Jump to content

Mazda 323 Kronik Kayış Sesi ve Rölanti Sorunu

izbarco_34
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar 323 practica aracım var forumu birçok kez takip ettim şikayetlere şahid oldum ve kendi aracımdaki sinir bozucu huzursuz edici ve araçtan bile soğutacak olan kayış sesi ve rolantinin sürekli 0,3 0,5 vs gibi düşük olması siklemiyo titremesi istop edicek gibi bi hal alması... aracımda ilk çalışmada iğrenç bir kayış sesi giderek artan gaz verdikçe heleki sisleri açmak tesisat müziği yada elektirksel donanımları kullanırken yaptığım araştırmalar sonucu hiçbi sonuç alamadım klasik ustaların cevapları kayışı değiş şu marka gergin depil şu bu pudra sür süt sık yağ sür kulaktan bilgiler arkadaşalr araç üstünde yapmadığım kalmadı aynı zamanda titreme sorununa çözüm aradım boğaz kelebeği dendi distribütör dendi bujibuji kablosu dendi soket dendi hava akış dendi bir sürü kuru gürültü taki oturup sakin kafa ile düşünüp birşeye kalkışana dek sorunu çözdüm size bunu tek cümle ile anlatabilirim sorun "alternatör (şarj dinoması) bakımı" bisiklet lambası yakmak için kullandığımız dinomadan yola öıktım alternatördenen şeyin sadece aküyü şarj ettiği kavramından sıyrıldım ve olaya giriştim sorunlrı çözdüm hemde 2 aracımda da ve bugün itibari ile aynı olayı 3. aracımada uygulattım etkili çözüm verdiğim bu bilgi ile yardımcı olacağımı düşünüyorum. daha detaylı ve merak ettiklerinizi yin bu konu başlığından paylaşacağım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu aracı ilk çalıştırdığında 10 15 saniye gelen cayırtıdan bahsediyorsun değil mi? Babamın 626'da da var aynı sorun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet Mehmet bey ilk çalıştırdığında başlayan ve gaz verdikçe ciyak ciyak bağıran ve kimi zaman susmayan gece yarısı oldu ki yola çıkıcaksınız komşularınız sizin olduğunuzu bu ses sayesinde tanıyor hatta sabah işe giderken Cemile teyze bile olaya vakıf olmuş ki oğlum değiş şu kayışı niye ötüyo :) bu araba demesi gibi bu şikayeti olanlar dinomo bakımı yapan firmalara alternatörlerini söktürüp üzerindeki konjektör bakımını ve temizliğini yaptırdığında sorunun çözmüş olucak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar 323 practica aracım var forumu birçok kez takip ettim şikayetlere şahid oldum ve kendi aracımdaki sinir bozucu huzursuz edici ve araçtan bile soğutacak olan kayış sesi ve rolantinin sürekli 0,3 0,5 vs gibi düşük olması siklemiyo titremesi istop edicek gibi bi hal alması... aracımda ilk çalışmada iğrenç bir kayış sesi giderek artan gaz verdikçe heleki sisleri açmak tesisat müziği yada elektirksel donanımları kullanırken yaptığım araştırmalar sonucu hiçbi sonuç alamadım klasik ustaların cevapları kayışı değiş şu marka gergin depil şu bu pudra sür süt sık yağ sür kulaktan bilgiler arkadaşalr araç üstünde yapmadığım kalmadı aynı zamanda titreme sorununa çözüm aradım boğaz kelebeği dendi distribütör dendi bujibuji kablosu dendi soket dendi hava akış dendi bir sürü kuru gürültü taki oturup sakin kafa ile düşünüp birşeye kalkışana dek sorunu çözdüm size bunu tek cümle ile anlatabilirim sorun "alternatör (şarj dinoması) bakımı" bisiklet lambası yakmak için kullandığımız dinomadan yola öıktım alternatördenen şeyin sadece aküyü şarj ettiği kavramından sıyrıldım ve olaya giriştim sorunlrı çözdüm hemde 2 aracımda da ve bugün itibari ile aynı olayı 3. aracımada uygulattım etkili çözüm verdiğim bu bilgi ile yardımcı olacağımı düşünüyorum. daha detaylı ve merak ettiklerinizi yin bu konu başlığından paylaşacağım

Merhabalar,

Benimde 92 model 323 sedanım var. Benzer kayış sesi ve devir bozukluğu bende de oldu. Benöncelikle kayışlarımı değiştirdim. Ses gitti ancak devir bozulması devam etti bunun üzerine sanayii de iyi bir karbüratörcü buldum. Gaz pedalına bağlı hava ve benzin karışımını sağlayan mil zaman içinde karbüratördeki yuvasını aşındırmasından dolayı oynama yapıyordu. Söktük tornacıda revizyondan geçti şimdi aracım saat gibi çalışıyor.

Mutlaka her arıza aynı olmaz ama tecrübelerimden faydalanmanızı istedim.

Saygı ve sevgiyle kalın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

bende trigeri değiştirdiğimde yanında iki kayış daha değiştirdiler adını unuttum cahilliğimi maruz görün cıyaklama sesine maruz kaldım. bu işlemi adanada bilindik bi mazda ustasına yaptırmıştım iznimde. neyse izin bitti bileciğe geldim ses daha da arttı ve bi ustaya gösterdim şok olduk. kayışı değiştiren adam kasnağı yamultmuş kasnak dans ediyor kayışıda belli ölçüde yemiş. allahtan bilyası dağılmamış tornada hallettiler 20 tl ye yeni kayış taktılar sorun çözüldü. ustayım diyen adam beni o şekilde göndermiş yani bin km yol gideceğimi bile bile. bidahaki iznimde kapısını çalacağım ama.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her ustayım diyen usta değildir, dikkatsiz ve özensiz çalışan bir çok kişi var dikkatli olmak gerek, bir sorun olduğundan şüpe ettiğiniz anda , sonunun ne olduğunu anlamasanız bile hemen başka bir ustaya gösteriniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...