiç sorun yaşamıyorum, ama yakıtımı bu sefer çok etkiliyor, araç çok yakıyor. İçeri taze havayı kapatıp açıp denedim sorun devam ediyor. Araç bin km önce Evo serviste bakıma girdi polen filtresi dahil tüm filtreleride değişti. Benimle aynı sorunu yaşayan ve çözüm bulan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu normal bir durum bence klima içerideki nemi çekiyor ve anında buğu gidiyor durum bende de aynı ama kısa süreli çözüm fanlarin dışardan hava almasını sağlamak sonuçta bütün araçlarda kış aylarında aynı problem söz konusu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1. Nesil Mazda3 leri çok bilmiyorum ama otomatik klima olanlarda buğu giderme fonksiyonu yok mu ? 15-20 saniye çalıştıktan sonra kapatılabilir sonra da ön cama gelecek şekilde yönlendirme yapılırsa sıcak hava buğu olmaz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yakıt açısından doğru ek bir maliyet ama güvenlik açısından önemsiz bence cam açma fanlari on cama yönlendirme klima kadar hizli bir çözüm olmuyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1. Nesil Mazda3 leri çok bilmiyorum ama otomatik klima olanlarda buğu giderme fonksiyonu yok mu ? 15-20 saniye çalıştıktan sonra kapatılabilir sonra da ön cama gelecek şekilde yönlendirme yapılırsa sıcak hava buğu olmaz

valla buğu önleyici bir düğme olduğunu hiç görmedim. klima ve taze hava düğmesi var sadece

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla buğu önleyici bir düğme olduğunu hiç görmedim. klima ve taze hava düğmesi var sadece

Konuyu biraz araştırdım, 2. Nesil Mazda3'lerde olduğu gibi özel bir fonksiyon düğmesi olmasa da otomatik klima olanlardaki bir tuş bu işi hali hazırda görüyormuş.

Türkçe döküman bulamadım ama ingilizce dökümanlardan ilgili bölümleri ekte bulabilirsin.

post-2-0-94751000-1420108323_thumb.jpg

post-2-0-72413200-1420108331_thumb.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Raggaman hocam klimanin altinda araca disardan hava almasini saglayan bir dugme var hep o konumda kullanin yogun trafik haricinde.birde ozellikle soguk havalarda klimayi caliatirmadan direk cam konumuna alarak ve fani son kademeye getirerekte buguyu cozebilirsiniz.yani demek istedigim A/C kapali olsun ama fan calissin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Raggaman hocam klimanin altinda araca disardan hava almasini saglayan bir dugme var hep o konumda kullanin yogun trafik haricinde.birde ozellikle soguk havalarda klimayi caliatirmadan direk cam konumuna alarak ve fani son kademeye getirerekte buguyu cozebilirsiniz.yani demek istedigim A/C kapali olsun ama fan calissin.

Fan son kademede kaç derecede çalışmalı peki? soğuk yada sıcak kaç derece olmalı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fan son kademede kaç derecede çalışmalı peki? soğuk yada sıcak kaç derece olmalı?

Hocam zaten klima kapali oldugu icin ve arac yeni calistigi icin varsa onu vericek oyuzden cok bi onemi yok bende herzaman sabit 23.5 derecede
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam zaten klima kapali oldugu icin ve arac yeni calistigi icin varsa onu vericek oyuzden cok bi onemi yok bende herzaman sabit 23.5 derecede

Evet motor soğukken çalıştığında bir sorun olmaz son kademede fan ancak, 23.5 derecede motor ısındıktan sonra içeride sıcaktan nefes bile alınmaz. Adamın beynine kan gider o sıcakta :)) İlk çalıştırdığımda aracı bu soğuklarda evet arabayı ısıtana kadar 23 derece sıcaklıklarda ısıtıyorum ama kabin ısındığı zaman 21.5 a düşürüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buğu alma tuşu da klimayı çalıştırıp cama hava üfler.

Ya cam açık gezeceksiniz yada klima açık. Başka türlü çözebileceğinizi sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Klimayı açıp 'dışardan gelen hava' (fresh air) modunda ön cama yönlendirdiğinde, 5 dk sonra klimayı kapatsanda buğu yapmaz ama içerdeki hava (recirculation) modundaysa elinde bezle beklesen yine buğu yapar. Ya ilk söylediğim gibi yapacaksınız ya da :

Silika jel bu işi kökten çözer. ;)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Granüllü nem alıcılar: 

Piyasada satılan nem toplayıcılar iç mekanda kalan ve sizin kurutamayacağınız nemi toplayarak camlarınızın buğulanmasını engeller.

Evinizde bulunan bir kaç basit malzeme ile otomobilinizin içersinde bulunan nemden kurtulabilirsiniz. Bunlardan en basit olanı halıların altına gazete kağıtları sererek nemden kurtulabilirsiniz. 

ama en ideal çözüm patates ve elma ile olandır.

camı içerden ve dışardan iyice temizleyin,patatesi ikiye bölüp cama iyice sürün bu kadar basit...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yapmazzzzzz

içinde ki mevcut nişasta ile cam üzerinde ince bir film tabakası oluşturur ve cam da ki gözle görülmeyen küçük aralıkları doldurur.

Bir "Erkan ŞAMCI" klasiği ile olayı bağlayayım

ltf doğala dönünüz...

ve bomba haber. :ohmy: Elma ile patates aynı tatdadır ayıran yegane özellik elmanın sahip olduğu kokudur. Eğer burnunuz tıkalı iken bu ikisini yediğinizde tatlarının aynı olduğunu göreceksiniz. Hazır mevsim kış ve grip soğuk algınlığı yaygınken bir deneyiverin  ^-^ 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...