Sonernler

Makale : Kodo - Hareketi Yansıt !

Soner ellerine ve emeklerine sağlık. Bu tip konu başlıklarını görünce, büyük bir keyifle ve zevkle okuyorum. Günümüzde hemen hemen herkesin, Mazda ile ilgili muhakkak bir anısı vardır bence. 90'lı yıllarda Renault ve Tofaş firmasının otomobilleri hüküm sürerken. Mazda modelleri resmen bir çığır açtı ülkemizde. Mazda modelleri bırakın kullanmayı, arka koltuğuna bile oturmadığımız halde. Hayran kalmışızdır bu markanın otomobillerine. Tasarımıyla, konforuyla, güvenliği ile çok fark yaratmıştır. Abs'li, klimalı, elektrikli camları, hava yastığını vs. Mazda'da görmüşüzdür o dönemler.

 

Mazda 323 açılıp, kapanan farlarıyla hafızama kazınmıştı. Lantis ise cam çıtasız-çerçevesiz kapıları ile hafızamda kalmıştı. Halen yolda bir 323 veya Lantis görsem içim cız eder. Çünkü o dönem bu otomobillere sahip olmak istiyordum. Aradan geçen çok uzun yıllar sonra. Şükür ki bir Mazda sahibi oldum. Mazda sahibi olmakla sadece bir otomobile sahip olmadım. 4 tekerlekli kara taşıtı deyip geçtiğimiz bu otomobil sayesinde. Bir çok dost, arkadaş, abi edindim. Aralarında ailecek görüştüğüm dostlarım var. Hiç yüz yüze tanışmadığımız halde, yardımlaştığım kişiler var.

 

Mazda otomobilleri gibi, sürücüleride farklı. Yoldan çevireceğiniz her kişi Mazda sahibi yapamazsınız. Mazda kullanıcısı genelde, zor beğenen, titiz, detaycı, kusursuzluğu seven kişilerden oluşuyor. Hemen hemen her Mazda sahibi, otomobilini park edip indikten sonra. Bir iki adım attıktan sonra, muhakkak geri dönüp otomobiline bakar. Ve bakıp içtende olsa bir tebessümde bulunur. :)

 

İyi ki Mazda sahibiyim ve iyi ki MazdaClubTR ailesinin bir ferdiyim. Yüz yüze tanışayım, tanışmayayım, iyi ki hepinizi sanal ortamda da olsa tanımışım. Tanıştığımıza çok çok memnun oldum. :)

 

Sevilerimle.... 

Mehmet Özdemir, 26Mazda, universitely76 ve 1 diğer kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

İlhan abim sağolasın teşekkür ettim iyi dileklerin ve yorumların için

Bikes 44 aynı şekilde seninde bu içten ve samimi duygularına katılıyorum inş bu marka için daha çok şeyler yapılacak inanıyorum

Bikes44 bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Yıllar önce yaşanmış şu olayı bu konuda paylaşmak istiyorum.

 

ailece hayatımızı borçlu olduğumuz japon araba markası.


1996 yılının ağustos ayında galeriden 0 km bir mazda 323 familia satın aldık. ne abs, ne asr, ne hava yastığı... o dönemler bu özellikler opsiyonel olduğu için biz kısıtlı olan aksesuar bütçemizi mal gibi klimaya ayırmıştık. dımdızlak bir arabadan bahsediyorum.

mazdanın broşürüne baktığımı hatırlıyorum. bir kaza testi fotoğrafı... familia'yı korkunç bir süratle duvara çarptırırken... arabanın tamamen yokolan burnu ama en ufak hasara uğramayan yolcu kabini gözler önünde... "hadi lan ordan" dediğimi hatırlıyorum "koskoca motor nereye gitti dümbelekler?". cevabı alttaki açıklamalarda gizli: "önden darbelerde motorun yolcu kabinine girmesini önleyen özel katlanma ve parçalanma sistemi"

vay anasını... japonlar yapmış! ama beni arabanın güvenlik unsurları ırgalamıyor. "nolcak lan! babam iyi şöför zaten"

***

arabayı 2 ağustos cuma günü saat 20:00'da aldık. saatine kadar hatırlıyorum çünkü cumartesi sabahı tatile giderken, yani tam 12 saat sonra o büyük kazayı yaptık. bütün gece valiz toplayıp istanbul-antalya arasında şöförlüğe soyunan babam direksiyon başında uyumaya karar verince eskişehir'e 45 km mesafedeki bozüyük kavşağında'nda bir doğan slx'e, 90º açıyla ve tam 110 km süratle çarptık. kazanın etkisiyle biz kendi etrafımızda sayısız spin atarken tam ortadan kırılan diğer araç yerden metrelerce yükselip yere yan olarak düşmüş...

***

kaza sonrası yaşadıklarımızı burada anlatmayacağım. aslında bu kadarını bile anlatmak sinirimi bozuyor ama kazanın boyutlarını anlamanız için gerekliydi. sonuç olarak annem, babam, o zaman 7 aylık olan kardeşim ve ben o arabadan sağ çıktık. benim dışımda kimsenin burnu bile kanamadı hatta...

"tamam mazda sağlam araba ama bu kadar duygusallaşmanın alemi ne" diye soranlara söyleyeyim: kaza sonrası, aracı sigorta şirketinden mazda japonya'nın geri aldığını ve dünya fuarlarında dolaştırdığını öğrendim. yanına da şöyle yazmışlar "bu araçtan biri bebek 4 kişi sağ olarak çıkmıştır."

hani fifth gear'da ya da başka programlarda arabaları gerek komik komik, gerekse de ciddi ciddi test ederler ya, işte ölüm kalım testinde de ben mazda koltuğunda oturuyordum. ve müteşekkir bir şekilde söyleyebilirim ki "mazda bu testi geçti"
İlhan bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Büyük geçmiş olsun hayatta hepimizin başına gelebilecek şeylerden bir tanesi kazalar allah korusun kimse bu duyguyu yaşamasın inş bir keresinde bizde de 94 model beyaz vardı yıl 2005 di babam anayoldan giderken arayoldan çıkan bir palio bizim sağ arkanın tam direk kısmından bizim arabaya çarpmış bizim direk kırıldı ön ve arka kapılar olduğu gibi içeri girdi çok şükür babamda birşey yoktu ama bu kaza düşük hızlarda bile bu kadar ise araç alırken bir kez daha düşünmek gerek diye düşünüyorum markaların hep orasını burasını eleştireceğimize ilk önce güvenilir bir yapıda ve özellikte araca bakmak herkes için daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

İlhan, Mehmet Özdemir, Burak ve 1 diğer kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Kodo bir ayda 5bin km yapıp arabaya tekrar tekrar aşık olmaktır :D 

Mehmet Özdemir bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Fotifoti gerçekten etkileyici bir tasarım insanın elinde değil araca bakmamak

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.