Jump to content

Mazda 3 70.000 Bakımında Fahiş Fiyat

rockhount
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Aralık ayında almış olduğum mazda 3 aracımı 70.000 bakımı için ilk kez bugün Antalya Mepaz servisine götürdüm.Bu küçük servis maceram iki ana bölümden oluştu.Şimdi bunları sırayla inceleyelim;

1.       Kısım; Sabah saat 10.00 gibi servise girdim. Kapıda beni servis sorumlusu usta karşıladı. Güleryüzlü ve hoş bir sohbetle beraber aracım içeriye alındı. Ben de bu esnada bekleme salonunda çayımı içtim, gazetemi okudum ve salonun büyük camından aracıma yapılan bakımı izledim.Bir süre sonra sıkılıp satış bölümüne indim.Burada bir beyle Mazda üzerine gayet güzel sohbet ettik.Hatta yeni gelecek CX-3 den tutunda mazdanın ülkemizdeki olumsuz yorumlarının kaynaklarına kadar indik.Bence çok keyifli bir sohbetti. Sonrasında  tekrar bekleme odasına çıktım. Bir süre sonra aracım yıkanıp temizlenerek teslim noktasına getirildi. Servis şefiyle aracım hakkında kısa bir sohbetin ardından muhasebe bölümüne geçtik. Buraya kadar olan kısım yıllarca sanayide aracının bakımlarını yaptırmış birisi olarak bence gayet keyifliydi.Kendilerine gösterdikleri samimiyet ve nezaket için teşekkür ederim.

2.       Kısım; Muhasebe bölümünde aracımın yapılan bakımı için 586,73 tl ücret ödeyeceğim bilgisini aldım.Sanırım şaşkınlığım biraz yüzüme yansımış olacak ki fiyatla ilgili olarak birkaç küçük açıklamada bulundular.Ödemeyi yaptıktan sonra kendilerine teşekkür ederek aracıma bindim ve eve geldim.Servis faturasını inceledim ve bu yazıyı yazma gereği hissettim. İşte fatura dökümü;

Castrol motor yağı;102.00 tl

Yağ filtre kartuşu:13.07 tl

Polen filtresi: 77.55 tl

Fren balata temizleyicisi:10.0 tl

Cam suyu : 4tl

Element air filter: 40,61 tl

Rot balans ayarı: 75,00 tl

Servis ücreti; 175,00 tl

Parça net tutarı:247,23 tl

İşçilik net tutarı:250 tl

Toplam 497,23 tl +kdv=586,73 tl

Şimdi gelelim işin arka yüzüne ; Rot balans ayarını bir kenara koyarsak yağ ve filtre değişimi bir de cam suyu koymak için benden 175+kdv =206 tl işçilik tahsil edilmiş.Rot balan sişlemi ayrı bir kalem halinde faturaya yansıtılmış.Kimse alınıp gücenmesin arkadaş ben bu parçaları satın alıp dışarıda bu işlemi 30 tl işçiliğe yaptırırım.Rot balans ayarını da aynı cihazla 50 tl ye (kdv dahil) yaptırırım.247,00 tl parça kullanıp bundan kar edeceksiniz bir de üstüne işçilik olarak sadece bu parçaları takmak için (ki ortada değişen parça yok sadece yağı boşaltıp yenisini koymak ve filtreleri değiştirmek var) parça parasından fazla para talep edeceksiniz.AYIP !

Sonuç:

-Para için asla tartışmaya girerek küçülmem ancak deklare etmekten de asla çekinmem.

-Bir daha servise gider miyim? Standart bakım için adımımı atmam.(Özür borçlarını ödeyene kadar)

Gördüğünüz üzere Mazda’nın parçaları pahalı falan değil.Ortada  müşterilerini para makinesi olarak gören servisler var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burada önemli bir nokta şu, siz rot-balans yapılmasını istediniz mi? Yoksa rot-balans 70 bin bakımı için standart mı? Bilmediğimden soruyorum. Şundan dolayı soruyorum, ben bir kere servise rot-balans fiyatını sordum, geçmiş gün yüksek bir fiyat söylediler, yaptırmadım, lastikleri değiştirirken lastikçide çok uygun bir fiyata yaptırdım. Servislerin bu tür ücretleri yüksek olabiliyor, parça ve işçilik saat ücretleri standart, faturanızı rot-balans şişiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Parça fiyatları için bişey diyemem ama  en son rot balans ayarını ,  elektronik son sistem bir makinayla lassa bayiinde 4 tekerleğe toplamda 40 tl ödemiştim, bahsettiğiniz işlemlerinde toplam servis ücreti 50 tl yi geçmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aralık ayında almış olduğum mazda 3 aracımı 70.000 bakımı için ilk kez bugün Antalya Mepaz servisine götürdüm.Bu küçük servis maceram iki ana bölümden oluştu.Şimdi bunları sırayla inceleyelim;

1.       Kısım; Sabah saat 10.00 gibi servise girdim. Kapıda beni servis sorumlusu usta karşıladı. Güleryüzlü ve hoş bir sohbetle beraber aracım içeriye alındı. Ben de bu esnada bekleme salonunda çayımı içtim, gazetemi okudum ve salonun büyük camından aracıma yapılan bakımı izledim.Bir süre sonra sıkılıp satış bölümüne indim.Burada bir beyle Mazda üzerine gayet güzel sohbet ettik.Hatta yeni gelecek CX-3 den tutunda mazdanın ülkemizdeki olumsuz yorumlarının kaynaklarına kadar indik.Bence çok keyifli bir sohbetti. Sonrasında  tekrar bekleme odasına çıktım. Bir süre sonra aracım yıkanıp temizlenerek teslim noktasına getirildi. Servis şefiyle aracım hakkında kısa bir sohbetin ardından muhasebe bölümüne geçtik. Buraya kadar olan kısım yıllarca sanayide aracının bakımlarını yaptırmış birisi olarak bence gayet keyifliydi.Kendilerine gösterdikleri samimiyet ve nezaket için teşekkür ederim.

2.       Kısım; Muhasebe bölümünde aracımın yapılan bakımı için 586,73 tl ücret ödeyeceğim bilgisini aldım.Sanırım şaşkınlığım biraz yüzüme yansımış olacak ki fiyatla ilgili olarak birkaç küçük açıklamada bulundular.Ödemeyi yaptıktan sonra kendilerine teşekkür ederek aracıma bindim ve eve geldim.Servis faturasını inceledim ve bu yazıyı yazma gereği hissettim. İşte fatura dökümü;

Castrol motor yağı;102.00 tl

Yağ filtre kartuşu:13.07 tl

Polen filtresi: 77.55 tl

Fren balata temizleyicisi:10.0 tl

Cam suyu : 4tl

Element air filter: 40,61 tl

Rot balans ayarı: 75,00 tl

Servis ücreti; 175,00 tl

Parça net tutarı:247,23 tl

İşçilik net tutarı:250 tl

Toplam 497,23 tl +kdv=586,73 tl

Şimdi gelelim işin arka yüzüne ; Rot balans ayarını bir kenara koyarsak yağ ve filtre değişimi bir de cam suyu koymak için benden 175+kdv =206 tl işçilik tahsil edilmiş.Rot balan sişlemi ayrı bir kalem halinde faturaya yansıtılmış.Kimse alınıp gücenmesin arkadaş ben bu parçaları satın alıp dışarıda bu işlemi 30 tl işçiliğe yaptırırım.Rot balans ayarını da aynı cihazla 50 tl ye (kdv dahil) yaptırırım.247,00 tl parça kullanıp bundan kar edeceksiniz bir de üstüne işçilik olarak sadece bu parçaları takmak için (ki ortada değişen parça yok sadece yağı boşaltıp yenisini koymak ve filtreleri değiştirmek var) parça parasından fazla para talep edeceksiniz.AYIP !

Sonuç:

-Para için asla tartışmaya girerek küçülmem ancak deklare etmekten de asla çekinmem.

-Bir daha servise gider miyim? Standart bakım için adımımı atmam.(Özür borçlarını ödeyene kadar)

Gördüğünüz üzere Mazda’nın parçaları pahalı falan değil.Ortada  müşterilerini para makinesi olarak gören servisler var.

Şimdi şöyleki abicim .. aslında pahalı değil yani pahalı ama olan fiyatlar bunlar .. ben yıllardır mazda ile büyüyen bir genç olarak bugüne kadar tüm mazdalarımızı kendi özel servisi dışına asla ve asla sokmadık buna 98 practica da dahil hepsini kendi servisine güvenerek verdik bizzat başında durarak takip ederek izleyerek yaptık .. şimdi burada beklenti çok önemli .. 1.si servis başlığı altına alırsak bu adamlar kendi orjinal parçalarını kullanıyor ve hiç bir servis kafasına göre servis işçilik ücreti almıyor ve serviste yapılan her işlem garanti kapsamındadır .. 2.si sanayide bu işi çoook daha ucuza halledebilirsiniz orjinal olmayan yan sanayi malzemelerle garantisiz işlemle vs .. şimdi çalışan usta yağ yağ filtresi ve hava filtresi için belirlenen rutin işçilik ücretini alır eğerki siz bunların yanına bir de polen filtresi dahil ederseniz işçilik ücreti toplamda iki katı civarında olur gel gelelim bunun sebebine yapılan her işin belirli standartlar çerçevesinde bir bedeli vardır .. örnek veriyorum kocaeli haldız servisinde canciğer fatih ustamla polen filtresi değişimini birlikte yaptık hatta nasıl sökülücek falan diye anlattım ben söktüm o taktı işlem 5 dakika kadar sürdü .. burada ücret alması onun hakkı çünkü ister 5 dakika ister 2 3 saat süren bir iş ne olursa olsun bedeli vardır .. uzun lafın kısası fiyatlara ben baktım gayet de uygun buldum fakat siz kampanya dönemine getirip %30 ile indirimli yapsaydınız hem daha az öderdiniz ve fiyatdan memnun kalırdınız .. yağ yağ filtresi hava filtresi polen filtresi silecek takımı yaptım mesela son bakımda 350 TL gibi bir rakam ödedim gayet normal hatta memnunda kaldım fiyattan yani .. şimdi diyebilirsiniz işte baba parası yiyor yada parayı kendi ödemiyor vs aksine aracın tüm kredi vergi tüv bakım benzin otopark yıkama vs gibi tüm herşeyine kendim bakar kendim öderim bende sıradan bir çalışanım maaşım öyle ahım şahım değil ama fırsatları kolluyorum bakıma kampanya döneminde giriyorum benzini ucuzken fullüyorum gibi .. 

sonuç olarak gelirsek fiyatlar gayet uygun abicim sonuçta burası kendi özel servisi ve takılan her bir işçiliğin her bir alın terinin değeri daha fazla ama sana tavsiyem dediğim gibi servise kampanya döneminde git :)

hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler abi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 Hafta önce İzmir'in meşhur büyük lastik bayilerinden birisinde ön ve arka rot balans için 60 Lira ödedim, faturada vermediler. Faturasız fiyatı 60 Lira, birde fatura istesem 80-90 lira isteyeceklerdi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi şöyle acıklamaya calısayım.Ilk olarak rot balans ayarini kendim talep ettim.Dikkat ederseniz onun fiyatını ayrı tuttum acıklamada.kdvsiyle beraber 9p civarında tutuyor.Dısarıya göre pahalı olsa da bu fiyatı kabulleniyorum.Benim esas elestirdiğim konu yukarıda anlatmaya calıstıgım toplamda 206 tl tutan iscilik.Bu fiyata normal diyen arkadaslar kusura bakmasın.Islemler bir araba üzerinde yapilan en basit iscilik kalemleri hicbir ustalik ve garanti de gerektirmiyor.Tekrar soyluyorum rot balans islemi bile kendi basina sadece isciliktir.Bu parcalari orji al olarak disaridan ayni fiyata bile alsam rot balans haricindeki iscilik kalemleri 30/40 tl civarındadır.Söyle olsa anlarim.Benim calistigim labarutuvardaki cihazlarin bakimona gelen servis sadece bakim isciligi icin 1000 dolar alir.Cunku o cihaza bakacak adam yurt disinda egitim alir ve Turkiyede bir elin parmagi kadardir.Yani yaptigi isi yapabilmesi ciddi bir alt yapi gerektirir.Burada servis karmasik maharet gerektiren bir is icin 1000 iscilik yazsa asla sözünü etmem.Ama serviste 2 gün calısan bir adamin bile yapabilecegi en basit islemler icin bu para alın teri karsılığı falan değildir.Yapılan hicbir isleminde garantisi falan yoktur ki fazla ödedim ama icim rahat diyebileyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim araçta 70 binde 70 bin bakımı diyince ve fiyatı da görünce değişmesi gereken bir şeyler var sandım ama klasik her ustanın yapabileceği şeyleri serviste yaptırmak lükstür ve sizde gördüğüm kadarıyla da aynı zamanda bir derstir :) artık rutin bakım için gitmezsiniz gidenin de tercihidir ve fiyatı sorun etmemesi lazım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Neyse ne demisler tecrübe hayatta yediğin kazıkların bileşkesiymiş.Servi işini bilmiyorduk öğrenmiş olduk bi daha gitmeyiz olur biter.Neticede bir kere kazıklarar uzun vadede de kendileri kaybeder.Bir de eklemeden edemiyeceğim her marka arabaya bindim neredeyse çoğunu kullandım ama Mazdaya aşık oldum nasıl satacağım ben bunu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

işçilik hariç normal.

ben bir zamanlar 0 km dacia mcv aldım. yol bilgisayarı yoktu. aslında vardı ama model farkından dolayı bağlanmamıştı. servise gittim yol bilgisayarı bağlayın dedim. istanbulda hiçbir reno ve özel servis bağlarım demedi. diyemedi. olmaz dedi. 3000 tl isteyen bile oldu. bende romanyadan bir forumdan şema aldım servise gittim garantili aracı gözlerinin önünde söktüm. 10 dk da bağladım ve işleyin dedim. ( servis kayıtlı olsun diye 300 km kayıp olacaktı çünkü) sadece işlemeye 300 tl para aldı zenginli servis. bence reno servis mazdadan daha pahalı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Parcalara tek lafim yok kesinlikle pahali bulmadim.iscilikteki kaziga isyan ettim sadece.Bu arada sizin durum benimkinden vahimmis

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Listede bir şey dikkatimi çekti. Fren balata temizleyicisi.

4 teker ve balatalar söküldü ve temizlendi ise yapılan işçilik düşündüğünüzden daha fazla olabilir..Eğer saat cinsinden bir bilgi yazsaydı daha doğru yorum yapabilirdik ama takriben 100 TL olsa saat işçiliği 1 saat 45 dakikalık bir işçilik yazılmış gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman şöyle bir örnekle açıklayalim.Arac bakimda iken ustayla ses izolasyonu konusunu konustum.Nasil yaparsiniz ne kadara mal olur diye.Butun ic dosemeyi sokup konsol altindan bagaj ucuna kadar izolasyon malzemesiyle kapladiklarini tahmini bir bir bucuk gun surecegini soyledi.Verdikleri fiyat 600tl.Arastirdigim icin biliyorum kullanilacak malzeme 200/250 arasi tutuyor.Yani minimum bir gunluk iscilik icin 350/400 arasi bir fiyat.Pahali mi kesinlikle degiL ve kesinlikle maharet isteyen bir iş.Şimdi adama sormazlar mi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye.Bu faturanin neresinden tutsam alimde kaliyor kendimi zorladam da hak verecek bir yer bulamadim.Bir de eger varsa saat isciligi isi tamamen sacma.Sen askiya kaldir arabayi on dakikalik isi bir saatte yap saat ucreti yaz ne ala memleket.Serviste toplam 2.5 saat kaldim fakat bakimi izleme sansim oldugu icin soyluyorim bu zaman zarfinda arac basinda surekli calisma olmadi arac bu surenin neredeyse yarisini bosta gecirmistir.Bu konuyu elestirmiyorum neticede tek bekleyen ben degildim.Bu zaman servise giristen odemeyi yapip ciktigim zaman dilimi yani aracin yikanmasi falan hepsi dahil

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak, fren balata temizleyicisi denilen şey iki parmak kalınlığında bir sprey, aracı lifte kaldırınca disklere vs. sıkıyorlar işte, bir arabada bir tüp bitmez bile, hiç görmedim bittiğini, toplam 2-3 dakika sürer....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada haklarini yemiyelim usta balatalarin durumunu kontrol etmek icin 4 tekeri de söktürdü bu esnada da spreyle balatalar temizlendi.Bir sonraki bakimda balatalarim degisecekmis tanesi 40 tl imis kad dahil mi bilmem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...