Jump to content

Mazda 3 Direksiyonu Çevirince Gelen Ses

melikoglu1907
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2004 model olan arabamin direksiyonu saga yada sola cevirince bazen sadece tak sesi bazende tak tak tak seklinde ses geliyor. bulundugum yerde servis olmadigindan ozel mazda servisine goturdum. kaputu acip banada simiti sonuna kadar saga sola cevirtip yagdanliktan yag koydu sag ve solda bi yere. havalar kar yagmur falan pespese gittigi icin su gitmistir dedi yagi koydugum yer acik oldugu icin bunlarda böyle su gidiyo dedi ücretde almadi. ciktim yolda aradim ses devam ediyo diye istersen lifte kaldir dedim. yok abi o yagi alinca kesilicek dedi uzerine 150km yaptim tak tak sesi devam ediyo. aranizda bu sorunla karsilasan oldumu acaba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burada Zoptrik, (Fatih bu işlerde canavardır) beklemenin kısa zamanda bir sorun çıkarmayacağını belirtti. Servis kampanyası yaz başları ve kış başlarında Mazda Türkiye'nin yapmış olduğu kampanyadır. Yedek parça ve işçiliklerde %30'a varan indirimler olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet simdi baktim mayis gibi basliyomus ama daha mart ayindayiz cok ses yaptigi icin bekleyemecegim. ozel servise goturup baktiricam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugun göturdüm, sag amortisörün üst kisminda hortum benzeri biseye bagli bilya grubu vardi kapagin icinde. Usta o kapagi kaldirip baktiginda bilyalarin dagildigini gördük banada gösterdi ve o bilyalari tek tek gresleyip yerlerine oturttu ve sonuç süper. daha iyisi borcumuz ne dedigimde borc yok istersen bi sabah seftesi at karsiligini almamdi heralde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun. Kaputun altında mı bu dediğiniz yer? Alttan mı baktı yoksa üstten mi? 

Ustanın ismini adresini falan da söylerseniz işimiz düşer anlatırız olayı yaptığı iyilik boşa gitmemiş olur. Kalmadı öyle ustalar. Allah razı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen öyle düzcede mazdaci ahmet usta diye bilinir benim bildigim 20senedir mazdalarla ilgilenir eskiden duzcede mazda servisi varken orda ustaydi kapaninca kendi özel servis acti. ariza sesi sag ön tekerin ordan geliyodu kaputu acip bakti önce sonra lifte kaldirdi sag ön tekeri söküp amortisörü cikartti. ona bagli ismini bilmedigim bi kapagin icinde bilya grubu vardi. herkesin bunun acildigindan haberi olmadigini, ariza verdiginde komple sokuldugunu bununda 180lira oldugunu soyledi. ama kendisi dedigim gibi her biri en fazla 3mm capindaki bilyalari tek tek gresleyip yerine takti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen öyle düzcede mazdaci ahmet usta diye bilinir benim bildigim 20senedir mazdalarla ilgilenir eskiden duzcede mazda servisi varken orda ustaydi kapaninca kendi özel servis acti. ariza sesi sag ön tekerin ordan geliyodu kaputu acip bakti önce sonra lifte kaldirdi sag ön tekeri söküp amortisörü cikartti. ona bagli ismini bilmedigim bi kapagin icinde bilya grubu vardi. herkesin bunun acildigindan haberi olmadigini, ariza verdiginde komple sokuldugunu bununda 180lira oldugunu soyledi. ama kendisi dedigim gibi her biri en fazla 3mm capindaki bilyalari tek tek gresleyip yerine takti.

Bu işlemi, Adem Usta benim amortisörleri değiştirirken ben söylemeden (hatta bilgim bile yoktu) kendisi söktü ve gresle yağladı, sonra da bana bunu herkesin bilmediğini ama önemli bir işlem  olduğundan bahsetmişti.  Böyle ustalardan Allah razı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra ...

2010 model otomatik. Direksiyon Yağ seviyesi max’da ama rengi koyu. Değişmemiş hiç. Viskositesi su ile motor yağı kıvamı arasında. 

Sorun şu, aracı biraz kulanınca direksiyondan ses geliyor. Özelikle park için manevra yapınca iyice belirgin bir ses geliyor. Ama direksiyonda ne yüksek hızda, ne sertliğinde bir sıkıntı hissetmedim. Normal çalışıyor. Titreme falan yok. Gayet iyi. Ama park için manevrada böyle ses geliyor. Lastiklerden gelmiyor. İnip baktım. 

Aracı 2 saat part ettim sonra binip çalıştırdım. Ses yoktu

hemen peşine kontağı kapatıp denedim. Yine ses yok. 

Yanımda biri olmadığı için direksiyonu çevirirken aracın altına ya da kaput altına bakıp dinleyemedim. Ama bu ses sizce nereden geliyor olabilir? Kulağıma göre konsol altlarından bir yerden. 

3AEF9DCF-9A34-49D4-9ACD-5DE717F414F3.jpeg

07707CE4-220B-470A-886E-95F58148716E.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eneos Eco Atf veya uyumlu herhangi bir sıvı ile değiştir, daha önce kağnı direksiyonu sürdüğünü zannedeeksin.

Videoları izlemedim ama, ciuv ciuvv sesi ise gayet normal.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, quiteguide :

Eneos Eco Atf veya uyumlu herhangi bir sıvı ile değiştir, daha önce kağnı direksiyonu sürdüğünü zannedeeksin.

Videoları izlemedim ama, ciuv ciuvv sesi ise gayet normal.

İlk videoyu izlemeni isterim hocam. Civ civ sesi değil. Takırtı sesi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dinledim, mutlaka işin ehli (sırf japon çalışan)bir kaç farkli usta baksın. Hatta birinin teşhisini, diğerine söyleme.

Aklıma birşey geliyor lakin, direksiyon(alt takım) gibi karmaşık & gerçekten tecrübe isteyen bir sistem hakkında yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Yine de ilk olarak, en kısa sürede yağ değişimi yapılsın.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sesi duyamadım açıkçası biraz açar mısın Tansu. 

O tak sesi kuvvetli mi hafif mi? Hep diyorum İstanbul gibi bir yerdesin niye zorluyorsun kendini git Adem ustaya :)

Soğuk havalarda ufak tefek tak sesleri benim araçta da geliyor ama takmıyorum. Direksiyon mafsalı ve teleskopik kısmının içindeki yağlar zamanla gidebiliyor. Buradan kaynaklı olabilir belki, amortisör rulmanları da olabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...