Sign in to follow this  
Followers 0
Mehmet Özdemir

Makale : Mazda'dan Adaptif Led Farlar.. Karşıdan Gelen Aracı Rahatsız Etmeye Son!

Siz de karşıdan gelen aracı rahatsız eder miyim diyerek uzun farlarınızı çekinerek yakanlardan mısınız veya karşınızdaki araç uzunlarını yaktığında nefretle söylenenlerden mi? Keşke kısa farlarımızla daha iyi bir görüşümüz olsa.. Mazda'nın bu konuda bir çözümü var; Adaptif Led Aydınlatma.

Adaptifled-1.jpg?size=1024

Uzun yolculuklarda doğal olarak yolu daha iyi kestrebilmek için uzun farlarımızı kullanırız. Ancak karşıdan gelenleri rahatsız etmemek için kullanma süremizi çok uzun tutamayız. Bunun için daha önce geliştirilen sistemler; karşıdan aracın geldiğini hissettiklerinde uzun farlarınızı kapatıyorlardı. Mazda, bu konuda çalışmalarını daha da ileri götürerek tek far için 4 grup ledin kullanıldığı Adaptif Led Far Sistemlerini Japonya'da CEATEC Show'da tanıttı.

Adaptifled-2.jpg?size=1024

Aracın önüne yerleştirilen bir kamera sayesinde önünüzdeki aracı arka stoplarından, karşınızdaki aracı da ön farlarından farkeden sistem; yukarıda belirttiğimiz led gruplarının bazılarını tamamen kapatabiliyor veya yeteri kadar ışık verebilmesi için ışık şiddetini dimliyor. Önünüzde giden veya karşınızdan gelen sürücünün rahatsız olmayacağı yerlere ise ışık şiddetinin tamamını vererek size daha iyi bir görüş sağlıyor. Aşağıdaki resimde adaptif led aydınlatmanın hangi durumlarda nasıl davrandığını görebilirsiniz.

Adaptifled-3.jpg?size=1024

Kaynak: C|NET

Bu ileti bir makaleye dönüştürülmüştür

oguzhan89 and FeO like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otomotiv sektöründe devrim niteliğinde olan bu teknolojiye açıklayıcı bir video yayınlanmış. Japonca falan ama ne işe yaradığını anlayabiliyorsunuz.

 

FeO, oguzhan89, M.E.G and 1 other like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

paylaşım için tşkler benim 25 lik delikanlıya da farlarla ilgili ayar yapmam lazım arka tarafına yük binice farlar gökyüzünde :)

FeO likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  
Followers 0Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.