Jump to content

Aracınızı Yıkatırken Dikkat Edin - Basınçlı Su - Vernik Kaldırması

Zealot
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bugün Maltepe belediye binası karşısındaki Opet'te aracımı yıkarken kaputta 4 yerden verniği kaldırmış boyayı da delmişler. Neredeyse kaputun çeliğini de geçip motora ulaşacakmış..  Yakın mesafeden tazyikli su püskürtmesi sonucu 1 tanesi avuç içi, 1 tanesi ceviz kadar olmak üzere 4 tane vernik atması oluştu..  

Bugün'e kadar favorim Opet'ti...  sanırım ibre artık Shell i gösteriyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ufuk'un aracının başına gelenleri dün kendi ağzından geniş geniş dinleme fırsatına sahip oldum ve üzüldüm. İstedim ki bu kötü tecrübeden sizler de haberdar olun ve dikkat edin.

Araç yıkarken kullanılan yüksek basınçlı araç yıkama makineleri ufak bir dikkatsizlikte ciddi hasarlara sebep olabiliyor. Ufuk resimleri paylaşınca ne demek istediğimi anlayacaksınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun Zealot, bilinçsiz yapılan yıkamalar malesef daha çok zarar doğurabiliyorlar..

Merak ettiğim bir şey var bilgisizliğimi mazur görün, son resimde görünen verniklerin kalktığı yere uygulanan yöntem nedir.. Benim araçta da var kaputta böyle bir vernik atması, şu an ilgilenemiyorum ama müsait olunca ilgilenebilirim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kaputta vernik atması varsa %90  yıkamada olmuştur.

benim aracın tamponunda belki 300 tane taş izi var .. hiçbiri vernik atmasına sebep olmadı.. . krater krater duruyorlar.  çok da seviyorum onları. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gecmis olsun valla kotu olmus. Benim hic basima gelmedi ama arkadaslardan duymustum.

Sahsen ben arabami benzinliklerde hic yikatmam. Oto yikamacilar tercih ediyorumki zaten yikamadan once sıktıklari kimyasal sayesinde basincli suyu aracin kaportasina fazla yaklastirip baski yapmak zorunda kalmiyorlar. Yalniz dikkat edilmesi gereken bir husus, o kimyasali sıktiktan hemen sonra degil ortalama 20 30 saniye sonra su tutmasi lazimki buda en erkeni aslinda. Dahada erken yikamaya baslarsa kimyasal cozmeye baslamadan yikama yapıyor ve kirler cikmadigi icin basincli tabancayi cok yaklastiriyorlar malesef. Aslina bakarsaniz o kimyasallarda zararli boya icin. Ama simdi populer olmaya baslayan buharli yikama var mantigi ve tatbiki cok kolay fakat yaygin degil ve fiyatlandirmasi sabit degil ve ucuzda degil. Eger yayginlasirsa hem araclarimizi daha rahat yikatabilecegiz hemde daha kisa zamanda hemde kuru bir sekilde teslim alacagiz.

Tekrar gecmis olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçta da özellikle sağ kapı bel altlarında mıcır izleri var ancak pek sorun etmiyorum onları..  Kaputtaki vernik atması onlardan daha çok gözüme ilişiyordu.. Ayrıca vernik atması boyanmadığı zaman genişleme yapıyordu değil mi?

Lokal boyatmadan başka çaremiz yoksa boyatacağız da daha bir yıl önce serviste değişen kaputun bu şekilde vernik atması üzüyor insanı..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O iki noktada beklemiş kuş pisliği olma ihtimali var mıdır?

malesef hayır. araç 1 gün önce yıkanmıştı. temizdi. şehir dışı çıkıp geldim. uzun yolda oluşan yağmur çamur izi var diye yıkattım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biliyorsunuz barındırdığı asit boya reçinesine zarar verebiliyor, yıkamacıda Yıkama anında (eğer varsa) leke izlerini yok etsin diye o Bölgelere daha yakından daha fazla Basınçlı su ile müdehale edebiliyor bu ve benzeri sonuçlar doğurabiliyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçta da özellikle sağ kapı bel altlarında mıcır izleri var ancak pek sorun etmiyorum onları..  Kaputtaki vernik atması onlardan daha çok gözüme ilişiyordu.. Ayrıca vernik atması boyanmadığı zaman genişleme yapıyordu değil mi?

Lokal boyatmadan başka çaremiz yoksa boyatacağız da daha bir yıl önce serviste değişen kaputun bu şekilde vernik atması üzüyor insanı..

vernik atması boyanmadığı zaman genişleme yapıyor..

metalik boyalarda lokal boya olmuyor. komple boyatacaksınız..  

sonradan boyalı parçanın vernik atmasında boyacının da suçu var.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Biliyorsunuz barındırdığı asit boya reçinesine zarar verebiliyor, yıkamacıda Yıkama anında (eğer varsa) leke izlerini yok etsin diye o Bölgelere daha yakından daha fazla Basınçlı su ile müdehale edebiliyor bu ve benzeri sonuçlar doğurabiliyor..

kuş pisliği inanılmaz derecede zararlı.. bırakın verniği,   beklediği yerde verniğin altına işleyerek  boyanın rengini değiştiriyor. özellikle de geceleri çok belli oluyor..  

Lakin benim aracımda kesinlikle bir kuş pisliği yoktu ama  belli ki görevlinin gözüne takılan bir kir vardı..  

yıkama görevlisi Gürcü... türkçe tek bir kelime bile bilmiyor..  yıkama sahibi akılsız. meczup...     istasyon müdürü iki yüzlü...     hepsi toplanmışlar

turtle wax  boya koruma vardı 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O kus pisliginden ben ne cektim o kadar zararliki ne vernik ne boya birakir kisaca mahveder uzun kalirsa. Zararsiz kucuk bi hayvan Kus deyip geceriz ama mevlam oyle bir kimyasal bahşetmis iste. Eski aracimda bi agacin altina golge diye parkediyordum bi sabah bi geldim arabaya sanki tavan ve kaputta filan heryer taranmis gibi resmen alem yapmislar ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...