Jump to content

Yeni Mazda 3 Konfor

xanatoliax
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sevgili dostlar  , mazda 3 sedan power aracım Ankara koşullarında bana çok sert geliyor . acaba lastik basıncından mı yoksa arabanın 18 jant olması itibari ile tüm power lar bu şekilde mi .

8 sertten kastım çukur ve ufak tükseklerde çok sert bir şekilde kabinde hissedilmesi )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 Jant olmasının elbette etkisi vardır. Araçta büyük jant kullanıldığında çukur hassasiyetini azaltmak için lastiğin yanakları güçlendirilir ( töleransın azalması sebebi ile ) ek olarak süspansiyonlar da bu spor sürüşe uygun üretilmiş ise araç doğal olarak biraz daha sertleşir.

Konforu geliştirmek için yapılacak en uygun şey herhalde jantları küçültüp daha kalın yanaklı lastikler takmak olacaktır ama bu durumda da görüntüden ciddi feragat edilecek çünkü Yeni Mazda3 lerin R17 ye uygun ebadı yok gibi R16 boyutlarında bir jant olması gerekiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çoğu arkadaşımız gibi bende şikayetçiyim hocam. Süspansiyon sert ve yanak %45 olunca ülkemiz yol şartlarında rahatsız ediyor. Şu haliyle yapacak tek şey lastik basıncını 2 bar aşağıda tutmak.

Eğer jantları küçültüp lastiği büyütmeyi göze alırsanız, 16 jant konfor anlamında aracı çok iyileştirecektir. Ama görselliği tabi bozuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik basıncını tavsiye edilenden aşağı düşürürseniz çukur hassasiyeti ve lastiğin yarılma riskini arttırırsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik basınçlarını tavsiye edilen değerden daha aşağıya indirerek, arabayı yumuşatayım derken, çukurlarda veya tümseklerde  jantların yamulması veya lastik yanaklarının hasar alması gibi şeylere sebep olabilirsiniz, sonuçları masraflı ve uğraştırıcı olabilir. 

45 yanaklı sert lastik yerine, hamuru yumuşak bir markanın (Ör: Michelin)  50 yanak lastiğini takarak aracı yumuşatmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiklere kaç hava basılacağı kullanım kitapçığında yazar , oradan bakıp karşılaştırabilirisiniz, yanlışlıkla  fazla basılmış olabilir lastik havaları, ayrıca arkadaşlara katılıyorum, lastikte  gerekenden az hava olunca lastiğin darbeyi emme gücü azalacak ve jant zarar görecektir, heleki çarpılan çukur asvalt kırığı v.b keskin bir çukursa lastiği kağıt gibi keser atar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben diğer aracımda da yaptığım gibi kışlık lastiklerimi 16 jant 195/60/16 lastikler ile değiştirdim. Hem araç yumuşadı, hemde kışlık, yazlık değişimi kolay oluyor. Ayrıca yanak yükseldikçe lastik fiyatı da düşüyor bu şekilde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Michelin'nin sitesinde Primacy 3'ün  (Lastik Ebatları) bölümünde 18 jant için 50 ve 55 yanak seçenekleri mevcut.

225 55 18  -  235 50 18  

Pilot Spor modelinde ise 18 jant için 45 yanaktan daha yukarısı yok .

225 55 18 sizin jantınıza tam denk gelebilir. 

Yumuşak hamurlu diğer markalara da bakmakta fayda var , onlarda da 18 jant için 50 55 yanak seçeneği mutlaka vardır. 

Kılavuza göre benimde 215 50 17 kullanmam lazım ama şu anda 225 55 17 kullanıyorum haftaya da 225 60 17 takıcam. Kılavuzda yazana birebir uyucam diye dert etmeyin. Eğer klavuzda yazan lastiği kullansaydım dan dun pat küt diye gezmek zorunda kalırdım ve başıma bir sürü masraf açardım, 55 yanak bile bana yetmedi haftaya 60 yanak takıp iyice rahat edicem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir atasözü var her güzellik bir arada olmaz diye :D , hız göstergesinin 5-6 kilometre eksik gösterdiğini bilirim radar olan bölgelerde ona göre önlemimi alırım. Zaten radar olan bölgelerde gıcıklık olsun diye en sağa geçip 50'yle gidiyorum :D .

Yani alacağım konfor karşılığında hız göstergesindeki hız farkı ve kilometre sayacındaki fark hiç önemli değil bence, zaten çok küçük bir fark oluşuyor o da kolaylıkla göz ardı edilebilir bence. 

Daha öncede 50 yanak tavsiye edilen arabaya 60 yanak taktım hiç bir sıkıntı yaşamadım, arabada çukur tümsek hiç birşey hissetmeden geziyorduk :D, Bizimkiler dizisindeki tertipin dediği gibi ne güzel böyle yumuşak yumuşak :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Linkteki hesaplayıcı ile yakıt tüketimi, km ve hız gösterge sapmalarını minimuma indirmek için mevcut lastik ebatlarınıza uygun lastik ebatlarını bulabilirsiniz: 

http://tire-size-conversion.com/tire-size-calculator/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lastik basıncı 2 bar aşağı ön ve arka değerleri yaz ve kış için paylaşırmısınız .

Yeni gördüm pardon. Dostum bizim araçta kapıda yazan değer; Önler:35 Arkalar:33 bar

Ben şehiriçinde önlere 33 arkalara 32 bar vuruyorum.

Michelin'nin sitesinde Primacy 3'ün  (Lastik Ebatları) bölümünde 18 jant için 50 ve 55 yanak seçenekleri mevcut.

225 55 18  -  235 50 18  

Pilot Spor modelinde ise 18 jant için 45 yanaktan daha yukarısı yok .

225 55 18 sizin jantınıza tam denk gelebilir. 

Yumuşak hamurlu diğer markalara da bakmakta fayda var , onlarda da 18 jant için 50 55 yanak seçeneği mutlaka vardır. 

Kılavuza göre benimde 215 50 17 kullanmam lazım ama şu anda 225 55 17 kullanıyorum haftaya da 225 60 17 takıcam. Kılavuzda yazana birebir uyucam diye dert etmeyin. Eğer klavuzda yazan lastiği kullansaydım dan dun pat küt diye gezmek zorunda kalırdım ve başıma bir sürü masraf açardım, 55 yanak bile bana yetmedi haftaya 60 yanak takıp iyice rahat edicem.

Dostum dediğin gibi 215/50/18 gibi bir üretim yok. Ancak 215/45/18 orjinal lastikleri 225/50/18 yaparsak araç doluyken sürtme yapmaz mı? Özellikle dünüşlerde v.s. davlumbaza süretriz sanıyorum? Siz böyle sorunlar yaşamadınız mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Beyler 215-50-18 ölçülerinde lastik bulabilen varmı? Üretim yok sanırım.

Ayrıca da lastik siteleri, ölçü değişiminde +/- %3 'ü geçmeyin sakıncalı olur diyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hafta içi bayiyi ziyarete gittim içeride 5 tane mazda3 2 tane cx5 1 tanede mx5 vardı .. Satışlar gayet iyi durumda gelenlerin hepsi isim yazdıranların arabasıymış .. Power paketini incelerken dikkat ettim de lastikleri toyo beklerken michelin pilot sport 3 olduğunu gördüm .. gerçekten güzel lastikler fakat türkiye yollarında bu lastiklerle yol almak zor .. şahsi fikrim mazda soul motion ve reflex paketinde 16 kullanırken power da 18 e atlıyor ara dilim olarak 17 olsa çok iyi olmazmıydı ? eminim çoğu kişi 17 yi tercih ederdi .. veya bu araca orjinal mazda jantı olarak mazda3 90.yıl ve mazda5 lerde kullanılan jant takılsa nasıl dururdu acaba ?

ORz1oP.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hafta içi bayiyi ziyarete gittim içeride 5 tane mazda3 2 tane cx5 1 tanede mx5 vardı .. Satışlar gayet iyi durumda gelenlerin hepsi isim yazdıranların arabasıymış .. Power paketini incelerken dikkat ettim de lastikleri toyo beklerken michelin pilot sport 3 olduğunu gördüm .. gerçekten güzel lastikler fakat türkiye yollarında bu lastiklerle yol almak zor .. şahsi fikrim mazda soul motion ve reflex paketinde 16 kullanırken power da 18 e atlıyor ara dilim olarak 17 olsa çok iyi olmazmıydı ? eminim çoğu kişi 17 yi tercih ederdi .. veya bu araca orjinal mazda jantı olarak mazda3 90.yıl ve mazda5 lerde kullanılan jant takılsa nasıl dururdu acaba ?

Michelin lastiği hangi araçta gördünüz anlayamadım?  Bizim yeni 3 lerde Dunlop SportMaxx var.

Size katılıyorum Mazda3 te 17" jant olmalıydı. En azından opsiyonel olarak olmalıydı ama yok malesef. Ben değiştirsem mi diye biraz araştırdım ama biraz konfor için 3000 lira masrafa değmez dedim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni mazda 3 ler meksika fabrikasında üretiliyormuş artık ve michelin var bana bayi sormuştu meksika olanı mı istiyorsun yoksa japonu mu, ben japon olsun dedim benimkinde dunlop var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Modifiye yapılırken jantlar büyütülür ama bunun yanında motor ve aktarma organlarıda güçlendirilir. 1250 kglık araba 195/15 yada 205/16 gibi tekerler fazlasıyla yeterken 225/18 gibi ölçüler gösteriş ve israftan başka birşey değil. Üstelik 120 hp ve 152 n/m gibi değerlere sahipken yol tutuşun konuşulmasıda abes. Bu değerlere sahip motoru olan araçla sokak yarışları yapılmaz zaten.

Kıskançlık yada karalama gibi algılanmasın lütfen gerçekler bunlar benim gözümde. 225/60/18 de taksanız çok yumuşamaz arabanız zira süspansiyon sert mazdalarda. 205/55/16 ölçü en ideali ve jant olarakta focus st jantları çok güzel bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...