Jump to content

Mazda 3 - 2009 Amortisör Tavsiye

PeterPAN
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba, biliyorsunuz mazda 3 ümü daha yeni aldım, Mazda ekinci deki adem usta ile görüştüm h.sonu yada h.içi kendisine gidiyorum Allah nasip ederse, şanzuman süzgeci ve yağı, motor yağı vs bakımları yapılacak. Ön 2 amortisörüde değiştirmek istiyorum, fakat önce sizlere bi danışmak istedim.

Aracın özellikle sol ön kısmından lok lok yada küt küt gibi ses geliyor, sadece çok sert bir çukur olursa geliyor oda, normal kasisde falan herhangi bir ses yok. Yine de beni  çok rahatsız ediyor bu ses, alırken de baktırdığımda söylemişlerdi ön amortisörler de yağ kaçağı var diye

Benim derdim, bu aracın amortisörleri mi sert, yoksa benimkiler patlak diye mi bu şekilde ?

Eğer normalde araç sert ise hangi amortisörü tavsiye edersiniz, Adem usta KYB öneriyorum dedi.

Ben biraz daha yumuşak olması derdindeyim, zira önceki aracım 17" jant süspansiyonu çok çok iyiydi.

Tecrübeli arkadaşarın yorumları ve tavsiyelerini bekliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fatih,

bildiğim bir araç değil ama genelde sert olduğu kalmış aklımda hatta şöyle bir konu da buldum ;

http://www.mazdaclubtr.com/topic/16395-mazda3-amortis%C3%B6r-takozu/

Fatih,

Bir de şu bilgiyi buldum .. 17 Jant için farklı bir amortisör önerilmiş sanki..

http://mazdaepc.com/parts/MAZDA%203/AEBA11/W1/3400AA/( 34910 numaralı parçaya tıklaman gerek )

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim cevap için;

ilk vermiş olduğun linki daha önce inceledim ama amortiör markasına göre bir yorum yada yumuşaklık yorumu yapılmamış. Sadece ses gitmezse takozu da değiştircez onu öğrendim oradan :) (işallah takoz sağlamdır)

Benim araç 16" jantlı, bu yüzden ayrı bir amortisör bakmama gerek yok sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk mesajdaki 17" şaşırttı beni ;)

Bu arada araştırdım biraz KYB baya ön plana çıkmış kullanıcılar arasında. Araç üzerinde gelen orijinal amortisör hangi marka onu bulamadım ama..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende bakındım ama, aracın üzerinde gelen amortisörün markasını bulamadım :) sanırım KYB alacaz, herkes KYB öneriyor ve kullanıyor gibi. İŞin ilginci kimse yorum yapmamış hiç  bir yerde bu amortisör hakkında, sert yada yumuşak diye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amortisörümüzü KYB olarak almaya karar verdik, zaten adem usta da KYB önermişti.  H.sonuna kadar taktırmış olurum, işlem sonrası iyi kötü yorumlarımı bu başlık altında yaparım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar merhaba, biliyorsunuz mazda 3 ümü daha yeni aldım, Mazda ekinci deki adem usta ile görüştüm h.sonu yada h.içi kendisine gidiyorum Allah nasip ederse, şanzuman süzgeci ve yağı, motor yağı vs bakımları yapılacak. Ön 2 amortisörüde değiştirmek istiyorum, fakat önce sizlere bi danışmak istedim.

Aracın özellikle sol ön kısmından lok lok yada küt küt gibi ses geliyor, sadece çok sert bir çukur olursa geliyor oda, normal kasisde falan herhangi bir ses yok. Yine de beni  çok rahatsız ediyor bu ses, alırken de baktırdığımda söylemişlerdi ön amortisörler de yağ kaçağı var diye

Benim derdim, bu aracın amortisörleri mi sert, yoksa benimkiler patlak diye mi bu şekilde ?

Eğer normalde araç sert ise hangi amortisörü tavsiye edersiniz, Adem usta KYB öneriyorum dedi.

Ben biraz daha yumuşak olması derdindeyim, zira önceki aracım 17" jant süspansiyonu çok çok iyiydi.

Tecrübeli arkadaşarın yorumları ve tavsiyelerini bekliyorum

yumuşak istiyorsanız  monreo takılcak fa kat kyb kadar uzun ömürlü olmuyabilir sizin araç normalde esnemesi biraz serttir  bu da yol tutuşu ile baglantılı kyb  ve tocico japon amrtisörleri serttir kyb ve tocikoda  gazlı dır fakat yaglısı bulunur ise bu durum biraz daha yumuşar ben henüz yaglısını bulamadım . orj amartisörü aracın yaglıdır . durum böyle olunca kyb den sonra birazda daha araç sertleşir . fakat bu güne kadar sürakli kyb taktım öyle bir memnuniyetsizlik almadık tabi bu durum kişiye göre degişir  karar sizin ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

üzerinde yabancı yazıyor anlaşılır bişey degil tek anlaşılır yönü fomoko fort parça  markasını temsil eden bir logo var ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adem usta kafamı karıştırdın şimdi :)

Yarış yapmıyoruz sonuçta, ayrıca 16" jant ve 55 yanaklı lastiklere güvenip sert viraj alma gibi bir düşüncem yada girişimim olmaz diye düşünüyorum.  Eğer monroe daha yumuşak olursa monroe mi taksak ne dersin ?

Ayrıca uzun ömür konusunda ne kadar fark eder ki, kyb 10, monroe 3 gidecekse monroe dan uzak durmak lazım.

Bu konuyu güzelce inceleyip karar verirsek benden sonra amortisör tercihi yapacak arkadaşara da kalıcı bir tavsiye olarak kalacaktır yazdıklarımız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet sonucu bekliyoruz monreo montajı yapıldı çok güzel oldu her hangi bir sıkıntı yok fatih abi net bizim ile memnuniyet düşüncelerini paylaşıcaktır  diger arkadaşlarada en azın dan  faydamız olsun  O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar cuma günü Adem usta ile sözleştik ve ustamızın servisinin yolunu tuttuk, sağolsun ben gitmeden tüm gerekli parçaları getirtmiş hepsi hazırda bekliyordu, üstüne 2 saat kadar da geç gittim :)

Öncelikle herşey den önce Adem Usta nın şahsına ve insanlığına teşekkür etmek istiyorum, benim gibi kıl çok soru soran birini bile sabırla ağırladı, ellerine sağlık sagolsun var olsun.

Merak eden arkadaşlar; mazda nın orjinal amortisörü yani üzerinden çıkan yada serviste takılacak olan amortiösr FOMOCO diye bir marka, yazı  karakteri aynı FORD markasının yazılışı şeklinde, Ford Motor Company açılımı da sanırım.

Biliyorsunuz biz amortiösr konusunda KYB mi yoksa Monroe mi diye arada kalmıştık, ben sert likten şikayet ettiğim için Monroe denemeye karar verdim ve aldığım sonuç gayet başarılı KYB olsa bu kadar yumuşak ve iyi olacağını sanmıyorum, tekrar Adem usta ellerine sağlık gerçekten amortisörler çok çok iyi oldu, en kısa zamanda arkalara da monroe alıp değiştiriyoruz.

Bir kaç resim çektim fakat benim tel in kamerası bozuk olduğundan resimler kötü idare edersiniz artık....

WVZpG8.jpgoAZN6b.jpgORZzoD.jpgaoDNzQ.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler arkadaşlar, darısı başınıza......

Ön amortisörlerin tanesi 160 tl idi sanırım, çifti 320 tl oluyor + işçilik tabi.  Ben bir kaç işi aynı anda yaptırdığım için farklı bir işçilik ücreti ödedim, Adem usta dan fiyat alabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnsan böyle mesajlarda twitter türü mention özelliği arıyor :D Şimdi olsa hemen çağırırdık Adem Usta'yı :D ama az sabır . Ne özellikler geliyor, bekleyin :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Benimde ön sag amortisor patlakmis. Samsunda yetkili servis olmadigindan ozel bir servise gittim. Evo'dan fiyat aldik 430 tl tanesi. (Yuhh dedim icimden) sonuc olarak tabiki orjinali baya asıyor bizi. Kyb ve monreo ön plana cikmis fakat soyle bir secenegimde var. Orjinal saglam cikma amortisor buldum 250 tl tanesi (o bile ne kadar pahali) sol tarafi degistirmeden sadece sag tarafimi degistirsem orjinal cikma ile. Tavsiye edermisiniz? Yan sanayi kullanmak istemiyorum. Amortisor patlak ama inanilmaz memnunum yumusakliktan yol tutusundan. Yan sanayi takinca birde memnun kalmamak var...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...