Jump to content

3.Nesil Manuel Mazda 3 Kullanıcıları

Ali
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Öncelikle bu konuyu açmamın sebebi forumda çok detaylı 3. nesil mazda3 manual vites ile alakalı yorum bulamamam. Arabanın performansı bazı kesimlerde hep verimsiz veya düşük olarak belirtiliyor. Teknik verilerine baktığımızda en basitinden 0-100 hızlanması 1,5 sn farklı kullanıcı arkadaşlar rica etsem detaylı bir şekilde performansını ve sürat ne kadar kötüde olsa son hız denemelerinde arabanın kaçta kesiciye girdiğini test eden oldu mu ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda keşke bize test için verse, arabanın videolarını izlediğimizde çoğu özelliklerinden bahsedilmiyor. Benimde yakıt konusunda nasıl meraklarım var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende var manuel. 90'a sabitlerseniz 3.7 yakıyor araç uzun yolda. Ortalama 4.5 mümkün yani. Ben test sürüşünü powerla yani otomatik vitesle yapmıştım. Aracımı teslim alınca şaşırdım çünkü bu kadar fark olacağını düşünmemiştim. Ben arada ciddi bir fark olduğunu düşünüyorum. Örnek ort tüketim olarak 108km/h ortalamayla 6.3, 118km/h ortalamayla 7 litre tüketimlerim var. Ankara şehiriçi sayılmaz bence ama  6.8-7.5 arasında tüketimim var. Kısa mesafe sürüşlerde 8.5 a kadar çıktığı oluyor tabi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ortalamaları nerede yakaladınız?

Örneğin 1.2 tsi 105 bg Leon ile Erzurum- Ankara yolculuğumda 115 e sabitleyerek gittim. Ortalama hızım 92 km/h. Ortalama tüketim 4.7 litre. 816 km yol yaptığımda menzil 310 km idi. Dur kalk şehir içi falan derken ortalama çok düşüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ortalamalar ankara-Yalova, ankara-istanbul arasında yapıldı. Son olarak geçen hafta Sinop'a gittim geldim. Giderken 98 ortalama hızla 6.1 yaktı, gelirken 110 ort hızla 6.6 yaktı. İkisinde de 3 kişi bagaj dolu şeklindeydi. Bence bu değerler bilinçli ve dikkat eden kullanıcı tarafından daha düşürülebilir. Ben daha yokuşa başlamadan düşük vitese alıp 4000-5000 arasında yokuş tırmanıyorum çünkü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arabanın yakıt tüketimi bana normal geldi ve kullanıma göre düşeceğine inanıyorum. Fakat en çok merak ettiğim performansı detaylı olarak otomatik ile kıyasladığınızda farkları yazarsanız en azından bu arabaya performansız diyenlere yol göstermiş oluruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6. vites 130da 3000 devir oluyor. 90'da 2000 devir 110da 2500 devir oluyor. Performans olarak ben otomatiği ilk kullandığımda aracı çok beğenmiştim ama performansı çok kötü bulmuştum. Hiç beğenmemiştim. Sırf manuel olması sebebiyle reflex donanım aldım. Performans olarak fark edilebilir fark var. Hemen hemen 5 ay önce yaptığım sadece 10 dklık bir test olduğu için detaylı olarak karşılaştıramam ama özellikle ara hızlanmalar çok daha başarılı diyebilirim. Yokuşta da gaza sonuna kadar basmama rağmen zar zor 120'ye çıkmıştı araç. Ben aynı yokuşu 130-140 gibi hızlarla rahat bir şekilde çıkabiliyorum. Bunda otomatik vitesin yanısıra 18" jantların da etkisi olduğunu düşünüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilgiler için teşekkür ederim.

Bu yazdıklarınız faydalı bilgiler. Benim sormak istediğim başka marka ve modellere göre performans ve yakıt tüketimi nasıl? Bu araca yüklü bir meblağ ödeyeceğiz sonuç olarak. Konfor ve güvenlik konusunda sıkıntı duymadım. Yakıt konusunda 3,7 de var 6 da var. kullanıcı farkı da vardır muhakkak.

Alabilirsem ilk mazdam ilk sıfır aracım hatta kendim isteyerek ve beğenerek aldığım ilk arabam olacak. Bununla birlikte babamın onay vermesi de benim için çok önemli.Babam maddi olarak değil manevi destek verecek ve benim için her şeyden önemlisi iyi araba almışsın demesi.

Yani anlatmak istediğim muadilleri arasında nasıl? Şimdi vw polo classic kullanıyorum lpg de ş dışı 19-20 kr civarı yakıtım var ş içi 25-26 kr civarı  şimdiki aracımla arasında performans farkı olur mu. örneğin Kırıkkale'den Ankara'ya giderken Elmadağ rampasını 90-100 km/h ile çıkabiliyorum. memlekete giderken toplam 500 km yolum var gidiş dönüş 1000 km yapıyor. 200 lira gibi maliyetle yolu tamamlıyorum. (benzinle kullansam 350 liraya kadar yakıt masrafım olur)

Belki sormak istediğimi tam anlatamadım ama kısacası civic jetta Octavia gibi araçlarla karşılaştırırsak nasıl bir sonuç çıkar. araç beni üzer mi?

Şu an kullandığım araçla örnek verdim çünkü kullandığım en modelli araba olduğundan başka araçlarla kıyas yapamam. Ayrıca yanlış anlaşılmasın mazda 3 ile polo classici kıyaslaması yapmadım imkanı yok zaten :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başka marka araçlara göre kıyaslama yapim. Bir yakınımda fb7 kasa civic var. Konfor olarak birbirine eşit araçlar. Performans olarak civic 5 vites ve kısa vites oranlarının etkisiyle daha iyi performans gösteriyor. Ama lpgsiz halini düşününce arada hemen hemen 1.5 litre oynuyor.

Jettanın 1.2 tsi'ı eski nesil olduğundan fazla yakacaktır. Octavia'nın 1.2 tsi'ı biraz daha az yakacaktır ama sonuçta 105hp olduğundan performans olarak geride kalır diye düşünüyorum. Vag grubunun mazda3 ile karşılaştırılması gereken motoru 1.4 tsi ama jettadaki 122lik ile octaviadaki 140lık hem performans hem yakıt konusunda mazda3'ün önünde olur diye düşünüyorum. 

Ben 470kmlik yolu 130 liraya gittim ve dediğiniz yokuşu bilmiyorum ama yukarıda da dediğim gibi 3 kişi+bagaj ile yokuşlarda çok rahat 120-130 ile çıktım.

Benim babam da bana ilk alacağım dediğimde karşı çıktı. Ama ilk kullandığında o da çok beğendi hatta çok değişik bir araba düz yolda kendi kendine hızlanıyor diyor :)

Yaşınız genç ise octavia-jetta ikilisini eleyin. Civic bu kasada hedeflediği müşterilerin yaş ortalamasını arttırdı. Sportiflikten ödün verdi konfora önem verdi. Ama diğer markalar konfor konusuna önem verirken mazda3 ayrıntılarıyla araba kullanmayı zevk haline getiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başka marka araçlara göre kıyaslama yapim. Bir yakınımda fb7 kasa civic var. Konfor olarak birbirine eşit araçlar. Performans olarak civic 5 vites ve kısa vites oranlarının etkisiyle daha iyi performans gösteriyor. Ama lpgsiz halini düşününce arada hemen hemen 1.5 litre oynuyor.

Jettanın 1.2 tsi'ı eski nesil olduğundan fazla yakacaktır. Octavia'nın 1.2 tsi'ı biraz daha az yakacaktır ama sonuçta 105hp olduğundan performans olarak geride kalır diye düşünüyorum. Vag grubunun mazda3 ile karşılaştırılması gereken motoru 1.4 tsi ama jettadaki 122lik ile octaviadaki 140lık hem performans hem yakıt konusunda mazda3'ün önünde olur diye düşünüyorum. 

Ben 470kmlik yolu 130 liraya gittim ve dediğiniz yokuşu bilmiyorum ama yukarıda da dediğim gibi 3 kişi+bagaj ile yokuşlarda çok rahat 120-130 ile çıktım.

Benim babam da bana ilk alacağım dediğimde karşı çıktı. Ama ilk kullandığında o da çok beğendi hatta çok değişik bir araba düz yolda kendi kendine hızlanıyor diyor :)

Yaşınız genç ise octavia-jetta ikilisini eleyin. Civic bu kasada hedeflediği müşterilerin yaş ortalamasını arttırdı. Sportiflikten ödün verdi konfora önem verdi. Ama diğer markalar konfor konusuna önem verirken mazda3 ayrıntılarıyla araba kullanmayı zevk haline getiriyor.

Hocam teşekkür ederim ayrıntılı yanıtınız için.

Yaşım 27 biraz spor olsun ama aileye uygun olsun istiyorum. Tsi denen motorlara oldum olası sıcak bakmıyorum. Manuel birinci tercihim zaten aslında cevapları kendim verebiliyorum ama kullanıcıdan duymak daha doğru olur kanaatindeyim o yüzden sordum.

Yılda 7000 km civarında yol yaparım diye hesaplıyorum aradaki fark gayet makul. aradaki farkı bakım masraflarıyla kapatıyor zaten. Yeni model araçlar ne kadar konforsuz olabilir ki 78 model araba kullandım 4 yıl boyunca.

Performans olarak 140-150 üst limitler olması yeterli benim için sonuçta sürat sıkıntı çıkarabilir. Tabi bir ihtimal de ikinci el mazda 6 var seçenek olarak. Bu sefer de güç ve teknoloji arasında kalıyorum. En iyisi bana fazla cevap vermeyin sorularım bitmeyecek böyle giderse.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Performans olarak manuel civic'ten geride evet. Yukarıda da bahsettim bunun motordan ziyade kısa vites oranlarından kaynaklandığını düşünüyorum. Civic 5. vites 3000 devirde 104 gibi bi hızla ilerliyor. 

Bu aracın 6 ayda bir bakıma girdiğini unutmamak lazım. Bir de bayideki manuel aracı test edebiliyorsanız test edin. Benim forumda konum var görmüşsünüzdür belki. Aracın ilk kalkışında diferansiyel kavramadan geldiği düşünüldüğü bir ses geliyor. Şuan bütün 0 manuellerde var galiba bu ses. Çözüm bulunmaya çalışılıyor. Tabi sesten başka bir soruna neden olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

0-100leri nasıl aynı? civic 9.9 mazda3 10.3. Performansı 0-100 değerleri vermiyor. Önemli olan düşük hızları hızlı bir şekilde atlatmak. Ayrıca son hızda mazda3 çok isteksiz hızlanıyor. 210a zor çıktım ben ama civic'in internette 220li hızları var. Benim performans görüşüm ne -100 ne son hız. Ara hızlanmalar daha iyi civicte. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...