Jump to content

Sübap Ayarı Nedir ?

bosphoruss9
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Dostlar lpg li araçlarımızın zamanla subap sorunu yaşadığı gerçek.tamamen önlemesede subap ayarı yaptırmanın kaçınılmaz sonu ileri bir tarihe erteleyeceğinden bahsediliyor, sorum şu ki:

1-subap ayarı denen olay nedir?sizce gerçekten subap erimesini erteleyebilir mi?

2.nerde kim tarafından yapılır?

3-maliyeti ortalama ne kadardır?

bu konuda tecrübeli arkadasların görüşlerini merak ediyorum.iyi geceler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dostlar lpg li araçlarımızın zamanla subap sorunu yaşadığı gerçek.tamamen önlemesede subap ayarı yaptırmanın kaçınılmaz sonu ileri bir tarihe erteleyeceğinden bahsediliyor, sorum şu ki:

1-subap ayarı denen olay nedir?sizce gerçekten subap erimesini erteleyebilir mi?

2.nerde kim tarafından yapılır?

3-maliyeti ortalama ne kadardır?

bu konuda tecrübeli arkadasların görüşlerini merak ediyorum.iyi geceler

Aracınızda subap ayarı diye birşey söz konusu değildir, subap ayarını hydraulic lash adjuster denen mekanizma yağ basıncı ile otomatik olarak ayarlar. Subap ayarı bu mekanizmaya sahip olmayan motorlar içindir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fakat servis bana lpg den dolayı motorun sıkarak çalıstığını sübap ayarı ve sübapların taşlanması yöntemiyle durumun düzeleceğini sübapların ömrünün uzayacağını söylemişti?bunların hepsi yalan mı yani?

bugün yine servise gidicem orda zaten yağlı hidrolik sistem yapıyomus sübap ayarını diyeceğim bakalım ne cevap alıcam?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servisin bahsettiği ayar değil , tüm sübapların değişmesi, yatakların ve silindir kapağının taşlanarak tekrar takılmasıdır, sizin aracınızın sübap ayarı otomatikdir, bizimkiler manueldir, sentil kullanılarak ayarlanması gerekir, ayrıca bir ayar verileceksede trigere verilmesi gerekir onada gerek yok zaten mazda 3 lerin trigerini ben zincirdir diye biliyorum.

Sonuç itibariyle aracınızın lpg dolayısıyla sübaplarının değişmesi demek üst kapağın içinin yenilenmesi ve tüm ilgili kısımların taşlanması demektir, ama sormak istediğim kaç km dir lpg kullanıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dostum 25bindir lpg ile kullanıyorum bnce cok sessız sarsıntısız çalısıyor stop etme durumu yok 100km de 9lt yakıyor herhangi bir yakıt artısıda yok çekişinde gidişinde bir azalma yok bunlar subap eritme belirtileri diye okudum bi çok yerde,,adam ne makınaya bağladı ne başka sey yaptı kaputu actı bunun subapları sıkmıs dedi lpg enjektörleri gözünün içine bakıyo tüp var mı bunda diye de sordu sanki evet hersem ha bak tüpten dicekte onaylıcam gibi bir hava esti ben inanmadım devirli kullanmıyorum cok uzun seyahatlere cıkmıyorm 25binde ihtimal vermiyorm.astra içinde aynı sorun mevcut arkadasımda 2005 kasa var 75bin oldu daha bşr sorun yasamadı oda aynı benım gibi kullanıyor

resmi yetkili serviste değilmiş mazda.com.tr den baktım galiba anlaşması bitenlerden buldum mazda müşterisi söğüşleyim gibi bi yaklaşım hissettim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Ondan olacağını sanmam 25 bin çok az bir km, tabii lpg montajında hata yok ise, bence yetkili servise gösteriniz. Lpg ayarsızlığı olma ihtimali daha fazla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...
17.01.2015 at 08:38, SeZaR_323 :

Aracınızda subap ayarı diye birşey söz konusu değildir, subap ayarını hydraulic lash adjuster denen mekanizma yağ basıncı ile otomatik olarak ayarlar. Subap ayarı bu mekanizmaya sahip olmayan motorlar içindir.

Ayar söz konusu olamaz denmiş ama kitapçıkta ses geliyorsa ayarlayın diyor. 

Milimetrenin onluk kısımında kalan bu minik ayar bozulmalar nasıl ayarlanıyor? Ustanın elle gözle yapacağı bir iş mi yoksa daha farklı aletlerle mi yapılıyor?

ayrıca konuyu açan arkadaşın dediği gibi, lpg’de daha çabuk bozulan supap ayarı sonrası tam kapanmayan egzoz supaplarından yanma anında çıkan sıcaklık yüzünden daha hızlı eridiği söyleniyor. 

955F2D2A-A1CD-4150-86DF-1420B34F51C5.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, Çağlar Bayur :

üst kapak sökülüp rektifiyeciye gidiyor. sese razıyım :)

Böyle ayar mı olur. Ha supaplar erimiş değiştirmişiz ha ayar yaptırmışız ne fark etti o zaman?

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3 konumda subap değişimi ile ilgili yazdığım konuda belirtmiştim. 

Bizim Mazda maliyetten kısmak için fincan ile aralığı ayarlama yoluna gitmiş. Fincanın taşlanması gibi bir durum olamaz, zaten aşırı ince. Yeni fincanlar da söyleyecen de gelecek de, onlar gelesiye kadar motor hiç çalıştırılmayacak da... Öte yandan o kadar sökmüşken, subapları komple değiştirmek daha mantıklı. Ayar için bile sökülmeye kalkılsa baya bir şey sökülmesi gerekiyor. O nedenle yanmasını bekleyip değişmek daha mantıklı.

Bu ayar olayı Toyota'da yapılabiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...